۱۰۰ روزه اول

عملكرد وزارت ارتباطات دولت دوازدهم

عملكرد وزارت ارتباطات دولت دوازدهم ما دیجیتال: عملكرد ۱۰۰ روزه اول وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم با سرفصل هایی چون اقدامات سریع در برقراری ارتباط مناطق زلزله كرمانشاه و افزایش ظرفیت ترانزیت بین الملل منتشر گردید.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با عنایت به گذشت یكصد روز از فعالیت دولت دوازدهم، عملكرد ۱۰۰ روزه خویش را منتشر نمود. اقدامات سریع در برقراری ارتباط مناطق زلزله كرمانشاهبا وقوع زلزله ۷. ۳ ریشتری در استان كرمانشاه خیلی از سایت ها و شبكه های ارتباطاتی این استان به علت قطع برق از دسترس خارج شدند. در پی آن وزارت ارتباطات در همان ساعت اولیه، هماهنگی لازم با اپراتورها و دستگاه های ذیربط را انجام داد كه بامداد روز ۲۲ آبان (دوشنبه)، ۱۴ سایت پرتابل و ۳۸ دیزل ژنراتور از شهرها و استانهای معین به محل حادثه ارسال شد؛ بدین ترتیب بیش از ۷۰ درصد شبكه های ارتباطی در شهرهای استان كرمانشاه در كمتر از ۱۲ ساعت بعد از وقوع زلزله به شرایط طبیعی بازگشتند. ضمن اینكه در ساعت پایانی روز بعد از زلزله (دوشنبه) و در واقع ۲۴ ساعت بعد از وقوع زمین لرزه، به علت قطع برق شهرها و مسیرهای اصلی، ۲۲ سایت همراه اول ۶ سایت ایرانسل و ۴ سایت رایتل قطع شده بودند كه با هماهنگی اپراتورها و همكاری وزارت نفت، سوخت مورد نیاز دیزل ها تامین شد و برای به سرویس برگرداندن سایت ها در اختیار اپراتورها قرار گرفت. البته با هماهنگی های صورت گرفته با وزارت نیرو در روز دوشنبه و مشخص كردن سایت های الویت دار در شهرهای مختلف استان كرمانشاه، تا ساعت ۷ بامداد روز سه شنبه، ۶ هاب سایت به شبكه برق سراسری متصل شد. در روستاهای زلزله زده هم با ارسال دیزل ژنراتور و تجهیز سایت پرتابل توسط اپراتور روستایی از بامداد روز سه شنبه ۲۳ آبان ماه هر ۴ سایت روستایی به شرایط طبیعی بازگشتند. به منظور برقراری تماس امدادگران با همكاری اپراتور رادیو ترانك ملی، تعدادی بی سیم مدرن در اختیار سازمان امداد و نجات قرار گرفت و لینك ارتباطی خودروهای سازمان امداد و نجات با قید فوریت تامین شد. علاوه بر آن ارتباطات خودروهای فرمانده ای سازمان مدیریت بحران كشور و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مناطق زلزله زده تامین شد. پژوهشگاه فضایی هم تصاویر ماهواره ای مناطق زلزله زده را با هدف تشخیص میزان خسارت وارده به ساختمان های روستایی در اختیار سازمان مدیریت بحران قرار داد. نصب تلفن همگانی در اماكن اسكان موقت زلزله زدگان و هم استقرار بالن مخابراتی پژوهشگاه فضایی ایران با هدف تولید چتر WI-FI به شهرستان پل ذهاب از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

افزایش ظرفیت ترانزیت پهنای باند كشوریكی از اهداف همیشگی دولت در برنامه های توسعه، تبدیل ایران به هاب منطقه از بعد ارتباطات بوده است و بر همین مبنا در سه ماهه نخست دولت دوازدهم، اولین قرارداد ترانزیت بین المللی دیتا از جنوب به شمال ایران با ظرفیت ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه امضا و اجرایی شد. با اجرای این قرارداد ضمن تولید درآمد ارزی مناسب برای كشور، ۵۰ درصد هم به ظرفیت ترانزیت كشور نسبت به آنچه از ابتدای انقلاب تابحال بوده، افزوده شد. توسعه بانكداری الكترونیكی در ۱۰۰۰ روستای فاقد امكانتوسعه بانكداری الكترونیكی در ۱۰۰۰ روستای فاقد این امكان هم به منظور تحقق عدالت اجتماعی و كاهش شكاف دیجیتالی و ارائه خدمات به مناطق محروم و كمتر برخوردار در یكصد روز فعالیت دولت دوازدهم انجام شد. برپایه این طرح، تامین و ارسال تعداد ۱۰۰۰ دستگاه ATM به روستاهای فاقد این امكان با اعتباری معادل ۱۱۶ میلیارد تومان جهت كاهش فاصله كیفیت خدمات در روستاها به نسبت شهرها و نصب و افتتاح شد. آزادسازی بازار پستی جهت حضور اپراتوری بخش خصوصی برای نخستین باربر اساس این گزارش، در جهت اجرای سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری امور به مردم و بخش خصوصی و تولید فضای رقابتی و نظام مند كردن پست كشور، مزایده انتخاب اپراتور خصوصی پستی برگزار و دو اپراتور انتخاب شدند كه پروانه فعالیت این دو شركت صادر و طی مراسمی اعطا می گردد. آزادسازی فعالیت های پستی از این جهت حائز اهمیت است كه برخلاف مدلهای سابق، خصولتی سازی نشده و واگذاری انجام شده به طور كامل به بخش خصوصی واگذار شده است. تغییر مدل و كاهش تعرفه اینترنت پرسرعت ثابت تغییر مدل و كاهش تعرفه اینترنت پرسرعت ثابت یكی از اقداماتی بود كه وعده تحقق آن در صد روزه نخست این دولت به مردم داده شده بود. با عنایت به اینكه اینترنت یكی از نیازهای جاری مردم و به خصوص جوانان است، تغییر مدل تعرفه حجمی به غیرحجمی وكاهش تعرفه دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت ثابت (مبتنی بر سیم مسی و فیبرنوری) یكی از مطالبات عمومی بوده كه اصلاح این تعرفه ها، سبب كاهش حدود ۱۰۰ درصدی هزینه اینترنت ثابت در كشور شده است. اصلاحات صورت گرفته در مدل تعرفه های جدید، سبب رشد محتوای داخلی و متناظر آن رونق كسب و كارهای نوپا و بالطبع تولید فرصت های جدید شغلی پایدار برای جوانان تحصیل كرده می گردد. انتصاب بانوان، جوانان و اقوام در پست های مدیریتیانتصاب بانوان، جوانان و اقوام در پست های مدیریتی میانی و ارشد ستاد وزارت و دستگاه های تابعه و انتصاب دستیار حقوق شهروندی از دیگر اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در صد روزه نخست بوده كه در اولویت های دولت دوازدهم هم وجود داشت. با بكارگیری بانوان، جوانان و اقوام در پست های مدیریت ارشد، میانی و عملیاتی، برای اولین بار شاهد كاهش چشمگیر سن مدیریتی در وزارت ارتباطات و فناوری هستیم. همینطور با عنایت به اهمیت منشور حقوق شهروندی در دولت دوازدهم، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتصاب دستیار حقوق شهروندی و انجام اقدامات لازم برای تدوین دستورالعمل رعایت منشور حقوق شهروندی در این وزارتخانه پیش قدم شده است.

تدوین برنامه اجرایی شبكه ملی اطلاعاتیكی دیگر از اقدامات در صد روز نخست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین برنامه اجرایی شبكه ملی اطلاعات بود كه بعد از تصویب سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات با برگزاری جلسات فشرده با مركز ملی فضای مجازی طی سه ماه گذشته و انطباق آنچه اجرا شده با آنچه تصویب شده، صورت گرفت. ضمن اینكه برنامه های اجرایی سال آتی هم در حوزه توسعه شبكه ملی اطلاعات استخراج شده است. كاربردی كردن صنعت فضاییدر حوزه فضایی هم ارتقا مكانیزاسیون در صنعت كشاورزی و تحول در سامانه های نوین آبیاری، تشخیص سطوح زیر كشت، پایش شاخص های سلامتی گیاه با بهره گیری تلفیقی از سنسورها و تصاویر ماهواره ای، اینترنت اشیا و حسگرها، همچون كاربردی كردن صنعت فضایی در كشاورزی است كه در یكصد روز فعالیت دولت دوازدهم در وزارت ارتباطات انجام شد. تدوین برنامه حمایتی صیانت از كودكان در فضای مجازییكی دیگر از اقدامات مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه فضای مجازی در صد روز نخست دولت دوازدهم، تدوین برنامه حمایتی صیانت از كودكان در فضای مجازی بود كه به منظور كاهش صدمه های اجتماعی فضای مجازی «سند حمایتی و برنامه اقدام برای توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان» تدوین شده كه اجرای آن با حمایت از بخش خصوصی تولید كننده محتوا و صنایع داخلی انجام می گردد. اجرای مصوبه شورای فضای مجازی درمورد ساماندهی پیام رسان هابر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی درمورد ساماندهی پیام رسان ها، كاهش ۷۰ درصدی تعرفه استفاده از پیام رسان های داخلی و تدوین مدل حمایت از آنها جهت تحقق اهداف شبكه ملی اطلاعات و افزایش سهم ترافیك داخلی به خارجی در صد روز نخست به تصویب رسید.

ایجاد فرصت برابر برای استفاده از خدمات دولت الكترونیكی برای معلولانبا هدف تولید فرصت برابر برای استفاده از خدمات دولت الكترونیكی برای معلولان، قابلیت دسترسی خدمات درگاه ملی دولت هوشمند برای نابینایان و كم بینایان بعنوان پنجره واحد خدمات دولت به مردم به صورت فایل صوتی در صد روز نخست انجام شد.

ارائه اینترنت بی سیم(وای فای) مجانی در اماكن عمومیهمچنین از اقدامات انجام شده در این مدت باید اشاره ای داشت به اجرای فاز اول ارائه اینترنت بی سیم (وای فای) مجانی توسط اپراتورهای غیردولتی در بعضی از امكان عمومی پر تردد، كه در آینده گسترش پیدا می كند.

طرح ثبت گوشی همراهدر ضمن طرح رجیستری و ثبت گوشیهای تلفن همراه به منظور جلوگیری از قاچاق گوشی و ساماندهی بازار در صد روز نخست دولت دوازدهم به مرحله اجرا رسید كه با اجرای آن، تابحال ۱۰۰ درصد میزان واردات گوشی از مبادی رسمی افزایش یافته و پیش بینی می گردد این رقم با اجرای كامل طرح رشد ۹۰۰ درصدی داشته باشد.
 

1396/09/11
00:56:30
5.0/5
5036
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات