مربیگری هوش مصنوعی برای بازوهای رباتیک

مربیگری هوش مصنوعی برای بازوهای رباتیک ما دیجیتال: پژوهشگران از فناوری یادگیری تقویتی عمیق که روشی پیشرفته در یادگیری ربات ها و مشابه با آموزش سگ ها با روش پاداش و تنبیه است، استفاده کردند و به نتایج شگفت انگیزی در ارتباط با آموزش بازوهای رباتیک رسیدند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان دانشگاه بریستول سیستم جدیدی را توسعه داده اند که به ربات ها اجازه می دهد کارهای دو دستی را از یک کمک رسان مجازی یاد بگیرند. این سیستم موسوم به Bi-Touch می تواند در صنایعی مانند چیدن میوه، خدمات خانگی و اندام های مصنوعی کاربرد داشته باشد.
مهارت دو دستی چیست؟
مهارت دو دستی در رباتیک نوعی مهارت رباتیک است که شامل استفاده از دو بازو یا دست رباتیک برای انجام کارهایی است که نیاز به دقت، هماهنگی و بازخورد دارند.
مهارت دو دستی می تواند به دستکاری اشیای بزرگ، سنگین و غیرمتقارن مانند باز کردن ظرف ادویه یا قرار دادن یک باتری در یک دستگاه کمک نماید.
مهارت دو دستی را با بهره گیری از سخت افزار کم هزینه و الگوریتم های یادگیری تقلیدی می توان از ویدئوها و نمایش های انسانی نیز آموخت.
سیستم Bi-Touch به ربات ها اجازه می دهد تا با تفسیر دستورات دستیار دیجیتال، کارهای دستی را انجام دهند.
یافته های اخیر که در مجله IEEE Robotics and Automation Letters انتشار یافته است، یک عامل هوش مصنوعی را با بهره گیری از بازخورد لمسی و حس عمقی برای کنترل رفتار رباتیک به نمایش می گذارد. این تسلط امکان سنجش دقیق، تعامل ملایم و دستکاری موثر اشیا را فراهم می آورد.
این سیستم رباتیک که دارای دو بازوی لمسی است، با بهره گیری از آخرین پیشرفت ها در هوش مصنوعی و سنجش لمسی رباتیک طراحی شده است. در حقیقت، پژوهشگران یک دنیای مجازی با بازوهای رباتیک، سنسورهای لمسی و عملکرد مبتنی بر پاداش برای تشویق یادگیری ساخته اند.
پژوهشگران از یادگیری تقویتی عمیق(Deep-RL) که یک تکنیک پیشرفته در یادگیری ربات ها مشابه با آموزش سگ ها با روش پاداش و تنبیه است، استفاده کردند. این سیستم ربات ها را قادر می سازد تا تصمیم بگیرند، از آزمون و خطا درس بگیرند و به مرور زمان، مؤثرترین راه ها برای انجام وظایف را کشف کنند.
یادگیری تقویتی عمیق زیرمجموعه ای از یادگیری ماشین است که یادگیری تقویتی و یادگیری عمیق را ترکیب می کند.
حالا دستاورد قابل توجه این پروژه این است که این ربات می تواند با خیال آسوده اشیای ظریفی مانند یک ورقه چیپس ترد را بدون شکستن و خرد شدن بلند کند.
ایجیونگ لین نویسنده اصلی این پژوهش از دانشکده مهندسی دانشگاه بریستول، قدرت و کارایی سیستم Bi-Touch را به خوبی توضیح داد. وی اظهار داشت: ما به آسانی می توانیم عوامل هوش مصنوعی را در دنیای مجازی در عرض چند ساعت آموزش دهیم تا به وظایف دو دستی که متناسب با لمس هستند، عمل کنند.
آینده مهارت دو دستی
مهارت دو دستی برای مهارت رباتیک در سطحی برابر با انسان، ضرورت دارد. با این وجود، این حوزه به سبب پیچیدگی و در دسترس نبودن سخت افزار مناسب چندان پیشرفت نکرده است. سیستم Bi-Touch از موانع فعلی عبور کرده است و عصر جدیدی را در فناوری رباتیک نوید می دهد.
پروفسور ناتان لپورا یکی از نویسندگان این مقاله با افتخار گفت: سیستم Bi-Touch ما یک رویکرد امیدوارکننده را با نرم افزار و سخت افزار مقرون به صرفه برای یادگیری رفتارهای دو دستی به نمایش می گذارد که می تواند مستقیماً در دنیای واقعی استفاده گردد.
ماهیت منبع باز این سیستم، تسهیل تحقیق و توسعه بیشتر را در حوزه های مختلف نوید می دهد.
سیستم Bi-Touch نشان دهنده گامی عظیم در پر کردن شکاف بین دنیای مجازی و برنامه های کاربردی در دنیای واقعی است. توانایی آن در یادگیری، تطبیق و دستکاری اشیا با لمس ملایم، امکانات بی حد و حصری را ارائه می دهد و دیدگاه ما را در مورد آن چه ربات ها می توانند در اختیار بگیرند، تغییر می دهد.
با ظهور سیستم Bi-Touch، افق نوآوری فناوری توسعه می یابد و نویدبخش آینده ای هیجان انگیز برای صنایع و تحقیقات است.
همانطور که گفته شد، این مطالعه در مجله IEEE Robotics and Automation Letters انتشار یافته است.



1402/06/04
15:19:57
5.0/5
291
تگهای خبر: آموزش , باتری , پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات