انتقاد روزنامه شهرداری از گران کردن اینترنت توسط دولت سیزدهم

انتقاد روزنامه شهرداری از گران کردن اینترنت توسط دولت سیزدهم به گزارش ما دیجیتال روزنامه همشهری نوشت: در بین گرانی های اخیر شاید افزایش قیمت شدید و ناگهانی اینترنت که حالا مشخص شده با تأیید وزارت ارتباطات صورت گرفته، بیشتر از هر مورد دیگری خبرساز و جنجالی شد.


شاید چندین سال قبل اگر این افزایش قیمت و حذف بسته های به صرفه از جانب اپراتورها صورت می گرفت خیلی مساله مهمی به حساب نمی آمد، حالا اما ارتباطات در گوشه و کنار ایران با زندگی مردم گره خورده و عملا اینترنت معادل آب، برق و گاز حضوری جدی در زندگی ایرانی ها یافته است. میلیونها ایرانی از آن کاربری که در سیستان و بلوچستان محصولاتش را آنلاین می فروشد تا راننده تاکسی اینترنتی، زندگی شان به اینترنت وابسته شده است. الان بیشتر از ۱۰۲میلیون مشترک اینترنت پهن باند کشور وجود دارد. این مساله به خوبی نشان داده است که افزایش قیمت اینترنت بین ۶۰درصد تا ۱۰۰درصد می تواند چه ضربه سنگینی به خانواده ها بخصوص اقشار کم درآمد جامعه بزند. عملا در زمانی که گرانی مایحتاج ضروری فشار سنگینی را به جامعه آورده، افزایش قیمت اینچنینی اینترنت و حتی حذف کامل و هماهنگ بسته های بلندمدت از جانب 2اپراتور مسلط کشور ضربه سنگینی به اکوسیستم فناوری کشور وارد می نماید. سال ها برای توسعه اقتصاد دیجیتال و فرهنگسازی برای آن زحمت کشیده شده است. مدت ها طول کشید تا اکوسیستم فناوری در کشور جا بیفتد و مردم به جای روش های سنتی به سراغ استفاده از فناوری های نوین بر بستر شبکه ارتباطی کشور بروند. با افزایش سریع دسترسی به اینترنت طی سالهای اخیر، حالا VOD ها پا گرفته اند و اقتصاد خویش را می چرخانند و مردم آنلاین فیلم و سریال می بینند. شاید خیلی ها یادشان نیاید، اما تا همین چند سال پیش اگر کاربر معمولی اینترنت بودید استفاده از اینترنت با سرعت بیشتر از ۱۲۸کیلوبیت بر ثانیه برایتان غیر ممکن بود. مثال معروفی هم که زده می شد این بود که پهنای باند ۵۶کیلوبیت بر ثانیه برای مصارف کاربران اینترنت خانگی و دانشگاه ها حتی برای دانلود کتاب های ۵۰۰صفحه ای هم مناسب است!
در روزگاری که حالا زندگی، تحصیل و کار مردم به اینترنت وابسته شده و شهروندان هر روز درخواست اینترنت با سرعت بالاتر و کیفیت بهتر را دارند، این افزایش تعرفه ها تنها کاهش دسترسی بیشترین دهک های جامعه به اینترنت و به شکلی صرفه جویی در مصرف اینترنت را به دنبال خواهد داشت. این افزایش قیمت ها شاید در کوتاه مدت به نفع اپراتورها باشد اما درنهایت دود آن به چشم توسعه اقتصاد دیجیتال کشور می رود. در بحبوحه انقلاب صنعتی چهارم و درحالی که همه کشورها رقابتی جهانی برای توسعه ارتباطات بعنوان زیرساخت توسعه شان دارند، گرانی اینترنت در واقع سوق دادن اکثریت مردم به سمت استفاده کمتر یا حتی حذف اینترنت است.
در این روزگار صرفه جویی مصرف اینترنت معنایی ندارد. در ایران تا پیش از گران شدن اینترنت سرانه ترافیک دانلود کاربران ایرانی به صورت میانگین حدود یک چهارم میانگین کل جهان بوده است. حجم سرانه ترافیک بالاتر در کشورهای جهان حالا به شکلی نشان دهنده استفاده بیشتر کاربران یک کشور از فناوری های نوین است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات در واکنش به گرانی های اخیر اینترنت اعلام نموده که حجم استفاده ۴۰درصد کاربران دیتای موبایل زیر ۲گیگابایت است و وزارت ارتباطات مقرر است برای آنها بسته های حمایتی بدهد. این افتخار نیست! در کشور ما با برداشتی اشتباه و نگاهی عجیب، سال هاست که مصرف کمتر اینترنت تبلیغ می شود. در سالی که تقویت اکوسیستم دانش بنیان و فناوری باید سرلوحه کار قرار بگیرد، گرانی اینترنت سبب توقف رشد اقتصاد دیجیتال و حتی عقبگرد آن می شود.
اگر حتی به ادعای وزارت ارتباطات عدم توسعه شبکه، مشکلات دخل و خرج اپراتورها و هزار مورد دیگر هم به قیمت اینترنت وابسته بوده است، انداختن این مساله بعنوان مشکلی جدید به دوش مردم کشور و کلیدزدن شکاف دیجیتال میان پولدار و فقیر روش درستی نبوده و نخواهد نبود. 23302


منبع:

1401/01/30
22:11:23
5.0/5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات