دستکاری مولکولی موجب تحریک رشد مو در موش ها شد

دستکاری مولکولی موجب تحریک رشد مو در موش ها شد ما دیجیتال: ما دیجیتال: پژوهشگران از ریز آران ای(microRNA) برای دستکاری ژنتیکی سلول های بنیادی فولیکول مو استفاده کردند و رشد مو در موش ها را با موفقیت تحریک کردند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، با افزایش سن سلول های بنیادی فولیکول مو مانند سلول های سایر قسمت های بدن سفت می شوند و تولید مو برای آنها مشکل تر می شود. با گذشت زمان، تقریباً همه ی افراد درجاتی از ریزش مو را تجربه می کنند که به دلیلهای مختلفی همچون خاصیت های ارثی، اختلالات هورمونی و تیروئیدی و کمبودهای تغذیه ای رخ می دهد.
فولیکول های مو دارای یک تو رفتگی برای سلول های بنیادی بالغ به نام «برآمدگی» در نزدیکی ریشه مو هستند. این سلول های بنیادی به بازسازی سلول های اپیدرمی (پوست) و ساختار فولیکول های مو و غدد چربی و غدد تولید کننده چربی(سبوم) کمک می کنند. سلول های بنیادی فولیکولی می توانند در تو رفتگی باقی بمانند و خودرا بازسازی کنند، اما همین طور می توانند به سمت پایین فولیکول حرکت کرده و به سلول های پیش ساز جوانه ی مو تبدیل شوند که می توانند برای تشکیل فولیکول مو و ساقه مو تمایز یابند.
پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن، ایلی نویز، ابتدا موشها را بررسی کردند تا مشخص کنند که در سطح سلولی در سلول های بنیادی فولیکول مو(HFSCs) و سلول های زایای مو چه اتفاقی می افتد. آنها مشاهده نمودند که سلول های بنیادی فولیکول مو در مقایسه با سلول های پیش ساز جوانه مو، که نسبتا نرم و از نظر مکانیکی پویا بودند، سخت هستند.
آنها سپس تعیین کردند که آیا رفتار سلول ها با بیان ژن مرتبط می باشد یا خیر و دریافتند که یک ریز آران ای خاص به نام miR-۲۰۵ یکی از ریز آران ای های بسیار بیان شده در سلول های بنیادی جوانه مو و پوست است. ریز آران ای ها مولکول های کوچک، تک رشته ای و غیر کد کننده آران ای هستند که نقش مهمی در تنظیم بیان ژن ایفا می کنند. به بیان دیگر این که آیا یک ژن خاص در یک زمان خاص پروتئین خودرا بیش از اندازه، کم یا به مقداری مناسب تولید می کند.
بعد از تحریک ژنتیکی سلول های بنیادی موش ها برای تولید miR-۲۰۵ بیشتر، سلول های زایای موی نرم تر حساس تر شدند و به سرعت برای شروع بازسازی فولیکول های مو آماده شدند و رشد مو را در موش های جوان و پیر تقویت کردند.
روی یی(Rui Yi)، نویسنده مسئول این مطالعه می گوید: آنها طی ۱۰ روز آغاز به رشد مو کردند. اینها سلول های بنیادی جدیدی نیستند که تولید می شوند. ما سلول های بنیادی موجود را برای رشد مو تحریک می نماییم. در خیلی از مواقع ما هنوز سلول های بنیادی داریم، اما ممکنست نتوانند مو تولید کنند.
حالا که آنها ثابت کرده اند که می توان رشد مو را تحریک کرد، پژوهشگران قصد دارند تحقیقات خودرا گسترش دهند.
یی می گوید: مطالعه ما امکان تحریک رشد مو را با تنظیم مکانیک سلولی نشان میدهد. به سبب پتانسیل انتقال ریز آران ای توسط نانوذرات بطور مستقیم به پوست، در ادامه آزمایش خواهیم کرد که آیا miR-۲۰۵ بصورت موضعی می تواند رشد مو را ابتدا در موش تحریک کند یا خیر. در صورت موفقیت آمیز بودن، آزمایش هایی را جهت بررسی این که آیا این ریز آران ای می تواند بطور بالقوه رشد مو را در انسان افزایش دهد یا خیر طراحی خواهیم کرد.
این مطالعه در مجله PNAS انتشار یافته است.1402/03/17
10:24:54
5.0/5
237
تگهای خبر: اختلال , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات