تنظیم لایحه ای برای واریز قسمتی از عوارض آلایندگی به حساب صندوق محیط زیست

تنظیم لایحه ای برای واریز قسمتی از عوارض آلایندگی به حساب صندوق محیط زیست به گزارش ما دیجیتال معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از تنظیم لایحه ای برای پرداخت 20 درصد از عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط زیست آگاهی داد و اظهار داشت: این لایحه حالا در اختیار شورای نگهبان است و امیدواریم از سال 1400 به بعد 20 درصد از عوارض آلایندگی به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز شود.مسعود تجریشی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: با یک برنامه ­ریزی محیط ­ زیستی می­ توان علاوه بر حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی ها سبب تقویت اقتصاد ملی و اشتغال زایی شویم. بطور کلی می توان اظهار داشت که محیط زیست در کنار صنعت است و تلاش می کند که با همکاری دانشگاه­ ها، بخش خصوصی، مراکزتحقیقاتی و شرکت ­های دانش بنیان و فناوری در جهت حل مشکلات محیط زیست به صنایع آلاینده کمک نماید.

وی اضافه کرد: خواست همیشگی سازمان حفاظت محیط زیست این است که قسمتی از تسهیلات عوارض آلایندگی که به خزانه دولت پرداخت و به حساب شهرداری ­ها واریز می شود، برای رفع آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست هزینه شود. سازمان حفاظت محیط زیست مطابق ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده لایحه ­ای را تنظیم کرده است که برمبنای آن ۴۰ درصد از عوارض آلایندگی صنایع به شهرداری ­ها، ۴۰ درصد به وزارت راه و شهرسازی و ۲۰ درصد هم به صندوق ملی محیط زیست واریز شود.

به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست این لایحه حالا در اختیار شورای نگهبان است و به برخی از بندهای آن ایرادهایی وارد شده است که در صورت رفع آن ­ها به دولت ابلاغ خواهد گردید تا از سال ۱۴۰۰ به بعد ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز شود.

تجریشی در ادامه اشاره کرد: با پیگیری ­های سازمان حفاظت محیط زیست طی امسال به مجلس پیشنهاد داده شد که ۳۵ درصد عوارض آلایندگی استثناً برای امسال به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز شود که با موافقت کمیسیون تلفیق مصوب شد این کار طی سال جاری صورت گیرد.

وی با اعلان اینکه چندین سال است که سازمان حفاظت محیط زیست پیگیر موضوع عوارض آلایندگی است و الان قسط اول آن به صندوق ملی محیط زیست واریز شده است، اظهار داشت: بگفته سازمان امور مالیاتی در سال ­های ۹۷ و ۹۸ یک درصد عوارض آلایندگی وصول شده معادل ۱۶۰۰ میلیارد تومان بود. پیش بینی می شود که برای سال های ۹۸ و ۹۹ این رقم به ۲۰۰۰ میلیارد تومان برسد که سقف ۳۵ درصدی این مبلغ برای سازمان محیط زیست ۷۰۰ میلیارد تومان است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به قسمتی از برنامه ­های سازمان محیط زیست برای هزینه کرد ۳۵ درصد عوارض آلایندگی اظهار نمود: قسمتی از درآمدهای حاصل از عوارض آلایندگی برای ارتقای برنامه ­های آموزشی، فرهنگسازی، توانمندسازی، کمک به رفع آلودگی ­ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست و پایش که وظیفه اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است، هزینه می شود و سازمان برای این منظور باید به دنبال مراکز پژوهشی، شرکت­ های دانش ­بنیان و فناوری باشد.
پایش دریاهای کشور با مشارکت پژوهشگاه اقیانوس شناسی
تجریشی با اشاره به اعتبارات کم سازمان حفاظت محیط زیست برای پروژه ­های دانشی که نیاز به تحقیقات کاربردی دارد، اشاره کرد: در این موارد ما از ظرفیت دانشگاه ­ها و مراکز تحقیقاتی استفاده می نماییم. برای مثال عملیات پایش دریای خزر، عمان و خلیج فارس با مشارکت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی انجام می ­شود همین طور برای تحقیق و کنترل میزان آلودگی ­های دریایی با بهره گیری از حسگرهای زیر آب و بویه ­ها از توان و تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی نیز استفاده می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: برای شناسایی مناطق لطمه پذیر و مستعد آتش سوزی در مراتع و جنگل ­ها با برخی دانشگاه ­ها مذاکره ­هایی برای عقد قرارداد انجام شده است.
پایش زیست محیطی در ۸۰ درصد واحدهای صنعتی انجام نمی شود
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بعضی از برنامه ­های پایش زیست محیطی در استان ­های صنعتی به دانشگاه های استان واگذار شده است، اظهارکرد: حدود ۱۲۰ هزار واحد صنعتی در کشور فعال است که فقط ۲۰ درصد آنها پایش می شوند. در مابقی آنها به سبب نبود زیرساخت های مناسب پایش های زیست محیطی صورت نمی گیرد. بدین جهت سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای برنامه ­های پایش از ظرفیت پنهانی دانشگاه ­ها استفاده خواهدنمود بدون اینکه ریالی برای تجهیز آزمایشگاه ­های جدید هزینه شود.

تجریشی با اعلان اینکه پایش صنایع ۱۶ کلانشهر و شهر عسلویه به دانشگاه ­ها واگذار شده است، اظهار داشت: یک سوم درآمدهای حاصل از عوارض آلایندگی برای کمک به سمن ها، آموزش، توانمندسازی و فرهنگ­سازی در نظر گرفته شده است و دو سوم آن طبق قانون به شرکت­ های دانش بنیان و فناوری بعنوان مجموعه هایی که واسطه میان سازمان حفاظت محیط زیست و صنایع هستند پرداخت می ­شود. به عبارتی دو سوم درآمدهای حاصل از عوارض آلایندگی بوسیله وام برای خریدتسهیلات به صنایع تعلق می ­گیرد که قسمتی از مشکلات آلایندگی صنایع را حل خواهدنمود.

وی افزود: دراین زمینه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان تعهد به وجود آورده ­ایم و در این ارتباط به دنبال پروژه ­های کوچک و متوسط رفته­ ایم که با اثرگذاری بالا و با سرمایه ­گذاری های کم می ­توانند سبب اشتغال زایی شوند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مردم می ­توانند متوجه تغییر محیط زیست کشور از یک سال تا دو سال آینده شوند، اظهار داشت: خیلی از صنایع معضلات ناشی از انتشار بوهای مشمئز کننده دارند و متاسفانه تابحال نتوانسته ­ایم این معضل را حل نماییم. حالا در حال عقد قراردادی هستیم تا استانداردهایی را در این زمینه تدوین کنند همچون برنامه های ما کمک به شرکت هایی است که دستگاه هایی برای رفع بو می سازند. بدین جهت به استان ­ها ابلاغ می ­کنیم تا صنایعی که معضل بوی نامطبوع را دارند شناسایی و برای خرید تکنولوژی معرفی شوند. در غیر این صورت باید عوارض آلایندگی پرداخت کنند.

تجریشی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست با پژوهشگاه های نفت، نیرو و علوم زمین اظهار داشت: ما پیشنهاد داده ­ایم که این پژوهشگاه ها به مثابه دفاتر فنی سازمان حفاظت محیط زیست عمل کنند و مسائل فنی محیط زیست به وسیله این پژوهشگاه­ ها که وابسته به صنعت هم هستند صورت گیرد.

به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سالانه بیش ازیک میلیارد دلار کاتالیست مربوط به صنعت نفت و پتروشیمی وارد کشور می ­شود که در این زمینه با پژوهشگاه های شیمی و مهندسی شیمی قراردادی را منعقد کرده ایم تا پلاتین و طلا و سایر مواد دارای ارزش اقتصادی از آن ­ها را استخراج کنند.
حدود ۸۵ درصد فارغ التحصیلان محیط زیست کشور بیکار هستند
تجریشی با اعلان اینکه متاسفانه حدود ۸۵ درصد فارغ التحصیلان محیط زیست کشور بیکارند، اظهار داشت: در حوزه IT نیز برنامه ­ریزی ­هایی صورت گرفته و راهکارهایی برای پایش سفارش شده است همین طور درنظر داریم تا مراکزی را بعنوان مراکز نوآوری ایجاد نماییم تا مشکلات صنعت را بطور خاص شناسایی و مشکل آلایندگی صنایع بزرگ و متوسط را حل کنند. این اقدامات سبب تقویت اقتصاد ملی و اشتغالزایی خواهد شد.

معاون محیط زیست انسانی با اشاره به اینکه هنر محیط زیست «نه گفتن به توسعه» نیست، اشاره کرد: هنر این است که اقتصاد، توسعه، پیشرفت، اشتغال و حفظ محیط زیست را برای نسل حاضر و آینده با هم داشته باشیم. ما محیط زیستی ­ها فکر می ­کنیم اگر در مناطق حفاظت شده را روی مردم ببندیم، از آنها حفاظت کرده­ ایم درحالیکه اینطور نیست.

تجریشی در آخر اظهار داشت: بخش چشمگیری از کانون ­های تولید گرد و غبار ازمناطق حفاظت شده است که باید پرسید آیا اینگونه حفاظت درست است یا خیر؟ مشارکت مردم و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی می­ تواند به حفظ مناطق حفاظت شده کمک نماید. ما اگر اقتصاد نداشته باشیم نمی ­توانیم به صنعت کمک نماییم تا آلودگی ها را رفع کند. نگاه محیط زیستی با همه چیز مخالفت کردن نیست. ما باید با حفظ محیط زیست، اقتصاد و اشتغال را نیز داشته باشیم و فرهنگ زیست ­محیطی را ترویج دهیم و اگر به کارهای صنایع مجوز ندهیم به شکل غیرقانونی اقدام خواهند کرد و هر روز وضعیت محیط زیستبحرانی ­تر می شود.

منبع:

1399/05/25
14:00:31
5.0/5
1863
تگهای خبر: آموزش , پروژه , تكنولوژی , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات