سرنوشت اینترنت در فردای انتخابات چیست؟

سرنوشت اینترنت در فردای انتخابات چیست؟ به گزارش ما دیجیتال همشهری نوشت: با کلید خوردن رقابت های انتخاباتی شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بعنوان ابزارهایی مهم و تأثیرگذار مورد توجه جدید همه نامزدها قرار گرفته و هر کسی تلاش می کند با وعده درباره بهترکردن شرایط اینترنت و کاهش فیلترینگ، آرای مردم را به سمت خودش جلب نماید. شاید به همین خاطر بود که روز گذشته حسن روحانی در جلسه هیأت دولت خطاب به کاندیداهای انتخابات1400 اظهار داشت: نکند امروز فضای مجازی خوب باشد و فردا که رأی آوردند دنبال فیلترینگ باشند.


محمد کرباسی: گسترش اینترنت پهن باند طی سالهای قبل سبب شده که حالا فضای مجازی به یکی از اجزای زندگی مردم کشور تبدیل گردد و به همین خاطر هر نوع اختلال و فیلترینگ در شبکه ارتباطی کشور، میلیونها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. به همین خاطر است که برنامه ها و طرح های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و سابقه آنها در این رابطه کاملا مورد توجه و تمرکز مردم قرار دارد. قضیه فیلترینگ در دوران انتخابات آنقدر مذموم شده که روز گذشته نه فقط ابلاغیه فیلتر اینستاگرام، خدمات گوگل و همین طور انسداد فیلترشکن ها که توسط یک مسئول قضایی به شرکت های اینترنتی ابلاغ گردیده بود بسیار سریع متوقف گردید بلکه مقام صادرکننده این دستور تحت تعقیب دادسرای انتظامی قضات قرار گرفته است. این در حالیست که تلگرام که بیشتر نامزدها در آن کانال انتخاباتی دارند هنوز بعد از ۳ سال با حکم قضایی فیلتر است و پس از چند سال هنوز جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای رفع فیلترینگ توییتر از طرف دادستان کل کشور تشکیل نشده و درخواست ۶وزیر دولت در این رابطه بی پاسخ باقی مانده است. هنوز با طیف وسیع دیدگاه ها برای اینترنت مشخص نیست مقرر است چه سرنوشتی در انتظار دسترسی مردم به پلت فرم های بین المللی رقم بخورد. هرچند حالا در این هفته های پایانی هر کسی می تواند دیگر بدون دغدغه از عملکرد ۲ دوره ریاست جمهوری حسن روحانی انتقاد کند و ادعای عملکرد بهتری داشته باشد اما واقعیت این است که رشد دسترسی به اینترنت در دوران این رییس جمهور شکل گرفت. افزایش دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت را طی سالهای اخیر می توان مهم ترین خاصیت در تغییر سبک زندگی ایرانیها دانست. شاید خیلی ها فراموش کرده باشند که در دولت قبل از حسن روحانی استفاده از اینترنت با سرعت بیشتر از ۱۲۸کیلوبیت بر ثانیه برای کاربران حقیقی غیرقانونی و بدون مجوز بود و مسئولان حتی در مصاحبه های خود دسترسی به این میزان پهنای باند را برای مردم کافی و حتی زیادی می دانستند. محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد در سال ۸۵ در مقابل اعتراض های کاربران به کند بودن سرعت اینترنت بر این عقیده پافشاری داشت که سرعت ۱۲۸کیلوبیت برثانیه برای خیلی از سازمان ها هم کافی است! از زمانی که حسن روحانی ریاست جمهوری ایران را در دست گرفت وعده دسترسی به اینترنت پرسرعت برای همه مردم را در دستور کار خود قرار داد. زمانی که خبر دادگاهی شدن وزیر ارتباطات منتشر گردید هم حسن روحانی با قاطعیت از افزایش دسترسی به اینترنت یا گسترش پهنای باند دفاع و اعلام نمود این مسئله دستور او بوده و اگر مقرر است کسی محاکمه شود او باید مورد محاکمه قرار بگیرد.
در سالهای اخیر به خاطر مشکلات زیرساختی گسترش فیبرنوری مهم ترین و شاید راحت ترین بستر گسترش دسترسی به اینترنت پرسرعت شبکه های موبایل بودند. بر این اساس در نیمه دوم سال ۱۳۹۳ اپراتورهای اول و دوم یعنی همراه اول و ایرانسل مبادرت به ارائه نسل سوم شبکه تلفن همراه در شهرهای بزرگ ازجمله تهران، مشهد و شیراز بصورت آزمایشی کردند. از سال ۹۴ به تدریج اشتیاق مردم برای دسترسی به این نوع اینترنت افزوده شد. آمار جدید سازمان تنظیم مقررات اما حالا نشان میدهد که ضریب نفوذ اینترنت پهن باند یا به قول مشهور پرسرعت در کشور به بالای ۹۰درصد رسیده است. اختلال ها، کندی سرعت و حتی قطعی اینترنت هم در همین دوران صورت گرفت اما باید این مسائل را در مقابل نگاه هایی که کلا اتصال به اینترنت را برنمی تابد دید و تحلیل کرد. وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی زمانی با گفتن این جمله که «مدینه فاضله برخی قطع اینترنت است» نشان داد که گروهی در کشور وجود دارند که از هیچ تلاشی برای فیلترینگ، مسدودسازی و کاهش دسترسی مردم به اینترنت یا حتی قطع کامل آن دریغ نمی کنند. تعدادی از کاندیداهای انتخابات اگر حافظه تاریخی مردم یا حتی جست وجوی حرف هایشان در اینترنت را درنظر بگیرند شاید کمی در غلوهای انتخاباتی شان پیرامون رفع فیلترینگ و افزایش پهنای باند تجدیدنظر کنند. واقعیت این است که گروهی از نامزدها طی سالهای قبل تلاش گسترده ای برای فیلترینگ پلت فرم های بین المللی باقی مانده در کشور ازجمله اینستاگرام داشته اند و حتی به دنبال احراز هویت همگانی کاربران و راه انداختن شبکه ای مجزا از اینترنت با راه انداختن اصطلاحاتی مثل اینترنت ملی بوده اند. این روزها همه نامزدها حضور گسترده ای در تلگرام و توییتر فیلتر شده و اینستاگرام دارند. اکنون فضای مجازی منافعی دارد که هیچ ابزار دیگری مشابه آن نیست. اما همه نگرانی ها برای پس از کارزارهای انتخاباتی است. زمانی که شاید دیگر منافع نامزد فعلی بعد از پیروزی در انتخابات در فضای مجازی نباشد و حتی ضرر اینترنت را بیشتر از نفعش ارزیابی کند. دسترسی به اینترنت، پلت فرم ها و سرعت بالای ارتباطات حق مردمی است که نشان داده اند که دفاع از کشورشان را چه در فضای واقعی و چه فضای مجازی خوب بلدند و آنقدر باهوش و توانمند هستند که بتوانند خیر و شر را تشخیص دهند. ۲۱۲۱


منبع:

1400/03/10
12:33:02
5.0/5
904
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات