معاون محیط زیست خطاب به شورای شهر:

هوا را سیاسی نكنید

هوا را سیاسی نكنید به دنبال انتقاد برخی اعضای شورای شهر تهران از سازمان حفاظت محیط زیست به سبب آلودگی هوای پایتخت، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: خوب است که اعضای شورای شهر بعنوان نمایندگان مردم اعلام کنند که در چند سال اخیر چه اقدامی برای کاهش آلودگی هوای پایتخت انجام داده اند؟ برای مثال آیا شورای شهر تهران بودجه ای را برای نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها مختص کرده است یا خیر؟به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا روز گذشته (۳۰ آذر) زهرا نژاد بهرام - عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران - ضمن تاکید بر لزوم پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد چرایی آلودگی هوا اظهار کرده بود که این سازمان مسئول اصلی هوای پاک است اما می بینیم که در صدد توجیه برمی آید و از مردم انتظار دارند. باید بگویم این سازمان هیچ گاه پاسخگو نیست و به دغدغه های نمایندگان در پارلمان محلی توجه نکرده و هیچ گاه پاسخ نداده است اما ما توقع داریم که به انتظار از مردم برای کاهش آلودگی اختتام دهد.

مسعود تجریشی در گفت و گو با ایسنا ضمن انتقاد از شورای شهر تهران، اظهار نمود: سازمان حفاظت محیط زیست همیشه پاسخگوی دغدغه ها در زمینه آلودگی هوا بوده و برنامه هایی را برای دستگاه های اجرائی کشور مشخص کرده است. شورای شهر تهران به آسانی می تواند با پیگیری از اداره کل محیط زیست استان تهران، محیط زیست شهرداری تهران و یا حتی شرکت کنترل کیفیت هوا از برنامه های ما برای کنترل آلودگی هوا باخبر شود. به هر حال تاکید بر این است که شورای شهر متشکل از نمایندگان منتخب مردم است و نباید محفلی سیاسی باشد. از طرف دیگر مسئله آلودگی هوا نیز موضوعی مردمی است و نباید با آن برخوردهای سیاسی شود.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات اخیر سازمان حفاظت محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا در کشور اشاره کرد: این سازمان با همکاری دستگاه های مختلفی ازجمله شهرداری ها، وزارت کشور، وزارت نیرو و... سیاهه انتشار آلودگی شهر تهران و چند کلانشهر دیگر کشور را تدوین، وظایف دستگاه های مختلف را در جهت کاهش آلودگی هوا مشخص، میزان اثربخشی برنامه های مختلف و بودجه های مورد نیاز را تعیین کرده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه ازنظر من سازمان محیط زیست بعنوان دستگاه ناظر حتی فراتر از مسئولیت های قانونی خود برای مدیریت آلودگی هوا عمل کرده است، اظهار داشت: ما مسئولیت خودرا بسیار سنگین می دانیم و سلامت مردم برای ما مهم می باشد. خوب است که اعضای شورای شهر بعنوان نمایندگان مردم اعلام کنند که در چند سال اخیر چه اقدامی برای کاهش آلودگی هوای پایتخت انجام داده اند؟

تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه این شورا تا حالا برنامه ای برای مدیریت یا کنترل آلودگی هوا به ما ارائه نداده است، اظهار نمود: برای مثال آیا شورای شهر تهران بودجه ای را برای نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها اختصاص داده است؟ برنامه این شورا برای بازسازی و نوسازی اتوبوس های تهران برمبنای قانون هوای پاک، تا حالا چه بوده است؟

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در زمینه اجرای قانون هوای پاک سازمان حفاظت محیط زیست ناظر است و باید گزارش دهد که دستگاه های مختلف چه اقداماتی را در امتداد اجرای این قانون انجام داده اند. بدین جهت سامانه ای را طراحی و تمام فاکتورهای عملکرد برای دستگاه مختلف در زمینه اجرای قانون هوای پاک را در آن قرار داده و امتیازبندی کرده ایم.

به گفته وی گزارش عملکرد دستگاه های مختلف کشور طی شش ماهه ابتدایی امسال در زمینه اجرای قانون هوای پاک تهیه و برای اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری - نیز ارسال شده است.
صدا و سیما به وظایفش برمبنای قانون هوای پاک عمل نکرده است
تجریشی با تاکید بر اینکه از هر دستگاهی باید بر طبق وظایف همان دستگاه پرسش شود، اشاره کرد: متاسفانه بعضی از دستگاهها باوجود اینکه وظایف مهمی برای اجرای قانون هوای پاک دارند اما به این وظایف عمل نمی کنند و پاسخ ما را نیز برای تکمیل گزارش دستگاهها نداده اند. برای مثال صدا و سیما که وظیفه مهمی در جهت آموزش و فرهنگسازی دارد، دراین زمینه مشارکتی نکرده است. حتی ما مجدد به این سازمان نامه زده و از آنها پرسیده ایم که در امتداد وظایف قانونی خود چه اقداماتی انجام داده اید.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه ما باید از عملکرد دستگاهها برای اجرای قانون هوای پاک باخبر باشیم تا بتوانیم اطلاع رسانی های لازم را انجام دهیم، اظهار نمود: می خواهیم تا انتهای امسال گزارشی از عملکرد دستگاه های مختلف دراین زمینه تهیه و بررسی نماییم که بعد از یک سال از اجرائی شدن قانون هوای پاک کجای مسیر ایستاده ایم؟

به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، طی سال ۹۷ اعضای شورای شهر تهران به خرید فیلتر دوده از محل اوراق مشارکت رای ندادند و موضوع "خرید فیلتر دوده " از ردیف این اعتبار حذف شد. عدم نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها سبب می شود که خروجی خودرو های دیزل بدون هیچ نوع پالایشی وارد حلق مردم شود. علاوه بر این همیشه به شورای تهران به سبب عدم اختصاص تسهیلات و اعتبار برای نوسازی اتوبوس ها انتقاداتی وجود داشت. تجریشی قبل از این نیز اظهار کرده بود که شورای شهر تهران نه فقط بودجه فیلتر دوده را حذف نمود بلکه از اختصاص تسهیلات و اعتبار برای نوسازی اتوبوس ها هم خودداری کرد. متاسفانه هم اکنون هیچ گزینه ای برای اجرای مصوبات و قانون هوای پاک در تهران وجود ندارد که مطمئن باشیم که این تحرکات در کاهش آلودگی هوای تهران اثرگذار خواهد بود چون شورای شهر تهران هیچ برنامه ای برای این امر ارائه نداده و شهرداری تهران هم هیچ بودجه ای اختصاص نداده است.
1399/10/02
13:42:53
5.0/5
1049
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات