ابداع ادراک شبه انسانی در خودرو های بدون راننده

ابداع ادراک شبه انسانی در خودرو های بدون راننده ما دیجیتال: پژوهشگران با طراحی رویکرد های جدید در حوزه سامانه های راهبری هوشمند به خودرو های بدون راننده این امکان را می دهند که همانند انسان بتوانند شکل کامل اجسام و مناظر را حتی در صورت پنهان بودن قسمتی از تصویر بطور کامل تصور کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای تک اکسپلور، ربات های متحرک چگونه می توانند محیط را به درستی مشاهده و درک کنند حتی زمانی که بخشی از محیط توسط اشیای دیگر مسدود شده است؟ این یک سوال کلیدی است که برای حرکت ایمن خودرو های خودران (بدون راننده) در شهرهای شلوغ باید حل شود.
انسان ها قادر هستند ساختارهای فیزیکی را حتی زمانی که بخشی از آنها مسدود هستند و دیده نمی شوند را تصور کنند اما الگوریتم های هوش مصنوعی هم اکنون چنین توانایی را ندارند.
ربات های با هوش مصنوعی زمانی که یاد بگیرند محیط آنها چه شکلی است، می توانند راه خویش را پیدا و مسیر را طی کنند. با این وجود تصور ساختارهای کامل اشیا زمانی که بخشی از آنها پنهان است، مانند افراد در ازدحام یا خودرو ها در ترافیک یک چالش مهم بوده است.
دکتر آبیناف والادا و یکی از شاگرانش که از محققان رباتیک دانشگاه فرایبورگ هستند، یک گام مهم در راه حل این مشکل برداشته اند. این دو محقق با نگاههای جدید در زمینه هوش مصنوعی به سمت حل این مشکل گام برداشته اند.
خودروهای بدون راننده تابحال از روش دید همه نما (panoptic) برای شناخت محیط پیرامونی خود بهره برده اند که مطابق آن تنها می توانند پیکسل های در ارتباط با تصویرهای «مشهود» کامل را شناسایی و ارزیابی کنند اما در رویکرد جدید از شیوه «بخش بخش سازی همه نمای آمودال» (amodal panoptic segmentation) استفاده شده است که سامانه هوشمند را قادر به پیشبینی و تصور تمامیت شکل اشیاء می کند.
این محققان می گویند این رویکرد جدید در زمینه هوش مصنوعی می تواند به صورت بالقوه سیستم های راهبری هوشمند آینده را متحول کند.

1401/06/27
11:23:48
5.0/5
175
تگهای خبر: آموزش , پیكسل , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات