باکتری ها می توانند پلاستیک را هضم کنند!

باکتری ها می توانند پلاستیک را هضم کنند! به گزارش ما دیجیتال، محققان «موسسه سلطنتی تحقیقات دریایی هلند» در مطالعه جدیدشان اعلام کردند باکتری ها می توانند پلاستیک را خورده و هضم کنند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، پلاستیک ها به سبب سهولت مصرف و قیمت پایین، محصولاتی هستند که در مقیاس انبوه در دنیای امروز مصرف می شوند اما افزایش روز افزون میزان تولیدات پلاستیکی، محیط زیست را در خطر بزرگی قرار می دهد. نتایج یک تحقیق جدید که توسط دانشمندان موسسه سلطنتی تحقیقات دریایی هلند (NIOZ) انجام شده، از آن حکایت می کند که باکتری ها می توانند پلاستیک را تجزیه و هضم کنند. این مطالعه اخیرا در مجله «Marine Pollution Bulletin» انتشار یافته است.

آیا پلاستیک توسط میکروارگانیسم ها تجزیه می شود؟


این مطالعه که توسط «مایکی گودیران»(Maaike Goudriaan)، دانشجوی مقطع دکترا در موسسه سلطنتی تحقیقات دریایی هلند انجام شد، بر روی باکتری«Rhodococcus ruber» تمرکز داشت. باکتری« Rhodococcus ruber » در زیستگاه های مختلف یافت می شود و می تواند محیط های استرس زا را تحمل کند. همینطور شناخته شده است که باکتری«Rhodococcus ruber» یک زیست لایه(Biofilm) روی پلاستیک موجود در طبیعت تشکیل می دهد.
زیست لایه(Biofilm) اجتماعی از سلول های میکروارگانیسمی است که به یک سطح متصل شده اند و توسط مواد پلیمری خارج سلولی پوشیده شده اند. گاهی زیست لایه را میتوان بعنوان یک استراتژی دانست که برخی از میکروارگانیسم ها از آن استفاده می نمایند تا بتوانند خویش را از اثرات و نیروهای زیانباری که در محیط طبیعی و بدن میزبان است، حفظ کنند و این گونه شانس بقای خویش را بالا برند. زیست لایه توسط گروههای مختلفی از باکتری ها ایجاد می شود و در پزشکی و صنعت از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.
در آزمایش گودریان از نوعی پلاستیک ساخته شده برای حمل شکل خاصی از کربن یعنی «کربن ۱۳»(۱۳C) استفاده نمود. در آزمایشگاه، گودریان پلاستیک را در یک بطری آب (پس از تصفیه با لامپ فرابنفش) به باکتری «Rhodococcus ruber» داد. او در اینباره اظهار داشت: انجام این کار با اشعه فرابنفش ضروری بود، چونکه می دانیم که نور خورشید تا حدی پلاستیک را به تکه های کوچک برای باکتری ها تجزیه می کند.
گودریان دریافت که تولید کربن دی اکسید در مدل آزمایشگاهی رخ داده است و بنابراین می تواند مقدار کربن دی اکسید-کربن ۱۳ را اندازه گیری نماید و آنرا به مقدار پلاستیک تجزیه شده درآورد.
او اضافه کرد: این اولین باری است که به این روش ثابت می نماییم که باکتری ها در واقع پلاستیک را به کربن دی اکسید و سایر مولکول ها هضم می کنند. قبلاً مشخص بود که باکتری «Rhodococcus ruber» می تواند زیست لایه را روی پلاستیک در طبیعت ایجاد نماید. همینطور اندازه گیری شده بود که پلاستیک زیر آن زیست لایه ناپدید می شود. اما حالا ما واقعاً نشان داده ایم که باکتری ها در واقع پلاستیک را هضم می کنند.
گودریان محاسبه کرد که باکتری«Rhodococcus ruber» می تواند هر سال یک درصد از پلاستیک را تجزیه کند. او تاکید کرد: ما فقط مقدار کربن ۱۳ را در کربن دی اکسید اندازه گیری کردیم، ازاین رو در سایر محصولات تجزیه پلاستیک اندازه گیری نشد. مطمئناً کربن ۱۳ در چندین مولکول دیگر هم وجود خواهد داشت، اما گفتن این که چه بخشی از آن توسط اشعه فرابنفش شکسته و چه قسمتی توسط باکتری ها هضم شد، دشوار است.

پیشگیری بهتر از پاکسازی است


این محقق در ادامه اشاره نمود که هضم میکروبی چاره کاملی برای مساله آلودگی پلاستیکی در اقیانوس ها نیست اما می تواند بخشی از چاره باشد. همینطور می تواند پاسخی به این مورد بدهد که چرا این همه پلاستیک در اقیانوس مفقود شده است. این آزمایش ها به طور عمده یک نمونه اثبات مفهوم هستند. اگر تلاش کنید همه زباله ها را ردیابی کنید، مقدار زیادی پلاستیک در همان حین از بین می رود. هضم توسط باکتری ها احتمالا می تواند بخشی از علت این امر باشد. اثبات مفهوم(Proof of Concept) نمونه ای است که صرفا برای اثبات وجود یا امکان پذیری چیزی آورده می شود.
مطالعه اثبات مفهوم باید با آزمایش هایی دنبال شود که آزمایش نمایند آیا باکتری های موجود در مناطق دیگر هم امکان دارد پلاستیک را بخورند یا هضم کنند. برای این منظور، گودریان آزمایش هایی را با آب واقعی دریا و رسوب به دست آمده از کف دریای وادن انجام داده است. نخستین نتایج نشان داده است که پلاستیک امکان دارد در طبیعت هم تخریب شود. گودریان اظهار داشت: یک دانشجوی جدید دکترا باید این کار را ادامه دهد. در نهایت امیدواریم که محاسبه نماییم چه مقدار پلاستیک در اقیانوس ها توسط باکتری ها تجزیه می شود. اما پیشگیری بسیار بهتر از پاکسازی است و فقط ما انسان ها می توانیم این کار را انجام دهیم.
به صورت میانگین تجزیه ضایعات پلاستیکی رها شده در محیط زیست ۳۵۰ سال طول می کشد که بسته به نوع پلاستیک می تواند تا چند قرن به طول بینجامد.1401/11/05
12:19:52
5.0/5
31
تگهای خبر: دانش , ردیاب , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات