تفاوت های صرافیهای سنتی با آنلاین ها پلت فرم های معاملات رمز ارز، صرافی نیستند

تفاوت های صرافیهای سنتی با آنلاین ها پلت فرم های معاملات رمز ارز، صرافی نیستند به گزارش ما دیجیتال اگر با خرید و فروش دلار، یورو، سکه و دیگر مسکوکات و ارزهای کاغذی یا حواله آنها سر و کار داشته اید حتما صرافیهای سنتی را می شناسید ولی این صرافیهای سنتی اغلب تخصصی در زمینه ارزهای دیجیتال ندارند.پلتفرم های خدمات و معاملات رمز ارز که این روزها در ایران و جهان بیشتر بر بستر آنلاین فعالیت می نمایند به یکی از مهم ترین ارکان بازار ارزهای رمزنگاری تبدیل گشته اند. با این وجود یک اشتباه رایج در نامگذاری آنها وجود دارد که امکان دارد سیاستمداران، قانونگذاران یا افراد تازه کار این حوزه را به گرفتار خطای برداشت کند.
شاید تا کنون عنوان صرافی آنلاین، صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمز ارز به گوشتان خورده باشد. اما در واقع اینجا منطور از صرافی، پلت فرم ها، اپلیکیشن ها یا وب سایت هایی هستند که به کاربران خدماتی در زمینه معاملات ارزهای دیجیتالی می دهند.
کارشناسان اعتقاد دارند این پلت فرم ها، صرافی نیستند و اطلاق عنوان صرافی برای آنها درست نیست.
تفاوت عملکرد و ماهیت
ثمین موتمن فر، کارشناس فناوری و فعال حوزه ارزهای دیجیتالی در زمینه تفاوت صرافیهای سنتی با صرافیهای رمز ارز می گوید: «بهتر است برای پلت فرم های معاملات و خدمات ارزهای دیجیتالی از عبارت صرافی استفاده نکنیم، چون با عنایت به این که ماهیت رمزارز تکنولوژی محور، از پیشرفته ترین مباحث فناوری تشکیل شده و معاملات آن و همینطور ایجاد بسترهای کبف پول، نیازمند دانش فنی و زیرساخت های پیشرفته است، ازاین رو عملکرد این ۲ با هم کاملا متفاوت وبده و هیچگاه نمی توانند در یک رسته کسب و کاری قرار بگیرند.»
موتمن فر ادامه می دهد: «در پلت فرم های آنلاین ارزهای دیجیتالی کاربران با دسترسی لحظه ای به قیمت کوین ها و توکن ها، امکان تعامل با ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده را دارا هستند و این ساده ترین راه برای وارد شدن به دنیای رمز ارزهاست.»
این فعال حوز رمز ارز می گوید: «پلتفرم های خدمات رمز ارز امکان مبادله ارزهای دیجیتالی، خرید و فروش کوین و تبدیل پول به رمز ارز یا برعکس آن را را فراهم می کنند. فعالیت در این پلت فرم ها اساسا مشابه فعالیت در پلت فرم های بورس است. تنها تفاوت آنها این است که معامله گران در بازار بورس دارایی یا سهم خرید و فروش می کنند تا از تغییر قیمت ها به سود برسند، در حالیکه در پلت فرم های رمز ارزی، معمولاً معامله گران از نرخ های متغیر ارزهای دیجیتال سود به دست می آورند.»
ثمین موتمن فر می گوید: «صرافی های سنتی با ارزها و مسکوکات غیردیجیتال مثل دلار و طلا سر و کار دارند و تجربه نشان داده که آنها نمی توانند وارد دنیای تخصصی و فناوری محور پلت فرم های مرتبط به ارزهای دیجیتالی شوند. همانطور که یک آژانس تاکسی تلفنی (هرچند معتبر و خوب) احیانا نمی تواند وارد دنیای تخصصی تاکسی های آنلاین شود.»
این کارشناس و نویسنده حوزه فناوری اعتقاد دارد: «در قانونگذاری و مباحث رگولاتوری هم نباید پلت فرم های خدمات و معاملات ارزهای دیجیتالی را هم صنف با صرافیهای سنتی در نظر بگیریم و نهادها و اتحادیه های صنفی آنها باید از جنس خودشان باشند تا بتوانند به درستی این حوزه را مدیریت کنند.»
ثمین موتمن فر پیشنهاد می دهد اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی تحت کمیته های تخصصی برای اموری مثل مجوز برای پلت فرم های خدمات و معاملات ارزهای دیجیتال وارد عمل شود.
انواع صرافیهای سنتی و نهادهای ناظر
پارسا شیخ زاده یکی دیگر از فعالان حوزه ارزهای دیجیتالی می گوید: «صرافی های سنتی به اصطلاح رایج در دو نوع اول و دوم فعالیت میکنند؛ نوع اول صرافی هایی هستند که صرفاً به خرید و فروش نقدی ارز غیردیجیتال مثل دلار، لیر و یورو و مسکوکات طلا و نقره مبادرت می کنند و صرافیهای نوع دوم علاوه بر این خرید و فروش ها به امور انتقال ارز مثل حواله ارزی و فعالیتهای مشابه با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری می پردازند.»
شیخ زاده ادامه می دهد: «در اصل بخاطر سر و کار داشتن این صرافی ها با بانک ها و موسسات مالی آنها احتیاج به نظارت نهادهایی مثل بانک مرکزی دارند. حتی صرافیهای نوع اول اجازه فعالیت در زمینه انتقال یا حواله ارزی ندارند.»
این فعال حوزه رمز ارز می گوید: «بر اساس قوانین داخلی و بخاطر پیچیدگی های خاص بازارهای ارزهای دیجیتال، نهادهای صنفی صرافیهای سنتی مناسب فعالیتهای صنفی برای صرافیهای رمز ارزی نیستند.»
شیخ زاده ادامه می دهد: «روش کار صرافیهای ارز دیجیتال متفاوت می باشد و کاربران آنها به صورت آنلاین و برای خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده فعالیت می نمایند. ماهیت فعالیت در این پلت فرم ها با خرید و فروش ازر غیردیجیتال کاملا متفاوت می باشد. بنابراین پلت فرم های خدمات رمز ارز نیاژمند ایجاد زیرساخت های فناورانه پیشرفته و غیرقابل نفوذ از نظر امنیت فضای مجازی هم هستند.»
این فعال حوزه ارزهای دیجیتال اضافه می کند: «در یک پلت فرم معاملات ارز دیجیتال شاید تا صدها نفر مشغول به کار تخصصی باشند اما یک صرافی سنتی ارز غیردیجیتال با چند متصدی هم می تواند اداره شود. این دقیقا مشابه آن است که یک بستر فنی انجام معاملات بازار بورس، در اختیار یک صرافی سنتی ارز غیردیجیتال قرار گیرد.»
شیخ زاده تاکید می کند که به علت فعالیت تخصصی حوزه ارزهای دیجیتالی و عدم ارتباط و آشنایی فعالان صرافیهای سنتی با این حوزه، نوع نگاه، نظارت، قانونگذاری و فعالیت صنفی هیچگاه نمی تواند مشترک باشد.منبع:

1400/04/31
14:42:39
5.0/5
464
تگهای خبر: آنلاین , اپل , تكنولوژی , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات