معاون فناوری مركز ملی فضای مجازی كشور:

تحقق شبكه ملی اطلاعات

تحقق شبكه ملی اطلاعات به گزارش ما دیجیتال معاون فناوری مركز ملی فضای مجازی كشور گفت: افتتاح سه فاز شبكه ملی اطلاعات، بهینه سازی شبكه موجود در كشور است تا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بتواند طرح اصلی شبكه ملی اطلاعات را ارایه و اجرایی كند.


عباس آسوشه در دومین جلسه همگرایی و شفاف سازی سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات كه با حضور نمایندگان ۲۸ دستگاه اجرایی مرتبط برگزار می شد، با بیان این كه در دوره دوم شورای عالی فضای مجازی، جلسات كارشناسی و مدیریتی متعددی با دستگاه های متولی فضای مجازی برگزار شد، افزود: سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات خروجی این جلسات است. مطابق این سند شبكه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی كشور، بستر ارائه خدمات محتوایی از جمله دولت، آموزش، بهداشت و تجارت الكترونیك خواهد بود و نباید این خدمات را جزئی از شبكه ملی اطلاعات دانست.
آسوشه با اشاره به سه فاز اجرا شده توسط وزارت ارتباطات افزود: اجرای این سه فاز بر اساس مصوبه ی شورایعالی و به منظور اصلاح وضعیت فعلی زیرساخت ارتباطی و شبكه ارتباطی كشور بوده است تا آمادگی لازم برای تحقق شبكه ملی اطلاعات مهیا شود. بنابراین با در نظر گرفتن انتظارات و الزامات مصرح در سند تبیین الزامات، هنوز تا تحقق شبكه ملی اطلاعات فاصله داریم.
وی با تاكید بر این كه شبكه ملی اطلاعات با اینترنت در تعامل خواهد بود، گفت: پیش از این عده ای شبكه ملی اطلاعات را مساوی با قطعی اینترنت می دانستند ولی امروز عالی ترین مرجع تصمیم گیری در خصوص فضای مجازی تصویب كرده است كه اینترنت باید به عنوان یك خدمت روی شبكه ملی اطلاعات ارائه شود. در سند تبیین الزامات هم ذكر شده كه دسترسی مردم به محتوا و خدمات داخلی نباید منوط به اتصال به اینترنت باشد و آنچه شبكه ملی اطلاعات را از اینترنت متمایز می كند، ایجاد مزیت های رقابتی برای محتوا و خدمات داخلی از منظر كیفیت ارائه خدمت و قیمت دریافت خدمات نسبت به خدمات خارجی است.معاون فناوری مركز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به اینكه یكی دیگر از الزامات شبكه ملی اطلاعات امكان پالایش محتوا و خدمات متناسب با نیاز كاربران است، تصریح كرد: تامین امنیت، حفظ حریم خصوصی و رعایت حقوق عمومی بخش دیگری از الزامات تحقق شبكه ملی اطلاعات است و این شبكه تقاضای برخورد با رفتارهای مخاطره آمیز و جرائم سایبری را برای همگان برآورده خواهد كرد. با تحقق این شبكه، پالایش محتوا و خدمات با یك قاعده ی یكسان و عمومی صورت نمی گیرد.
آسوشه با بیان این كه زیرساخت ارتباطی كشور صرفا كابل و فیبر نیست، تاكید كرد: شبكه ملی اطلاعات باید به عنوان زیرساخت ارتباطی كشور خدمات پایه كاربردی همچون جویشگر، ایمیل و پیام رسان ملی و بومی برای كاربران ارایه كند و صرفا بحث برقراری ارتباط در این شبكه مطرح نیست.
معاون فناوری مركز ملی فضای مجازی كشور افزود: باید تمامی دستگاه های اجرایی مرتبط با شبكه ملی اطلاعات در كنار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كمك كنند تا با وفاق و هم افزایی ملی این شبكه محقق شود و در صورتی كه منتظر اجرای آن صرفا توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشیم و پس از انجام آن به دنبال ارایه خدمات بر روی آن برویم شبكه ملی اطلاعات اجرایی نخواهد شد.
 

1396/04/30
18:25:32
5.0/5
5013
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات