براساس آمار پژوهشگاه دانش های بنیادی؛

فعالیت یك میلیون و 300 هزار سایت با هویت ایرانی

فعالیت یك میلیون و 300 هزار سایت با هویت ایرانی ما دیجیتال: روند ثبت دامنه های اینترنتی در پژوهشگاه دانش های بنیادی از فعالیت یک میلیون و 300 هزار سایت با هویت ایرانی حکایت دارد و در یک سال قبل حدود 100 هزار دامنه در کشور به ثبت رسیده است.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، بررسی ها از وضعیت ثبت دامنه سایت های اینترنتی توسط کاربران ایرانی نشان میدهد که تا اسفندماه امسال نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار سایت با هویت و دامنه ایرانی در کشور فعال است.
تا اختتام سال ۹۸ شمار سایت های اینترنتی با هویت ایرانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار سایت بود و طی یک سال اخیر کمتر از ۱۰۰ هزار سایت با دامنه ایرانی به این تعداد افزوده شده است.
به نظر می رسد ویروس کرونا روند ثبت سایت و خرید پسوند و دامنه را نیز کند کرده است و ثبت دامنه های اینترنتی در یک سال گذشته، پررونق نبوده است.
مطابق اعلام مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی تا آخر سال ۹۷ حدود یک میلیون دامنه اینترنتی در ایران به ثبت رسیده بود که در آخر سال ۹۸ با ثبت ۲۰۰ هزار سایت جدید، تعداد ثبت دامنه های اینترنتی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار سایت رسید؛ الان در آخرین ماه سال ۹۹ حدود ۹۲ هزار آدرس پسوند جدید به ثبت رسیده است.
بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از تعداد دامنه های اینترنتی، پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین پسوند سایت های ایرانی را به خود مختص کرده است و در صدر دامنه های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir نیز پایین ترین میزان ثبت دامنه را در بین سایت های ایرانی دارد.
آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی نشان میدهد که الان یک میلیون و ۲۸۴ هزار و ۴۷۴ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را در بین وب سایت های ایرانی شامل می شود.
از سوی دیگر شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بیش از ۴۰۳۲ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند فارسی ایران ۱۵۵۵ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود ۱۲۷۳ دامنه فعال اعلام شده است. تعداد سایت های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه های اجرائی با پسوند gov.ir بیش از ۲۱۱ پسوند است.
در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۲۵۴ دامنه، با پسوند org.ir بیش از ۲۸۰ و id.ir بیش از ۶۱۴ پسوند برآورد می شود. تا حالا ۲۶ پسوند اینترنتی نیز با net.ir در کشور به ثبت رسیده است.
تا قبل از این ایران از نظر رشد دامنه اینترنتی در بین ۴ کشور نخست دنیا قرار داشت و از این حیث بالاتر از کشورهایی مانند سنگاپور، مالزی و ترکیه عنوان می شد. اما در وضعیت حاضر رتبه جدیدی از طرف پژوهشگاه دانش های بنیادی در این خصوص اعلام نشده است.


منبع:

1399/12/07
12:15:16
0.0/5
859
تگهای خبر: اینترنت , دانش , دستگاه , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات