برمبنای داده های سال ۹۸؛

میانگین سرعت خودرو ها در كلانشهرها طبق اطلاعات بلد

میانگین سرعت خودرو ها در كلانشهرها طبق اطلاعات بلد به گزارش ما دیجیتال تحلیل داده های سال ۹۸ مسیریاب بلد از میانگین سرعت خودرو ها در كلانشهرها نشان داده است كه رانندگان در یكی از بزرگراه ها در مقایسه با بزرگراه های دیگر تهران با سرعت بیشتری رانندگی می كنند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از «بلد»، بر مبنای مقایسه آمار کاربران این مسیریاب بومی، راننده ها در بزرگراه شهید همدانی تهران در مقایسه با بزرگراه های دیگر این شهر با سرعت بیشتری رانندگی می کنند. فعالیت کاربران نقشه و مسیریاب «بلد» در سال ۱۳۹۸ بیان کننده این است که اتوبان شهید همدانی در شهر تهران خلوت ترین اتوبان برای رانندگی با میانگین سرعت ۷۰.۷ کیلومتر بر ساعت بوده است. بزرگراه ۱۵ کیلومتری شهید همدانی که سال ۱۳۹۶ مورد بهره برداری قرار گرفت در ادامه بزرگراه حکیم غرب ساخته شده و تردد کمتری در آن می شود. بعد از آن بزرگراه شهید خرازی، شهید بابایی، شهید یاسینی با میانگین سرعت ۶۹.۶، ۶۳.۴ و ۶۱.۱ کیلومتر بر ساعت در جایگاه های دوم تا چهارم سرعت قرار دارند. در طول سال ۱۳۹۸ در حالی میانگین سرعت کاربران بلد در بزرگراه های تهران ۴۸ کیلومتر بر ساعت بوده که بر مبنای کتاب آئین نامه راهنمایی و رانندگی سرعت مجاز رانندگی در این مناطق بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر متغیر است و رانندگان باید بر مبنای تابلوهای حداکثر سرعت حرکت کنند. به نظر می آید که شرایط ترافیکی و حجم بالای خودرو در این شهر میانگین سرعت در بزرگراه ها را تحت تأثیر خود کاهش داده باشد.
همچنین مقایسه میانگین سرعت کاربران بلد در بزرگراه ها حاکی از این است که تهرانی ها از شهروندان شهرهای مشهد و اصفهان هم آهسته تر رانندگی می کنند. بر مبنای آمار وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۷ در مجموع ۱۸هزار کیلومتر بزرگراه ساخته شده که تنها ۴۵۰ کیلومتر آن متعلق به تهران بوده است. در مقایسه با استان تهران، دو هزار کیلومتر بزرگراه در اصفهان و هزار و ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه در استان خراسان رضوی ساخته شده که میانگین سرعت رانندگان را از شهرهای دیگر بالاتر برده است. مقایسه آمار شهرهایی که در آن نقشه و مسیریاب بلد کاربران بیشتری داشته است نمایش دهنده این است که میانگین سرعت افراد در بزرگراه های اصفهان بالاتر از شهرهای دیگر بوده است. بررسی فعالیت کاربران «بلد» در سال ۱۳۹۸ گویای این است که به ترتیب تبریزی ها و تهرانی ها سرعت کمتری در رانندگی دارند. میانگین سرعت آنها در بزرگراه ها به ترتیب ۴۸ و ۴۷ کیلومتر بر ساعت بوده است. این مورد می تواند به ترافیک بیشتر و یا به بزرگراه های کمتر آنها مربوط شود. در مقابل کاربران بلد در مشهد و اصفهان معمولا با سرعت بیشتری، به ترتیب ۶۳.۱ و ۶۳.۲ کیلومتر بر ساعت رانندگی کرده اند.
بر اساس گزارش سال ۹۸ بلد، کاربران این مسیریاب به صورت میانگین در بزرگراه ها ۸۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کرده اند. این عدد فاصله بسیاری با گزارش رئیس پلیس راهور کشور از متوسط سرعت در جاده های کشور (۷۸.۵ کیلومتر) پارسال ندارد. مسیریاب «بلد» همینطور درباره روزهای شلوغ و خلوت خیابان هم اطلاعاتی عرضه می کند. بر مبنای آن روزهای جمعه همزمان با خلوت شدن خیابان ها کاربران بلد با سرعت بیشتری (۶۲.۹ کیلومتر بر ساعت) در بزرگراه ها رانندگی کرده اند و روزهای سه شنبه میانگین سرعت رانندگی افراد به پایین ترین حد خود، یعنی ۵۹ کیلومتر بر ساعت رسیده است. به قول مقام های شهری پایتخت روزهای یکشنبه و چهارشنبه پیک ترافیکی شهر تهران است که در این دو روز میانگین سرعت رانندگی در کل کشور هم با کاهش چشم گیری همراه می شود. در طول دو سال قبل تعداد کاربران «بلد» به چهار میلیون نفر رسیده که این تعداد به بیشتر از ۶۵۰ هزار نقطه پرمراجعه روی نقشه دسترسی داشته اند و در سال ۱۳۹۸ بیشتر از چهار میلیارد کیلومتر مسافت را با کمک این مسیریاب طی کرده اند.


منبع:

1399/03/13
13:32:08
5.0/5
2315
تگهای خبر: كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات