به همت كانون دانش پژوهان نخبه؛

رونمائی از کتاب میزان در حوزه نخبه پروری

رونمائی از کتاب میزان در حوزه نخبه پروری به گزارش ما دیجیتال، کتاب «میزان» بعنوان چکیده دانش و تجربه سی ساله کانون دانش پژوهان نخبه در زمینه نخبه پروری با حضور ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان رونمایی گردید.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، محمدحسین رفیعی قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه در آئین رونمایی از کتاب «میزان» در ابتدا در معرفی کانون دانش پژوهان نخبه با اشاره به اینکه این کانون از اواخر سال ۱۳۷۲ در یکی از کم برخوردارترین نقاط جنوب شهر تهران آن هم در زیرزمین نمناک مسجدی محروم کار خویش را آغاز کرد، اضافه کرد: در این سال ها گستره شعبات زیر پوشش خویش را به همه مناطق جنوبی شهر تهران رسانده است.
وی با بیان اینکه، کانون دانش پژوهان نخبه در واقع تشکیلاتی نخبه پرور است که توانسته به الگویی از تشکیلات تربیتی با محوریت روحانیت اصیل انقلابی و در رابطه با شجره طیبه بسیج برسد، اظهار داشت: این کانون استعدادهای برتر مناطق هدف خویش را با سازوکاری مشخص، از دوران دانش آموزی جذب کرده و با فرآیندی دقیق، منسجم و منظم، تحت تعلیم و تربیت قرار می دهد.


رفیعی در عین حال افزود: البته کانون دانش پژوهان نخبه محدود به دوران دانش آموزی نبوده و با راه اندازی مرکز علم و فناوری شتاب توانسته بستری فراهم آورد تا اعضای آن زیر نظر اساتید برجسته دانشگاه ها و نهادهای پیشرو در عرصه علم و فناوری، هسته های پیشرفته علمی تشکیل دهند و در کوشش برای شکستن مرزهای علم باشند.
قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه خاطرنشان کرد: کانون دانش پژوهان نخبه در این سال ها بیشتر از ۱۲۰ مدال در المپیادهای علمی معتبر کشوری و جهانی کسب کرده و بزرگترین افتخار آن، اهدای مدال های این مجموعه به محضر مقام معظم رهبری در چارچوب چهار دوره و سه دیدار اختصاصی با معظم له است.
وی اظهار نمود: رهبر معظم انقلاب در دیدار سال ۱۳۹۴ با برخی اهدا کنندگان مدال و دست اندرکاران کانون دانش پژوهان نخبه، این حرکت نمادین را همچون اقداماتی دانستند که «به قوت و اقتدار درونی کشور می افزاید و دشمن را تضعیف می کند».
رفیعی اضافه کرد: از همین رو کانون در سالهای اخیر تلاش داشته تا این حرکت نمادین مدال آوران را گسترش داده و در جهت اتصال مدال آوران المپیادهای علمی به ارزش های انقلاب اسلامی جریان سازی کند.
وی افزود: در همین راستا با محوریت کانون در سال ۱۳۹۵ حدود ۷۰ مدال از دانشگاه شریف خدمت معظم له اهدا شد و در سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۱۳۰ مدال المپیادهای علمی معتبر توسط دانشجویان دانشگاه های مختلف به همراه اعضای کانون خدمت مقام معظم رهبری اهدا شد. این دو اقدام راهبردی منجر گردید تا مدال آوران المپیادهای معتبر کشوری و جهانی به محضر مقام معظم رهبری مشرف شده و گفت وگویی صمیمی و شیرین با رهبری داشته باشند که در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب گسترده ای داشت.
قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه با بیان اینکه، کانون دانش پژوهان نخبه در کنار فعالیتهای گسترده علمی، همواره به تهذیب مخاطبین خود التفات داشته است، اضافه کرد: به همت این کانون هر هفته چهارشنبه ها جمع قابل توجهی از فارغ التحصیلان، دانشجویان و دانش آموزان در مسجد لولاگر گرد هم آمده و در جلسه اخلاق شرکت می کنند.
وی اظهار داشت: در همین راستا، کانون سال هاست که فعالیتهای علمی، تربیتی و تشکیلاتی خویش را تحت نظارت مستمر و دقیق علمای متخلق پیش می برد و طبق اساسنامه کانون، همواره باید یک روحانی با خصوصیت های برجسته و مشخص، بر مجموعه نظارت داشته و کلیه برنامه ها را از جهت تطابق با دستورات شرع و هم راستا بودن با اوامر و منویات ولی فقیه رصد کند.
رفیعی تصریح کرد: کانون دانش پژوهان نخبه بر این باور است که برای رفع مشکلات جامعه بشری باید تمدنی اندیشید و چاره هایی تمدنی عرضه داد.
وی با بیان اینکه، از منظر مقام معظم رهبری برای دستیابی به تمدن اسلامی به دو عنصر اساسی نیاز است؛ تولید فکر و پرورش انسان را این دو عنصر نام برد و اضافه کرد: پر واضح است که مسئولیت اصلی تولید این دو عنصر اساسی، متوجه نخبگان حوزوی و دانشگاهی است و مشکلات پیچیده پیش روی نهضت اسلامی توسط سر پنجه دستان نخبگان متدین انقلابی باز خواهد شد.
قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه تصریح کرد: اعتقاد راسخ کانون دانش پژوهان نخبه اینست که اگر درصورتیکه بر روی مساله علم و فناوری و نخبه پروری سرمایه گذاری کند، بطور حتم در یکی از با اولویت ترین کارها سرمایه گزاری نموده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون دهها مجموعه در سرتاسر کشور از کانون دانش پژوهان نخبه الگو برداری می کنند، اظهار داشت: امروز کانون دانش پژوهان نخبه شاهد است که در سرتاسر کشور، برخی مجموعه های انقلابی این طرح تربیتی و علمی را بعنوان الگوی فعالیتهای مجموعه ی خود برگزیده اند؛ بخصوص جمع هایی که بیان مقام معظم رهبری در خصوص موتور محرک بودن نخبگان برای حرکت تمدنی را عمیقاً درک و باور کرده اند.
قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه همینطور اظهار داشت: قدردانی از این مجموعه بعنوان پایگاه بسیج برتر کشوری، معرفی بعنوان الگوی موفق از سوی مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای مبین این حقیقت است و گسترش الگوی این مجموعه در چارچوب طرح هایی همچون قرارگاه شهید آقاسی زاده در شهر تهران و مرکز هدایت و حمایت مجموعه های علمی تربیتی نخبه پرور شهید احمدی روشن در کل کشور موید این مطلب می باشد.
وی همینطور تصریح کرد: کانون در جهت گسترش دقیق و هدفمند این الگو، در اوایل دهه ۹۰ با مشارکت بیشتر از ۱۵ نفر از طلاب و دانشجویان خود و با اتکاء به تجربیات بیست ساله آن زمان و بر مبنای مطالعات مختلف و مصاحبه با بیشتر از ۲۰ نفر از کارشناسان برجسته حوزه تعلیم و تربیت، نرم افزار جامعی جهت راه اندازی و اداره مجموعه های علمی تربیتی نخبه پرور آماده کرد و در چارچوب مجموعه کتب ۷ جلدی برنا(بستر رویش نخبگان انقلابی) به کشور ارائه کرد. کتب برنا در نوع خود کم نظیر بود و بعد از انتشار آن در سال ۱۳۹۴ با استقبال مخاطبین مواجه گردید و در زمان کوتاهی چاپ نخست آن به اتمام رسید.
رفیعی ضمن اشاره به چگونگی تهیه کتاب میزان از جانب این کانون اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان معاونت علمی ریاست جمهوری در اواخر دهه ۹۰ درخواست مهمی را با کانون دانش پژوهان نخبه بیان کرد و آنها خواهان این بودند تا این الگوی مردمی بعنوان مکملی مهم برای بنیاد در سرتاسر کشور گسترش داده شود و در این مرحله، روحانی ناظر بر کانون به علت برخی نواقص، عرضه کتب برنا بعنوان نرم افزار این طرح را مناسب ندیدند و از مسئولان کانون خواستند تا نرم افزار مجموعه را بار دیگر به دقت مورد بازنگری قرار داده، اشکالات کتب قبلی را برطرف کنند و بر مبنای مطالعات و تجربیات سالهای اخیر و رصد نوآوری های این عرصه، برنامه ای جامع و ارتقاء یافته به بنیاد ملی نخبگان تحویل دهند.


وی اضافه کرد: بدین منظور در خلال دو سال با مشارکت بیشتر از ۲۰ نفر از طلاب و دانشجویان و تشکیل ۸ کارگروه تخصصی، برنامه جامع و ارتقاء یافته آماده شد و تحت عنوان کتاب «میزان» منتشر گردید که امروز برنامه رونمایی از این آخرین اثر کانون دانش پژوهان نخبه است.
قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه خاطرنشان کرد: کتاب میزان در واقع چکیده دانش و تجربه سی ساله کانون دانش پژوهان نخبه در زمینه نخبه پروری است که در چارچوب کتاب در آمده تا نقشه راهی کاربردی برای مجموعه های تعلیم و تربیتی و بخصوص نخبه پرور باشد. مجموعه هایی که قصد دارند استعدادهای برتر علمی پیرامونی خویش را شناسایی کرده و در جهت شکوفاسازی تؤمان علمی و معنوی آنها تلاش کنند.
رفیعی اضافه کرد: نکته مهم و قابل توجه اینکه، بعد از آماده سازی اولیه کتاب، خط به خط آن توسط روحانی ناظر بر کانون که از مجتهدین و اساتید اخلاق تهران هستند مطالعه و اشکالات و مغایرت های آن با مبانی و اصول تعلیم و تربیت اسلامی برطرف شده است.
به گفته وی، این کتاب هر چند رویکرد نخبگانی و نخبه پروری دارد، اما بخش های زیادی از آن برای تمام مجموعه های تعلیم و تربیتی که رویکرد عام دارند قابل استفاده می باشد. ازاین رو مدارس، کانون های فرهنگی، پایگاه های بسیج جملگی می توانند از بخش های زیادی از این کتاب هشت فصلی برای کارهای خود بهره مند شوند.
منبع:

1401/06/03
22:22:01
5.0/5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات