اعلام تاریخ رسمی پرتاب بزرگ ترین موشک جهان

اعلام تاریخ رسمی پرتاب بزرگ ترین موشک جهان به گزارش ما دیجیتال، سرانجام با صدور مجوز اداره هوانوردی فدرال، شرکت فضایی اسپیس ایکس تلاش خواهد نمود تا نخستین پرواز مداری استارشیپ را در روز 17 آوریل به انجام برساند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این تاریخ رسمی است و مجوز پرتاب از طرف اداره هوانوردی فدرال(FAA) صادر گردیده است.
بدین سبب اسپیس ایکس تلاش خواهدنمود نخستین ماموریت آزمایشی مداری وسیله نقلیه عظیم استارشیپ خودرا در روز دوشنبه ۱۷ آوریل(۲۸ فروردین) ارسال نماید.
شرکت فضایی اسپیس ایکس حدود یک هفته قبل روز دوشنبه را برای پرواز استارشیپ خود مورد نظر داشت. با این وجود، تاریخ اعلام شده ی قبلی آزمایشی بود و این شرکت همچنان نیاز به دریافت مجوز پرتاب از طرف اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده داشت که تا آن زمان صادر نشده بود.
بنظر می رسد تاریخ اعلام شده ی جدید قطعی است. در روز جمعه در ساعت ۱۷: ۵۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱: ۲۰ بامدادان شنبه به وقت ایران) اداره هوانوردی فدرال خبر از اعطای مجوز داد و به بررسی بیش از ۵۰۰ روزه خود تمام کرد. تنها چند دقیقه بعد، اسپیس ایکس برنامه های خود برای انجام پرتاب را تایید نمود.
این شرکت در توییتی در ساعت ۱۷: ۵۷ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱: ۲۷ به وقت ایران) نوشت: هدف روز دوشنبه در زودترین حالت است، ۱۷ آوریل برای نخستین آزمایش پرواز یک موشک استارشیپ و پیشران سوپر هوی بصورت کاملا یکپارچه از پایگاه فضایی استاربیس(Starbase) در تگزاس تعیین شده است.
پنجره ی زمانی این پرتاب ۱۵۰ دقیقه ای در ساعت هشت بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵: ۳۰ به وقت ایران) باز می شود.
موشک استارشیپ از یک پیشران غول پیکر مرحله اول به نام سوپرهوی و یک فضاپیمای فوقانی ۱۶۵ فوتی(۵۰ متری) به نام استارشیپ تشکیل شده است. هر دوی این وسایل نقلیه به شکلی طراحی شده اند که کاملاً قابل استفاده مجدد باشند و هر دو از موتورهای نسل بعدی رپتور اسپیس ایکس نیرو می گیرند که ۳۳ مورد از آنها در سوپر هوی و شش مورد در استارشیپ نصب است.
اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، پیشران ۷ در خلیج مکزیک در فاصله ۲۰ مایلی(۳۲ کیلومتری) از سواحل تگزاس حدود هشت دقیقه بعد از بلند شدن به آب می افتد. در همین حال، فضاپیمای ۲۴ به پرواز ادامه خواهد داد و یک دور جزئی در مدار زمین می چرخد و در نهایت در اقیانوس آرام در نزدیکی هاوایی به آب برخورد می کند.
هنگامی که استارشیپ بلند شود تبدیل به قدرتمندترین موشکی خواهد شد که تا حالا پرواز کرده است. طبق گفته اسپیس ایکس، این وسیله نقلیه در هنگام پرتاب حدود ۱۶.۵ میلیون پوند نیروی رانش تولید می کند که تقریباً دو برابر رکورددار فعلی یعنی سامانه پرتاب فضایی ناسا است.
اسپیس ایکس برنامه های بزرگی برای استارشیپ دارد. این شرکت بر این باور است که این وسیله نقلیه غول پیکر که ۳۹۴ فوت(۱۲۰ متر) ارتفاع دارد استقرار روی ماه و سفر به مریخ را از نظر اقتصادی امکان پذیر می کند.
منبع:

1402/01/26
14:59:13
5.0/5
350
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات