یادداشت،

بی توقف در هفته های آخر

بی توقف در هفته های آخر به گزارش ما دیجیتال وزیر نیرو در یادداشتی به جزئیات آغاز پروژه نیروگاه عظیم سیریک در جنوب کشور و دیگر پروژه هایی که امروز افتتاح می شوند اشاره نمود و اظهار داشت: صنعت آب و برق سخت ترین روزها را در یکی از خشک ترین سالهای چند دهه اخیر از سر می گذراند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در یادداشتی به جزئیات افتتاح های امروز صنعت آب و برق اشاره نمود. متن یادداشت وزیر نیرو بدین شرح است: "یک ­هفته به انتخابات ریاســــت جمهـــوری ۱۴۰۰ مانده و ذهن ها متوجه نامزدهــا و سودای رقابت برای نشستن بر صندلی ریاســـــت جمهــوری است، اما در میانه این غوغا، صنعت آب و برق سخت ترین روزها را در یکی از خشک ترین سالهای چند دهه اخیر از سر می گذراند.
گرمای هوا زودتر از گرمای انتخابات به بازار آمد و باران که نبارید، آب پشت سدها کم شد و هزاران مگاوات کمبود تولید نسبت به سال گذشته، صادرات غیر مجاز انرژی (تولید غیرقانونی رمزارز) بعلاوه کولرهای گازی و الگوهای بدمصرفی که دیرزمانی است گریبانگیر سبک زندگی ما ایرانی ها شده است بر مشکلات افزود و خاموشی الزامی به ارمغان آورد. روزهای تلخی گذشت، اما میتوان از همه این تلخی ها درس گرفت و با امید به ساختن و پیش رفتن در راه خدمت، خاطره هایی کشورساز از آنها ساخت. آباد کردن ایران مستلزم نماندن در تلخی ها و بی توقف فراتر رفتن از همه غوغاهاست چونکه تنها خدمت به مردم و میهن است که باقی می ماند. هفته دهم پویش هرهفته - الف - ب - ایران با حضور رئیس جمهوری محترم شاهد یکی از جلوه های بی توقف ساختن ایران است. رئیس جمهوری محترم شاهد یکی از جلوه های بی توقف ساختن ایران است.
شروع عملیات اجرایی نیروگاه بخاری سیریک به ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات، با ارزش سرمایه گذاری ۳۸۰۰۰ میلیارد تومان بزرگ ترین جلوه برنامه ریزی و تلاشی مجدانه برای افزودن بر ظرفیت تولید برق در کشور است تا نیروی برق کافی برای آینده توسعه در ایران تأمین شود. این نیروگاه از محل وام اعطا شده توسط روسیه با ارزش سرمایه گذاری قریب به ۱.۴ میلیارد یورو ظرف مدت ۴۱ ماه ایجاد می شود.
نیروگاه سیریک شامل ۴ واحد بخاری ۳۵۰ مگاواتی با راندمان ناخالص ۴۶ درصد است که باعث افزایش پایداری در شبکه برق منطقه جنوب شرق کشور (مکران) را فراهم می آورد. این نیروگاه به سبب مجاورت با دریا و فاصله نسبتاً زیاد تا مناطق مسکونی، امکان استفاده از سوخت جایگزین و به تبع آن صرفه جویی در مصرف ۲.۳ میلیارد مترمکعب گاز در سال را داراست.
نکته مهم درمورد نیروگاه سیریک آن است که این نخستین طرح عملیاتی شده از محل پنج میلیارد یورو خط اعتباری تخصیص یافته از جانب روسیه به جمهوری اسلامی ایران برای توسعه زیرساخت هاست. این نیروگاه را همینطور میتوان جزء نخستین نمونه همکاریهای اقتصادی و فناورانه میان ایران و کشورهای همسایه در این سطح و به رغم وجود شدیدترین تحریم های بین المللی ضد کشور به حساب آورد که می تواند زمینه اجرای سایر طرح ها از همین محل را هم فراهم آورد.
واحد ۲ گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات، با ارزش سرمایه گذاری ۳۰۱۳ میلیارد تومان هم در این هفته افتتاح می شود. این نیروگاه همینطور شامل یک واحد بخار به ظرفیت ۲۹۲ مگاوات هم هست که جمعاً ظرفیت این نیروگاه را به ۹۰۶ مگاوات می رساند. نکته قابل توجه این که راندمان واحد گازی این نیروگاه ۴۰ درصد است و با عنایت به تکمیل واحد بخار و سیکل ترکیبی، راندمان نیروگاه به ۵۸ درصد می رسد. آبگیری سد کنجانچم (گلال ملک) با ارزش سرمایه گذاری ۴۰۵ میلیارد تومان هم در هفته دهم پویش هرهفته - الف - ب - ایران انجام می گیرد. سد مخزنی کنجانچم یکی از سازه هایی است که بعنوان بخشی از طرح گرمسیری، در بخش های پایانی قطعه سوم از طرح انتقال آب حوزه سیروان به مناطق گرمسیری استانهای کرمانشاه و ایلام در نظر گرفته شده است.
طرح عظیم گرمسیری با هدف انتقال آب حوضه سیروان به مناطق گرمسیری مرزی استانهای کرمانشاه و ایلام و با هدف توسعه اقتصادی، پایداری اجتماعی و بهبود شرایط زندگی با در نظر گرفتن مسائل محیط زیستی بر مبنای تأمین بلند مدت نیازهای کشاورزی، شرب و صنعت منطقه تا افق ۱۴۲۵ اجرا شده است. سد کنجانچم با هدف ذخیره و تنظیم آب مازاد سامانه گرمسیری در دامنه جنوبی ارتفاعات صالح آباد در ۵۵ کیلومتری شهرستان ایلام و ۲۲ کیلومتری مهران در استان ایلام جانمایی، طراحی و روی رودخانه چشمه ملک (سرشاخه فرعی رودخانه کنجانچم) و پیش از تلاقی آن با رودخانه کنجانچم راه اندازی شده است.
تأمین کمبود آب شبکه کنجانچم، تأمین آب بخش هایی از شبکه آبیاری و زهکشی مهران و گاوی، تأمین آب آشامیدنی و صنعت شهر مهران به میزان ۸ میلیون مترمکعب در سال و استفاده از دریاچه سد بعنوان یکی از عوامل تحول در گردشگری منطقه از اهداف ساخت کنجانچم است.
مناطق مرزی غرب کشور در دوران جنگ باآنکه مدت کوتاهی در اشغال دشمن بود ولی از آنجائیکه زیر دید و تیر مستقیم دشمن قرار گرفته بود، ساکنان آن مجبور به ترک منطقه شدند. کم شدن جمعیت نفت شهر، سومار و قصرشیرین پیامد این وضعیت در منطقه بوده است و درکنار آنها خیلی از روستاهای محدوده (بیش از ۳۰۰ روستا) خالی از سکنه و رشد جمعیت در منطقه منفی شد. اجرای طرح گرمسیری فرصتی برای احیای امکان تولید اقتصادی کشاورزی در منطقه بوجود آورده است.
بخشی از شبکه اصلی آبیاری و زهکشی طرح گرمسیری با ارزش سرمایه گذاری ۵۷۰ میلیارد تومان با همین اهداف راه اندازی شده است. بخشی از شبکه های آبیاری دشت های گرمسیری در سطح ۶۸۰۰ هکتار در چهار دشت ذهاب جنوبی (۲۳۷۱ هکتار)، حومه قراویز (۱۲۵۶ هکتار)، جگرلوی جنوبی (۴۲۳ هکتار) و بهبود کنجانچم (۲۷۵۰ هکتار) در هفته دهم پویش هرهفته - الف - ب - ایران افتتاح می شود تا تحقق اهداف اقتصادی و اجتماعی مترتب بر طرح عظیم گرمسیری بیشتر از گذشته در دسترس قرار گیرد.
اجرای طرح های صنعت آب و برق ایران حتی در آخرین ماه های دولت تدبیر و امید، بی توقف ولی با برنامه، باانگیزه و برای رسیدن به اهدافی که برای این صنعت و پویش هرهفته - الف - ب - ایران تدوین شده است، استوار به پیش می رود. ما با تمام توان تلاش می نماییم صنعت آب و برق بدون هرگونه کندی در برنامه ها ناشی از ایام تغییر دولت، به دولت بعد تحویل گردد. "
منبع:

1400/03/20
13:06:59
5.0/5
667
تگهای خبر: پروژه , سرمایه گذاری , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات