با تصاویر ماهواره ای ممكن شد؛

پیش بینی سیل و آتش سوزی یك هفته پیش از وقوع

پیش بینی سیل و آتش سوزی یك هفته پیش از وقوع پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان با فناوری فضایی و تصاویر ماهواره ای ریسک آتش سوزی در جنگل ها، سیلاب، تشخیص آلودگی های نفتی و... را از قبل پیش بینی می کنند.یاسر عشورزاده مدیر شرکت دانش بنیان در حوزه هوافضا به خبرنگار مهر گفت: ما یک استارت آپ فضا پایه هستیم که در حوزه فناوری فضایی با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای و پردازش آنها بوسیله الگوریتم های علم سنجش از دور و ژئوماتیک پدیده های روی زمین را شناسایی می نماییم.
وی با اعلان اینکه پایش محدوده های آب و سیلاب، نقاط آتش سوزی، کشاورزی دقیق و… همچون مواردی هستند که با این فناوری قابل شناسایی هستند اظهار داشت: در این راستا توانستیم سامانه ای تحت عنوان سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره ای را طراحی نماییم.
مدیر این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه تابستان امسال مطابق با ارزیابی معاونت علمی و فناوری، این سامانه بعنوان یک سامانه دانش بنیان ثبت گردید، اضافه کرد: ما توانستیم برای نخستین بار در جهان الگوریتم ها و فاکتورهای منحصر به فردی را در حوزه پایش ماهواره ای پوشش گیاهی و آبی، تشخیص نقاط آتش و تشخیص آلودگی های نفتی و پدیده کشند سرخ در مخزن داده ها و مشاهدات زمین آژانس فضایی اروپا ثبت نماییم که این مساله افتخار بزرگی برای ما و کشور شمرده می شود.
وی با اشاره به اقدامات شرکت با بهره گیری از این سامانه اظهار داشت: همچون کارهایی که به صورت جدی در این شرکت پیگیری می شود ریسک سیلاب، پهنه بندی و ارزیابی خسارت سیلاب، شناسایی نقاط آتش سوزی، مراتع، جنگل ها و پیش بینی ریسک آتش سوزی هستند؛ با بهره گیری از این سامانه می توانیم ریسک آتش سوزی منطقه را نیز پیش بینی نماییم.
به گفته عشورزاده، تغییرات رطوبت خاک، تغییرات پوشش گیاهی، دما و… عواملی هستند که با این سامانه می توان ریسک آتش سوزی را پیش بینی نمود. در اوایل خرداد امسال ما چندین منطقه با ریسک بالای آتش سوزی را پیش بینی کردیم که دقیقاً هم اتفاقاً افتاد.
وی با اعلان اینکه این سامانه علاوه بر بخش آتش سوزی در بخش سیلاب نیز به کار می رود، اظهار داشت: به همین ترتیب می توان ریسک سیلاب را برای هفت روز آینده مدیریت و پیش بینی کنیم؛ این پیش بینی ها با بهره گیری از پارامترهای تولید شده از تصاویر ماهواره ای و مدلهای بارش هواشناسی در قالب سیستم اطلاعات جغرافیایی قابل حصول است. برای مثال از مورخه ۱۰ آبان هشدارهای لازم را جهت آبگرفتگی مناطق جنوبی غرب کشور در این سامانه به سازمان ها و مردم استان های مربوطه ارسال کردیم که دقیقاً در همان مناطق شناسایی شده بخش جنوبی خوزستان و بوشهر گرفتار آبگرفتگی و سیلاب شد.
وی با تاکید بر اینکه می توانیم با دقت بالا مسیرهای با ریسک آبگرفتگی را پیش بینی نماییم اظهار داشت: این سامانه حتی برای مردم هم قابل استفاده است؛ بعنوان مثال یک کشاورز می تواند با بهره گیری از این سامانه، پیش بینی سیلاب داشته باشد و اقدامات مربوط به جلوگیری از سیل در زمین زراعی خودرا در پیش بگیرد.
عشورزاده اشاره کرد: همین طور با بهره گیری از این محصول پهنه سیلاب را نیز می توانیم مشخص نماییم، دراین زمینه با استانداری ها، هلال احمر و بنیاد مسکن و سازمانهای مربوط جهت امداد رسانی و اولویت بندی اعزام نیروها و کمک های معیشتی همکاری داریم.
به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان، یکی دیگر از خدمات این سامانه در کشاورزی دقیق است؛ بوسیله این سامانه و پردازش تصاویر ماهواره ای، کشاورزان کشور با ثبت موقعیت زمین کشاورزی خود باتوجه به نوع محصولات کشاورزی، به صورت هوشمند راهکارهای مصرف بهینه کود و آب و همین طور پایش سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی را به صورت مکان محور دریافت نمایند. حالا بالای ۸۰۰ نفر از کشاورزان کشور به صورت رایگان از این خدمات ما استفاده می نمایند و افزایش ۳۰ الی ۶۰ درصدی محصولات کشاورزی را تجربه کرده اند. چونکه این سفارش ها کاهش هزینه های کشاورز و افزایش کیفیت و تولید محصولات و همین طور کاهش پرتی را در برداشت بموقع به دنبال دارد.
وی اظهار داشت: تا حالا سازمان نقشه برداری و سازمان فضایی کشور بعنوان نهادهای حاکمیتی این خدمات را انجام می دادند که با ورود استارت آپ های فضا پایه بخش خصوصی وارد عرصه جدیدی از خدمات دانش بنیان شده است.
عشورزاده با تاکید بر اینکه در کشور پنل مدیریتی جامع اطلاعات مکانی چه به صورت آمایش سرزمینی و چه به جهت مدیریت بحران نداریم اظهار داشت: بایستی دولت و حاکمیت اجازه ورود بخش خصوصی و شرکت های خلاق و دانش بنیان در این عرصه را بدهد و به جوانان کشور اعتماد کند، مطمئناً در راه درستی جهت توسعه پایدار قرار خواهیم گرفت.
وی اظهار داشت: این شرکت به صورت رسمی عضو نظام صنفی کامپیوتری و گواهی معرفی فعالیت سنجش از دور سازمان فضایی کشور را بعنوان یک استارت آپ فضا پایه دارد.


منبع:

1399/09/24
13:48:10
5.0/5
1112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات