تراشه های كامپیوتری بو كشیدن را یاد می گیرند

تراشه های كامپیوتری بو كشیدن را یاد می گیرند ما دیجیتال: شركت اینتل در كوشش برای تولید یك تراشه كامپیوتری است كه بتواند از برخی كارهای مغز تقلید كند و مانند انسان ها و حیوانات بو بكشد یا حداقل تا حدی از این اقدام تقلید كند.به گزارش ما دیجیتال به نقل از اینكوآیرر، پژوهشگران شركت اینتل با همكاری پژوهشگران دانشگاه كورنل در حال ابداع الگوریتم ریاضی منحصر به فردی هستند كه بو كشیدن را برای تراشه های كامپیوتری ممكن كند.
این پژوهشگران با بررسی سیستم بویایی برخی حیوانات و برآورد فعالیت الكتریكی مغز آنها در زمان بو كشیدن، امیدوارند بتوانند سیستم مذكور را در آینده نزدیك ابداع كنند. الگوریتم مذكور به صورت خودآموز طراحی می شود تا تراشه كامپیوتری مورد اشاره بطور خودكار پروسه بو كشیدن را انجام دهد.
این تراشه كه فعلاً Loihi نام گرفته، با استفاده از ۷۲ سنسور شیمیایی و جمع آوری داده های مربوط به آنها تولید می شود و می تواند در گام اول ده نوع بوی مختلف را تشخیص دهد. انتظار می رود تعداد این بوهای قابل درك به تدریج افزایش یابد.
در آینده با استفاده از این تراشه می توان ربات هایی تولید كرد كه در حوزه های مختلف مانند امداد و نجات، كشاورزی، حفاظت از محیط زیست، كنترل كیفیت، پزشكی و داروسازی، تغذیه و صنایع غذایی و غیره كاربرد خواهند داشت.


منبع:

1399/01/02
23:16:27
5.0/5
3571
تگهای خبر: دانش , رایانه , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات