با تلاش دانش بنیان ها؛

ایران به سومین بازار بزرگ دارویی منطقه تبدیل شد

ایران به سومین بازار بزرگ دارویی منطقه تبدیل شد با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تلاش شرکتهای دانش بنیان و خلاق، در شرایط تحریم ها به سومین بازار دارویی منطقه تبدیل شدیم.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری دارو در کشور، ایران را به سومین بازار دارویی منطقه تبدیل کرد، آن هم در شرایط تحریم ها و مشکلات اقتصادی ناشی از آن. این اتفاق هم ناشی از تلاشی فناورانه و نوآورانه است که به دست شرکتهای دانش بنیان و خلاق رقم زده شد. پیش از این خیلی از داروهای مورد نیاز کشور با هزینه های گزاف و چالش های وارداتی تأمین می شد؛ اما امروز با تلاشهای صورت گرفته، بیشتر از ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز داخلی را توانمندان خودمان تولید می کنند.
البته این بازار نیازمند حمایت جدی است تا خلا حدود یک میلیارد دلاری آن برطرف شود. بر مبنای آمارهای موجود در کشور، هم اکنون یک شکاف یک میلیارد دلاری در این حوزه وجود دارد که مقرر است به همت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک دانش بنیان ها این شکاف پر شود؛ موضوعی که می تواند جایگاه ایران در حوزه دارو را در منطقه و جهان ارتقا دهد.
ایران دارای بزرگ ترین استارتاپ های دارویی در منطقه است و بعضی از این محصولات تولیدی به کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی هم صادر می شود. اما برای پر کردن خلا موجود در بازار نیاز است که حمایت ها از فناوران این حوزه بیشتر شود و بازار داخلی این محصولات توسعه یابد.
بر مبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، صنعت دارو هم مثل همه صنایع از سه بخش تولیــد، بازاریابــی و توســعه تشـکیل می شـود. به مدد فناوران کشور، در بخش تولید گام های موثری برداشته شده و تا سال ۱۴۰۰ اتفاقات بزرگ و قابل قبولی در این عرصه بیفتد و شکاف موجود در بازار پر شود. اما دو بخش بازاریابی و توسعه نیازمند حمایت ها و هم افزایی های دولتی است که اگر این حمایت ها به شکلی مستمر و دائمی صورت گیرد بطور قطع بزودی شاهد رونق و شکوفایی بیشتر این صنعت حیاتی خواهیم بود.

منبع:

1399/12/27
19:13:08
0.0/5
989
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات