با مغز خود با دنیای دیجیتال ارتباط برقرار كنید

با مغز خود با دنیای دیجیتال ارتباط برقرار كنید ما دیجیتال: در قالب برنامه ای موسوم به NESD (طراحی سیستم مهندسی عصبی) كه با همكاری دانشگاه های براون، كالیفرنیا، كلمبیا و چند مجموعه پژوهشی و تحقیقاتی دیگر اجرا می شود، یك سیستم رایانه ای قابل كاشت در مغز انسان ابداع می شود كه برقراری ارتباط بین مغز و جهان دیجیتال را تسهیل می كند.


سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی (دارپا) وابسته به وزارت دفاع آمریكا از انتخاب ۵ داوطلب برای اجرای برنامه ای موسوم به NESD خبر داده است.
 
به نقل از انگجت، در قالب این برنامه موسوم به طراحی سیستم مهندسی عصبی كه با همكاری دانشگاه های براون، كالیفرنیا، كلمبیا و چند مجموعه پژوهشی و تحقیقاتی دیگر اجرا می شود، یك سیستم رایانه ای قابل كاشت در مغز انسان ابداع می شود كه برقراری ارتباط بین مغز و جهان دیجیتال را تسهیل می كند.
 
این رابط كاربری بین مغز و رایانه ها كه wetware نام گرفته، قادر به تبدیل سیگنال های شیمیایی و الكتریكی از مغز و تبدیل آنها به داده های قابل درك برای رایانه ها و دیگر سیستم های الكتریكی است. دارپا بودجه ای چند میلیون دلاری را به اجرای طرح یاد شده اختصاص داده است.
 
رابط یاد شده بعد از تكمیل، برای برقراری ارتباط همزمان حداكثر ۱۰۰ میلیون یاخته عصبی در مغز با رایانه ها قابل استفاده خواهد بود. البته با توجه به وجود ۸۶ میلیارد یاخته عصبی در مغز انسان این رقم ناچیز تلقی می شود.
 
در مرحله اول اجرای این طرح نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز برای برقراری ارتباط میان مغز و رایانه ها ابداع خواهد شد. پیش بینی می شود این كار یك سال به طول بینجامد. در مرحله دوم برای پالایش و كوچك سازی ابعاد این فناوری تلاش می شود تا جاگذاری آن در مغز تسهیل شود.
 
نتیجه نهایی اجرای این طرح ابداع رابط كاربری بیوالكتریكی خواهد بود كه به رایانه ها كمك می كند آنچه كه مغز انسان می بیند را ببینند و آنها را به صورت ویدئویی پخش كنند. تكمیل این فناوری كمك شایانی به افراد نابینا نیز خواهد كرد تا درك بهتری از جهان اطراف پیدا كنند. زیرا ساخت چشم مصنوعی مجهز به حسگرهای بصری قابل اتصال به مغز نیز در طرح یاد شده پیش بینی شده است.
 
اجرای این طرح جنبه های پزشكی هم دارد و با استفاده از الكترودهای متصل شونده به مغز می توان به قربانیان حملات و سكته های مغزی كمك كرد تا توان تكلم خود را مجددا به دست آورند.
1396/04/20
23:56:30
5.0/5
5695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات