آپتین، تنها زیرساخت ارتباطات بیسیم ابری در ایران

آپتین، تنها زیرساخت ارتباطات بیسیم ابری در ایران بیسیم ابری آپتین یک شبکه بیسیم مبتنی بر ابر و جایگزینی مناسب برای بیسیم های سنتی مبتنی بر رادیو و یا همان واکی تاکی ها می باشد که با ارائه خدمات بیسیم بصورت ابری و با شیوه پرداخت هزینه به تناسب مصرف، به چالش های بسیاری در صنعت ارتباطات بیسیم پاسخ داده است.


استارتاپ «بیسیم ابری آپتین» از سال 1398 فعالیت خودرا در زمینه ارائه خدمات بیسیم ابری شروع و در طول این زمان توانسته توجه مخاطبین زیادی را به فناوری خود جلب نماید. حاصل زحمات و کوشش های شبانه روزی تیم فنی آپتین ارائه سرویس بیسیم (واکی تاکی) در قالب اپلیکیشن موبایل است که بصورت رسمی در فروردین ماه سال جاری از آن رونمایی گردید و اکنون اپلیکیشن بیسیم ابری آپتین در اپ استورهای ایرانی و خارجی قابل دسترس و دانلود می باشد. ایده اصلی و پیاده سازی اولیه توسط دو برنامه نویس و و با پشتیبانی و سرمایه گذاری شخصی شکل گرفت که در همین مدت کوتاه توانسته است توجه نهادها و سازمان های زیادی را جهت استفاده از سرویس خود جلب نماید.
احسان میقانی درباره این استارتاپ می گوید: ایده این کسب وکار از سال ۹۶ در مراسم راهپیمایی اربعین به ذهن ما رسید. متولی این مراسم (شهرداری تهران) در اون زمان نیاز به یک سامانه ارتباطی داشت که نیروهای پشتیبانی در عراق بتوانند با یکدیگر ارتباط صوتی بلادرنگ داشته باشند. به سبب قوانین حاکم بر عراق امکان استفاده از بیسیم های رادیویی رایج برای آنها فراهم نبود و این سازمان به دنبال راه کار جایگزینی بود که عملکرد این بیسیم ها را بر بستر تلفن همراه شبیه سازی کند. ما کار را از سال ۹۸ استارت زدیم. اما به سبب پیچیدگی های فنی رسیدن به محصول اولیه قابل ارزیابی تا سال ۹۹ به طول کشید. هم اکنون سرویس استیبل و بصورت ابری در اختیار کاربران وجود دارد و درحال توسعه خاصیت های دیگر روی محصول هستیم.

«بیسیم ابری آپتین» یک شبکه بیسیم مبتنی بر ابر و جایگزینی مناسب برای بیسیم های سنتی مبتنی بر رادیو و یا همان واکی تاکی ها می باشد که با ارائه خدمات بیسیم بصورت ابری و با شیوه پرداخت هزینه به تناسب مصرف، به چالش های بسیاری در صنعت ارتباطات بیسیم پاسخ داده است. از یک سو به سبب ماهیت ابری این سرویس، امکان استفاده توسط افراد و نهادهای مختلف بدون نیاز به استقرار تجهیزات زیرساختی فراهم می باشد. از طرف دیگر کاربران و سازمان ها تنها به میزان مصرفشان هزینه پرداخت می کنند که این امر موجب صرفه جویی زیادی در هزینه ها می شود.
خدمات این استارتاپ مختص کسب وکارها و سازمان هاست و بصورت B2B فعالیت می نمایند. هم اکنون مشتریان آنها افراد و سازمان هایی هستند که از گذشته برای هماهنگی بین گروههای کاری و عملیاتی خود از بیسیم های واکی تاکی استفاده می کرده اند اما به سبب هزینه بالای خرید و نگهداری این تجهیزات و همین طور تحریم های بین المللی به سمت استفاده از بیسیم ابری آپتین آمده اند. همچنین، استفاده از خدمات بیسیم ابری آپتین امکان بهره مندی از ارتباطات بیسیم صوتی را برای خیلی از کسب و کارهای دیگر که تا حالا به سبب هزینه های بالای این تجهیزات و انحصاری بودن آنها امکان استفاده را نداشته اند فراهم نموده است. درواقع یکی از ارزش هایی که بیسیم ابری آپتین خلق میکند دسترس پذیر کردن فناوری است.
روشی که این استارتاپ برای ارائه خدمت انتخاب نموده است بر خلاف نسل سنتی یا همان واکی تاکی ها، نیازی به استقرار آنتن های مرکزی جهت پوشش منطقه، خرید طیف و یا دریافت مجوز ندارد. با بهره بردن از معماری مبتنی بر NGN، کاربران با نصب فقط یک اپلیکیشن، در هر جای ایران که دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد می توانند با گروههای کاری خود ارتباطات صوتی شبیه همان چیزی که بیسیم انجام می دهد را داشته باشند. در حقیقت اپلیکیشن بیسیم ابری آپتین تمام کارکرد یک دستگاه بیسیم واکی تاکی حرفه ای را درون تلفن همراه کاربران شبیه سازی می کند.
جالب است بدانید که استفاده از بیسیم بصورت ابری در جهان طی سالهای قبل رشد بسیار زیادی داشته و اغلب کشورهای توسعه یافته حتی زیرساخت های اضطراری خودرا نیز روی این نوع شبکه ها ارائه می دهند که همچون آن می توان به سرویس FIRSTNET در ایالات متحده اشاره نمود که علاوه بر کسب وکارها، خیلی از نیروهای نجات و امداد نیز از این سرویس استفاده می نمایند.
علیرضا دریانی از دیگر دست اندرکاران این استارتاپ می گوید: در شرایطی که تحریم ها روز به روز سنگین تر می شوند و کار برای کسب و کارهای داخلی مشکل تر، سرویس هایی مثل بیسیم ابری آپتین در صورت ارائه خدمات باکیفیت می توانند نقش مؤثری در کاهش هزینه های سازمان های دولتی و کسب وکارها برای درخشش در زمینه فعالیت شان داشته باشند. هر چند باید منتظر ماند و دید که این سرویس ها در پاسخ به استقبال خوبی که دریافت می کنند، چقدر در برآورده کردن وعده های خود موفق خواهند بود.
46

1401/02/24
13:36:13
5.0/5
195
تگهای خبر: اپل , اینترنت , تلفن , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات