تلسکوپ جیمز وب با 2 ابزار از یک کهکشان عکس گرفت

تلسکوپ جیمز وب با 2 ابزار از یک کهکشان عکس گرفت ما دیجیتال: مجموعه ای از تصاویر جدید از تلسکوپ فضایی جیمز وب، کهکشان غبارآلود و نامنظم ان جی سی 6822 (NGC 6822) را نشان میدهد که توسط ابزارهای مختلف این تلسکوپ ثبت شده اند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، این کهکشان که در فاصله ی ۱.۵ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد، از آنجائیکه زیاد فلزی نیست مورد توجه قرار گرفته است. فلزی بودن به مفهوم مقدار فلزات موجود در یک کهکشان نیست، بلکه به مفهوم مقدار همه ی عناصر سنگین در کهکشان است یعنی هر ماده ای که هیدروژن یا هلیوم نباشد.
این یک عامل مهمست برای اینکه نخستین کهکشان های جهان تقریباً بطور کامل از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده بودند یعنی فلزات سنگین کمی داشتند و عناصر سنگین تر در طول زمان در قلب ستارگان ایجاد شدند و سپس در سرتاسر جهان با انفجار ستاره ها، توزیع شدند.


این تصویر از وب داده های دو ابزار تلسکوپ یعنی دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCam) و ابزار فروسرخ میانی(MIRI) را با هم ادغام کرده است تا خاصیت هایی مانند ابرهای غبار که با رنگ زرد نشان داده شده اند و مناطق تشکیل ستاره فعال که در رنگ قرمز دیده می شود را نمایش دهد.
برای درک این که چگونه دانشمندان بوسیله مشاهدات مختلف تصاویری شبیه به این می سازند، پژوهشگران وب نماهای منفرد ثبت شده توسط دوربین مادون قرمز نزدیک و ابزار فروسرخ میانی را نیز منتشر نمودند. از آنجا که این دو ابزار در قسمت های مختلف طیف نوری رصد می کنند می توانند مشخصه های متفاوتی را تشخیص دهند. هنگامی که این دو رصد با هم ترکیب می شوند، جزییات بیشتری به نمایش در می آید.


این تصویر ابزار فروسرخ میانی است که مناطقی از گرد و غبار را مشخص می کند که در مادون قرمز میانی بیشتر قابل توجه هستند.
مناطق سردتر گرد و غبار به رنگ آبی هستند، در صورتیکه ابرهای گرد و غبار گرم تر به رنگ نارنجی دیده می شوند. رنگ های مختلف می تواند به تشخیص کهکشان های مختلف نیز کمک نماید، کهکشان های نزدیک سبز و کهکشان های دورتر به رنگ نارنجی دیده می شوند. حتی یک حلقه نارنجی روشن در پایین و نزدیکی مرکز تصویر وجود دارد که بقایای یک ابرنواختر است.


این تصویر دوربین مادون قرمز نزدیک است که هزاران ستاره قابل مشاهده برای وب را که به سختی در تصویر ابزار فروسرخ میانی قابل مشاهده هستند، نمایش می دهد. در این طول موج، دوربین مادون قرمز نزدیک می تواند از میان غبار به درون نگاه کند و ستاره هایی را ببیند که در غیر این صورت پنهان بودند. درخشان ترین ستاره ها به رنگ آبی و ستارگان کم نورتر به رنگ قرمز دیده می شوند.
منبع:

1402/05/16
09:49:30
5.0/5
264
تگهای خبر: ابزار , دانش , دوربین , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات