برای اولین بار در كشور انجام شد؛

راه اندازی موتور تشخیص چهره و بازشناسایی افراد در تبریز

راه اندازی موتور تشخیص چهره و بازشناسایی افراد در تبریز به گزارش ما دیجیتال چند جوان در تبریز موفق شده اند یك سیستم تشخیص چهره با دقت و سرعت عمل فوق العاده بالایی را برای نخستین بار در كشور راه اندازی كنند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها؛ بااینكه بیشتر جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از اتمام دوران تحصیل و دانشگاه و گرفتن مدرك به دنبال شغل های اداری و استخدام در شركت های مختلف هستند ولی در تبریز چند جوان پس از اتمام دانشگاه، گروه علمی و تحقیقاتی تشكیل داده اند و به دنبال راه اندازی سیستم های فناوری اطلاعات و ارتباطات جدید در كشور می باشند.
این گروه در تازه ترین اقدام خود نرم افزار تشخیص و شناسایی افراد را راه اندازی كرده است كه می تواند كاربردهای فراوانی در بحث های امنیتی و فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشد.
این سیستم نخستین نرم افزار تشخیص چهره در كشور است كه با دقت عمل بالا و ضریب خطای اندك كار می كندجالب تر اینكه تشخیص و شناسایی افراد تنها كاربرد این محصول نیست و این سیستم از افزونه های مختلفی تشكیل می شود كه هركدام وظیفه خاصی را به انجام می رسانند. افزونه های دیگر همانند تشخیص رفتار، تشخیص اشیا و ردگیری شخص خاص را می توان با این محصول ادغام كرده و قابلیت های جدیدی را اضافه كرد.
این سیستم نخستین نرم افزار تشخیص چهره در كشور است كه با دقت عمل بالا و ضریب خطای اندك كار می كند و احتیاج به سخت افزارهای خاص برای تشخیص چهره، تعویض یا خرید دوربین های جدید را حذف كرده و نگاهی مقرون به صرفه عرضه می دهد.
جواد رنجبر یكی از جوانان این گروه و سرپرست آنها است كه در مورد این نرم افزار به خبرنگار مهر می گوید: محصول ما یك چاره تماماً نرم افزاری است كه با تمامی زیرساخت های فعلی كشور بخصوص شبكه دوربین های نظارتی كه هم اكنون نصب و پیكربندی شده اند سازگار است.

وقتی جوان ایرانی فعل خواستن را صرف می كند
وی ادامه می دهد: موتور نرم افزاری ما احتیاج به سخت افزارهای خاص برای تشخیص چهره، تعویض یا خرید دوربین های جدید را حذف كرده و نگاهی مقرون به صرفه عرضه می دهد. دقت سیستم بسیار قابل توجه است به شكلی كه می تواند حتی در تصاویر و ویدیوهای كوچك تر از اندازه ۲۴۰ پیكسلی كه به وسیله وبكم های بسیار ارزان قیمت قابل عرضه اند، افراد را شناسایی كند.
رنجبر با اشاره به جزئیات این سیستم می گوید: سیستم در مقابل تغییرات ظاهری مانند رنگ آمیزی صورت، عینك، شال و كلاه گذاشتن مقاوم است. نكته قابل توجه سیستم ما، امكان یادگیری خودكار در طول زمان است به شكلی كه دقت سیستم در شناسایی افراد به مرورزمان و بدون دخالت انسانی آن هم به شكل خودكار بهبود می یابد. بدین منظور سیستم تمامی چهره های شناسایی شده را در بازه های زمانی مشخص خوشه بندی می كند تا تمامی تصاویر هر شخص به شكل مجزا گردآوری شود.
می توان تا چند صد دوربین را كاملاً به شكل لحظه ای و هوشمند با اختلاف زمانی كمتر از ۵ ثانیه كنترل كرداین نخبه علمی ادامه می دهد: آنگاه سیستم با مقایسه تغییرات عوامل مختلف ازجمله زاویه دید، نور، لباس و طیف رنگی تصویر یاد می گیرد كه شخص مذكور را بهتراز قبل شناسایی مجدد كند.
وی در مورد دیگر خصوصیت قابل توجه این سیستم اظهار می كند: امكان مقیاس پذیری وسیع این سیستم دیگر خصوصیت آن است، درصورتی كه تعداد دوربین های نظارتی افزایش یابد یا مسئولین به افزایش سرعت پردازش به مقداری بیشتر از توان قبلی نیاز داشته باشند، می توان با اضافه كردن پردازشگرهای جدید توان آنرا به شكل ابری و خطی افزایش داد. در این حالت می توان حتی تا چند صد دوربین را كاملاً به شكل لحظه ای و هوشمند با اختلاف زمانی كمتر از ۵ ثانیه كنترل كرد.
وی می گوید: سیستم برای شناسایی هر فرد، فارغ از ازدحام جمعیتی به تنها یك عكس اولیه نیاز دارد.

كاربردهای مختلف سیستم تشخیص چهره در كشور
این جوان نخبه علمی در مورد كاربردهای مختلف سیستم تشخیص چهره در كشور ادامه می دهد: این سیستم در اماكن مختلف و بحث های امنیتی كاربردهای فراوانی دارد و بعنوان مثال می توان از این سیستم در سازمان ها، ترمینال ها و سایر اماكن عمومی و اداری كشور برای شناسایی افراد استفاده نمود.
رنجبر می افزاید: فرایند نظارت خودكار بر جمعیت های انسانی توسط سیستم های كامپیوتری با چالش های گوناگونی مواجه می باشد كه دقت و سرعت شناسایی افراد دو مؤلفه اصلی آن هستند. سرعت و دقت هردو به كیفیت اطلاعات ورودی وابستگی دارند.
وی ادامه می دهد: علاوه بر این، دقت سیستم های قبلی موجود در كشور تحت تأثیر مواردی همچون زاویه تصویربرداری، داشتن سبیل، ریش، لبخند زدن، اخم كردن و بیان سایر عواطف انسانی و همپوشانی و شرایط تصویری و تاریكی و شدت نور قرارگرفته و سبب افزایش خطا می شود ولی در سیستم جدید ما برای نخستین بار در كشور این مسائل حل شده است.

تشخیص چهره و بازشناسی افراد با بیشترین دقت و سرعت
رنجبر در مورد هدف این محصول می گوید: هدف این محصول عرضه سیستمی مبتنی بر جدیدترین الگوریتم های دقیق و بهینه برای تشخیص چهره و بازشناسی افراد با بیشترین دقت و سرعت، از راه به حداقل رساندن تمامی مشكلات مطرح گردیده است.
وی در مورد فرایند كار این سیستم ها می گوید: سیستم های تشخیص و بازشناسی افراد عموما از دو بخش تشخیص چهره های انسانی و مقایسه آنها تشكیل می شوند. این سیستم با دریافت اطلاعات مرحله اول، خصوصیت های انحصاری هر چهره را استخراج كرده و آنها را در پایگاه اطلاعاتی ذخیره سازی می كند. آنگاه سیستم می تواند با مقایسه خصوصیت های هر چهره مبادرت به شناسایی هر فرد در تمامی سوابق تصویری و ویدیویی كند.
این كارشناس حوزه فناوری اطلاعات در مورد روش های پیشین برای شناسایی چهره ها می گوید: الگوریتم Eigenface یكی از معمول ترین الگوریتم های استفاده شده برای تشخیص چهره است كه در بانكهای اطلاعاتی با اندازه نسبتاً كوچك سرعت قابل قبولی عرضه می دهد. این الگوریتم در مقابل چهره های كوچك و یا دارای شرایط محیطی مختلف گرفتار مشكل می شود كه با عنایت به عمر زیاد آن برای شرایط سیال امروزی مناسب نمی باشد.
رنجبر ادامه می دهد: الگوریتم تفكیك خطی زیرشاخه ای از Eigenface است كه منحصراً برای شرایط مختلف نور بهینه تر شده است. دسته دیگر كه مبتنی بر رنگ پوست انسان است به علت تحلیل خطی كل تصویر بر مبنای رنگ بسیار زمان بر است. الگوریتم های موجی هم از ساختارهای فركانسی فضایی برای تشخیص چهره استفاده می نمایند.

وی می افزاید: جدیدترین نوع این الگوریتم ها، شبكه های مصنوعی عصبی هستند كه بیشترین دقت ممكن را عرضه كرده اند. یكی از الگوریتم های مورداستفاده در محصول ما مبتنی بر این شبكه ها است.
این مبتكر سیستم های نرم افزاری می گوید: پیش نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری سیستم ما به نوع خاصی از تجهیزات شامل دوربین و پردازشگر متكی نیست و می تواند صرفاً بر مبنای نیاز و توان مالی به كارگیرنده خود توسعه یابد. برای مثال اگر سازمانی الان به شبكه ای از دوربین های مداربسته تجهیز شده است كه امكان عرضه تصویر به محصول ما را داشته باشند، می توانید با استفاده از چند دستگاه كامپیوتر، امكانات مذكور را دریافت كنید بدون آنكه نیازی به تغییر یا سرمایه گذاری مجدد در زیرساخت موجود داشته باشید.
ویژگی های انحصاری این محصول و دقت خارق العاده آن
یكی دیگر از اعضای نخبه این گروه درمورد خصوصیت های انحصاری این محصول و دقت خارق العاده آن می گوید: سیستم دارای چند موتور تشخیص چهره است. هركدام از این موتورها به شكلی مختلف برای دقت، نیازمندی سازمانی و سرعت تشخیص بهینه شده اند. شما می توانید بر مبنای نیاز خود، سیستم را برای دقت ۹۵٪ در اندازه تصویر مناسب و یا نرخ كمتر برای افزایش سرعت تنظیم كنید.
فرزاد فعال در مورد سرعت عمل این سیستم هم می افزاید: سیستم از ۲ بخش اصلی تولید خصوصیت و مقایسه خصوصیت اشخاص تشكیل شده است. هردوی این مراحل برای بهترین بازدهی بهینه شده اند. سیستم می تواند با استفاده از یك كامپیوتر معمولی، ۱۰۰ میلیون مقایسه مختلف چهره را تنها در ۱۴ ثانیه انجام دهد.

سازگاری سیستم با زیرساخت های موجود در كشور
فعال در مورد سازگاری این سیستم با زیرساخت های موجود در كشورمان اظهار می كند: نظر به اینكه هم اكنون تعداد زیادی دوربین در ورزشگاه ها، ترمینالها، معابر و خیابان ها و دیگر حوزه ها نصب شده اند، حفظ سازگاری با زیرساخت موجود و صرفه جویی مالی و انسانی از خصوصیت های اصلی سیستم است.
وی می گوید: با عنایت به پوشش روز افزون تصویری اماكن مختلف، محصول ما فارغ از تعداد و نوع ورودی های تصویری طراحی شده است. می توان بر مبنای نیاز، پردازشگرهای جدیدی به شكل خطی به شبكه آن اضافه نمود تا فشار پردازشی به شكل مساوی بین كامپیوتر ها توزیع شود. با این رویكرد، توسعه پذیری سیستم برای تعداد كلان دوربین ها حفظ شده و درعین حال از صرف هزینه اضافی پیشگیری می شود.
افزونه های دیگر همانند تشخیص رفتار، تشخیص اشیا و ردگیری شخص خاص را می توانیم با این محصول ادغام كرده و قابلیت های جدیدی را اضافه كنیماین كارشناس حوزه فناوری اطلاعات ادامه می دهد: تشخیص و شناسایی افراد تنها كاربرد این محصول نیست. سیستم از افزونه های مختلفی تشكیل می شود كه هركدام وظیفه خاصی را به انجام می رسانند. افزونه های دیگر همانند تشخیص رفتار، تشخیص اشیا و ردگیری شخص خاص را می توانیم با این محصول ادغام كرده و قابلیت های جدیدی را اضافه نماییم.
وی می افزاید: این محصول پلتفرمی است جامع برای هرگونه سرویس كنترلی، نظارتی، اطلاعاتی و آماری؛ به شكلی كه میتوان امكانات جدید را به آسانی و بدون تداخل به آن اضافه كرد.
وی می گوید: برای مثال در كنترل ورود و خروج خودكار؛ اگر سازمان مراجعان زیادی دارد كنترل اینكه چند نفر وارد محدوده و ساختمان شده و در انتها وقت چند نفر از آن خارج شده اند به شكل سنتی ناممكن است. این امكان تشخیص اینكه چه كسانی هنوز محدوده مورد نظر را ترك نكرده را فراهم می آورد.

تشخیص خودكار پلاك و خودرو
رنجبر سپس از خصوصیت های دیگر این سیستم می گوید: برای مثال دیگر این افزونه می تواند صحت پلاك ثبتی برای خودرو ها را بررسی كند. اگر خودرویی با پلاكی جز آنچه در سیستم تعریف شده است تشخیص داده شود می توان اقدامات آتی را اعمال كرد. همینطور می توان از آن برای شناسایی و ردگیری خودرو های سرقتی بر مبنای شماره پلاك و نوع خودرو هم استفاده نمود.
وی ادامه می دهد: قابلیت اعمال قانون هم در مراحل ابتدایی برنامه ریزی قرار دارد. هدف از آن اعمال خودكار جرائم رانندگی برای خودروهایی است كه مبادرت به عبور از چراغ قرمز كرده و یا رفتارهای پرخطر مانند سبقت غیرمجاز انجام می دهند و یا ورود افرادی به مكان یا سازمان خاصی ممنوع باشد در صورت ورود شخص سیستم به صورت خودكار فرد را تشخیص داده و اطلاع می دهد.
این افزونه امكان یافتن خودكار اهداف شامل انسان، خودرو و سایر اشیا را در حجم نامحدود دارداین كارشناس حوزه فناوری اطلاعات در مورد امكان تشخیص و ردگیری هدف با این نرم افزار می گوید: تصور كنید نیاز دارید به شكل خودكار، فرد یا شیئی با مشخصات ظاهری خاص كه در یك تصویر یا ویدیو مشاهده شده است را در تمامی تصاویر و ویدیوهای زنده یا آرشیوی جستجو كنید. این افزونه امكان جستجو و یافتن خودكار اهداف شامل انسان، خودرو یا سایر اشیا را در حجم نامحدود اطلاعات دارد. كافیست تنها با كلیك و كشیدن ماوس هدف مورد نظر را مشخص كنید تا سیستم تمامی رویت های آتی را خودكار انجام دهد.
بدون شك این جوانان تنها نمونه كوچكی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در كشور می باشند كه می توان با استفاده از پتانسیل و دانش آنها و با حمایت مالی و معنوی از آنها زمینه رشد و توسعه صنعت پول ساز فناوری اطلاعات و ارتباطات و صادرات این محصولات نرم افزاری به سایر نقاط جهان را فراهم ساخت.


منبع:

1398/07/17
22:13:01
5.0/5
4293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات