در گزارش ما دیجیتال مطرح شد؛

اشتباه ظریف!

اشتباه ظریف! به گزارش ما دیجیتال یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: موفقیت سند همکاری با چین ارتباطی با FATF ندارد و به نظر می آید بخشی از دولت در آستانه انتخابات، به دنبال ایجاد مناقشه جهت بهانه تراشی برای کم کاری های دولت هستند.مسعود براتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این پرسش که گویا مقرر است مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه بعدی خود مجدداً لوایح FATF را بررسی کند. اخیراً هم وزیر امور خارجه پیشبرد سند همکاری با چین را منوط به حل مسئله FATF عنوان کرده و گفته اند در صورت عدم الحاق به FATF، سند همکاری با چین هم موفق نخواهد بود. علت پافشاری دولت برای تصویب لوایح FATF چیست، عنوان کرد: به نظر می آید اصرار دولت برای تصویب دو کنوانسیون مورد مطالبه FATF مبتنی بر چند عامل باشد؛ عامل نخست اینکه یک فهم غلط از روابط مالی و تجارت خارجی در دولت آقای روحانی وجود دارد که به صورت کاملاً غیرواقعی و غلط معتقدند FATF مانعی در راه روابط مالی کشورمان است، در حالیکه همگان واقف هستند اصل مشکل ما تحریم های بانکی آمریکا ضد ایران است و FATF نسبت به این تحریم ها، تأثیری بر مبادلات بانکی ایران ندارد.
بخشی از دولت به دنبال ایجاد یک مناقشه و جدال سیاسی است؛ این جریان برای انتخابات پیش رو نیاز دارد که یک جریان سازی انجام دهد تا بهانه ای برای کم کاری ها و شکست های دولت بتراشد
این کارشناس دیپلماسی اقتصادی اضافه کرد: عامل دیگر هم این است که به نظر می آید بخشی از دولت به دنبال ایجاد یک مناقشه و جدال سیاسی است؛ این جریان برای انتخابات پیش رو نیاز دارد که یک جریان سازی انجام دهد تا بهانه ای برای کم کاری ها و شکست های دولت بتراشد.
اظهارات وزیر امور خارجه مردود است
وی اظهار داشت: البته تصمیم سازی هایی که توسط کانون های فکر دشمن در این حوزه انجام می شود هم قابل کتمان نیست؛ بعنوان مثال در بحث چین صحبتی که آقای ظریف انجام داده اند از نظر کارشناسی کاملاً مردود است. آنچه که از منظر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل اهمیت دارد، داشتن قوانین داخلی در بحث مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است که ایران این قوانین را دارد و چین هم به این مورد واقف است ازاین رو صحبت آقای ظریف، فنی و کارشناسی نیست.
براتی اضافه کرد: نکته بعد اینکه چین با علم به این مورد که ایران در شرایط شدید تحریمی قرار دارد و فعلا افقی برای لغو آن وجود ندارد و همینطور ایران در فهرست سیاه FATF قرار دارد که برای این مسئله هم افق روشنی نیست، سند همکاری با ایران امضا نموده است. اگر موفقیت این سند مشروط به رفع تحریم یا پیوستن به کنوانسیون های FATF است از ابتدا علت امضای این سند از جانب چین چه بوده است؟
آقای ظریف یک اشتباه استراتژیک مرتکب شده اند. نگران برداشت بد چینی ها یا ضربه ای که این حرف به این همکاری می زند هستم
وی عنوان کرد: به نظر می آید آقای ظریف یک اشتباه استراتژیک مرتکب شده اند. من نگران برداشت بد چینی ها یا ضربه ای که این حرف به این همکاری می زند هستم، چونکه امکان دارد چینی ها احساس کنند که آقای ظریف همکاری با چین را غیر مهم تلقی می کند.
FATF حق شرط ها را نمی پذیرد
این کارشناس دیپلماسی اقتصادی در مورد اینکه گفته می شود احتمال تصویب لوایح به صورت مشروط در مجمع وجود دارد. آیا تصویب مشروط می تواند تبعات منفی این لوایح برای اقتصاد تحریم شده ایران را از بین ببرد یا مشکلات تازه ای را برای کشور ایجاد خواهد کرد؟ اظهار داشت: صحبت هایی شنیده شده که شاید لوایح به صورت مشروط تصویب شود. درخواست دولت از مجمع در دوره جدید هم همین بوده اما نکته این است که طبق بررسی های فنی و کارشناسی، به دو دلیل روش حق شرط نمی تواند منافع کشور را تأمین کند و خطرات اجرای دو کنوانسیون FATF را کم کند.
طبق بررسی های فنی و کارشناسی، به دو دلیل روش حق شرط نمی تواند منافع کشور را تأمین کند و خطرات اجرای دو کنوانسیون FATF را کاهش دهد
براتی اضافه کرد: اولاً اینکه حق شرط های مطرح شده با مفاد کنوانسیون ها مغایرت دارد بنابراین وارد نیست، دوم اینکه نهاد FATF که بر اجرای کنوانسیون ها نظارت می کند به هیچ وجه این حق شرط ها را نمی پذیرد و این مورد را به صورت مستمر در بیانیه های خود اعلام نموده است.
وی عنوان کرد: از سویی دیگر «پذیرش کنوانسیون ها با حق شرط» عملاً همان پذیرش است و سابقه دولت هم نشان داده که شروط مشخص شده توسط حاکمیت را نادیده می گیرد، بنابراین این گزینه نمی تواند تأمین کننده منافع کشور ما باشد.
وی خاطرنشان کرد: باوجود توجیهاتی که دولت عرضه می کند، انتظار می رود اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اتکا به نظرات فنی و کارشناسی، خطرات تصویب مشروط کنوانسیون های FATF را مدنظر داشته باشند و از این کار اجتناب کنند.


منبع:

1400/01/19
12:09:53
5.0/5
871
تگهای خبر: سه بعدی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات