معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

اتصال اینترنت در روستاها برای آموزش مجازی

اتصال اینترنت در روستاها برای آموزش مجازی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات از اتصال اینترنت روستاها با اولویت آموزش مجازی در ترم تحصیلی آینده آگاهی داد.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، ستار هاشمی امروز در همایش تبادل تجربیات دانشگاه ها و مراکز آموزشی در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کویید ۱۹ که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار نمود: اوایل اسفند ماه به سبب اینکه فکر می کردیم شیوع ویروس کرونا در کشور ناپایدار باشد، به بحث آموزش مجازی خیلی توجهی نشد.
وی با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات بر طبق فهرست اعلامی وزارت علوم مبادرت به رایگان کردن اینترنت آموزش مجازی دانشگاه ها کرد، اضافه کرد: رایگان سازی اینترنت آموزش مجازی در ترم گذشته فراز و فرودهایی داشت؛ در واقع آن چیزی که صورت گرفت این بود که در بازه زمانی ۳-۴ ماهه فهرست دانشگاه ها را به صورت تدریجی به وزارت ارتباطات ارائه داد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات افزود: در ترم گذشته ما مجموعا بیش از ۱۸۵۲ سامانه آموزشی را در دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم، وزارت بهداشت و حوزه علمیه رایگان کردیم. در زمینه رایگان سازی آموزش مجازی نقدهایی وجود داشت و اعلام گردید برخی ترافیک ها را که وزارت ارتباطات اعلام نموده، رایگان نیست.
هاشمی افزود: بطور مثال ما دراین زمینه بررسی هایی را انجام دادیم و حتی آدرسی که به ما اعلام شده بود را چک می کردیم اما از سمت ما ترافیک رایگان بود اما دانشگاه اعلام می کرد رایگان نیست؛ دراین زمینه لازم است برخی دانشگاه ها پیکر بندی های سامانه های خودرا بازبینی کنند و دراین زمینه دقت نظر داشته باشند.
وی با بیان این مطلب که در ترم گذشته در بستر شبکه ملی اطلاعات ترافیک دو برابری را آن هم در شرایط تحریم ها تجربه کردیم، اضافه کرد: نکته بعدی این بود که در طول چند ماه گذشته، کسب و کارهای اینترنتی در این تعطیل نشد هرچند اعتقاد ما بر این است که بحث آموزش از ارکان اصلی توسعه کشور محسوب می شود.
معاون وزیر ارتباطات بیان کرد: در بعضی مواقع شاهد می باشیم در آموزش مجازی ارتباط قطع می شود که این مساله به زیرساخت ارتباطی ندارد. بطور مثال ممکنست سرور مورد نظر با اختلالاتی روبه رو شده باشد که دراین زمینه لازم است لطمه شناسی دقیقی صورت گیرد.
هاشمی در ادامه اشاره کرد: بنده عضو هیات علمی دانشگاه شیراز هستم و برای برگزاری کلاس های مجازی در طول ترم گذشته با مشکل جدی مواجه نبودم. اما بطور مثال برخی همکاران ما در دانشگاه ها که تجربه آموزش آنلاین را نداشتند، با بیشترین مشکل مواجه گشتند. همین طور در دانشگاه هایی که مرکز الکترونیک نداشتند، مشکلات بیشتر بود.
وی با بیان اینکه راه اندازی فناوری ۵G در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد، اظهار داشت: از دوستانی که دراین زمینه صاحب نظر هستند، جهت بررسی این فناوری دعوت کرده ایم. ۵G یکی از کارکردهایش این است که بستر مناسب تری برای اجرای آموزش بر بستر مجازی فراهم می آورد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات درباره مشکل عدم دسترسی دانشجویان در مناطق مرزی و روستاها به اینترنت اظهار داشت: طرحی وجود دارد که بر طبق آن ما باید تا آخر سال ۱۴۰۰ کلیه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات وصل کنیم؛ باتوجه به محدودیت منابع و تحریم های ظالمانه به صورت طبیعی اتصال این روستاها به اینترنت باید اولویت بندی شود.
هاشمی در ادامه اشاره کرد: نکته من است که اولویت ها را به نحوی پیش ببریم که بتوانیم بحث آموزش و پوشش بیشتری را داشته باشیم. پوشش ۱۰۰ درصدی اینترنت را زمانی در کشور خواهیم داشت که همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را پوشش دهیم.
وی در ادامه درخواست نمود روستاهایی که این پوشش را ندارند، جمع بندی شود و به ما منعکس شود. البته لازم است این مساله مدیریت و از یک پنجره واحد به وزارت ارتباطات اعلام گردد و ما در حد توان کمک خواهیم کرد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات درباره عمل نکردن برخی اپراتورها به ابلاغیه وزارت ارتباطات درباب رایگان سازی اینترنت آموزش مجازی، اظهار داشت: باید قبول نماییم که اپراتورها در بخش خصوصی کار می کنند و بخش خصوصی به سود خود نگاه می کند در واقع طبیعت بخش خصوصی همین است و بالاطبع از رایگان کردن استقبال نمی کنند.
هاشمی در آخر اظهار داشت: از دانشگاه ها و مسولان وزارت علوم می خواهیم بررسی دقیقی از مناطق و دانشگاه هایی که اینترنت آموزشی آنها رایگان نشده داشته باشند و آنرا به وزارت ارتباطات اعلام کنند.

1399/05/22
13:01:28
5.0/5
2016
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات