كارخانه تولید تراشه هواوی از سال آینده آغاز به كار می كند

كارخانه تولید تراشه هواوی از سال آینده آغاز به كار می كند ما دیجیتال: مدتی پیش خبرهایی درباب برنامه هواوی برای ساخت کارخانه اختصاصی تولید تراشه منتشر گردید. حالا بنظر می رسد این اتفاق به زودی به واقعیت می پیوندد و هواوی می خواهد تا کمتر از یک سال آینده کارخانه بزرگ تولید تراشه خودرا افتتاح کند.طی سالهای قبل شرکت HiSilicon از زیرمجموعه های هواوی در زمینه طراحی تراشه های مختلف در گروه های میان رده و پرچمدار، عملکرد بسیاری خوبی از خود نشان داده است. این شرکت بواسطه همکاری خود با شرکت تایوانی TSMC، نسبت به تولید تراشه های طراحی شده خود اقدام می کرد؛ ولی بعد از وضع محدودیت های تجاری توسط دولت آمریکا، این همکاری با وقفه روبرو شد.
در ادامه، شرکت هواوی با همکاری شرکت های داخلی چین همچون SMIC، تراشه های میان رده خود نظیر Kirin ۷۱۰A را تولید می کرد. اما نیاز به فناوری های پیشرفته تر و رسیدن به سطحی که بتوان تراشه های پرچمدار را با فناوری ساخت تا ۵ نانومتر یا حتی کمتر تولید کرد، تبدیل به یکی از مهم ترین برنامه های هواوی شد.
قدم اصلی هواوی در حوزه تولید تراشه
در همین راستا هواوی حرکتی بزرگ را در حوزه تولید تراشه آغاز نموده و از ماه گذشته خبرهایی درباب ورود هواوی به حوزه ساخت و طراحی دستگاه های تولید تراشه نیز شنیده می شد.
حالا گزارش های جدید نشان دهنده این است که هواوی می خواهد نخستین کارخانه اختصاصی تولید تراشه خودرا در استان هوبی و شهر ووهان چین تأسیس کند.
هواوی قبل از این نیز مرکز بزرگ تحقیقات خود در ووهان را با نزدیک به ۱۰ هزار نفر پرسنل اداره می کرد که عمده فعالیت این گروه در حوزه توسعه و تحقیق پیرامون مباحثی مانند تجهیزات و مدارهای مخابرات نوری، تراشه های HiSilicon و رادارهای لیزری خودکار انجام می شد.
جالب است بدانید که زیرمجموعه HiSilicon هواوی یکی از پیشرفته ترین شرکت های دنیا در حوزه طراحی و ساخت سیستم های پردازشی و حتی تراشه های اپتیک DSP است که رقبای اندکی در دنیا دارد.
به اختتام فاز اول این کارخانه نزدیک می شویم
همچنین گزارش های انتشار یافته تا به امروز نشان می دهند که ساخت کارخانه ویژه هواوی در ووهان از شروع سال ۲۰۱۹ شروع شده است. این کارخانه که با بودجه نزدیک به ۲۰ میلیارد یوانی (بودجه معمول برای ساخت یک کارخانه «سیلیکون فب / Silicone Fabrication») درحال توسعه است، اکنون در فاز اول خود قرار دارد.

مرکز فعلی تحقیق و توسعه هواوی در شهر ووهان
البته شرکت هواوی تا به امروز واکنش رسمی به این اخبار نشان نداده است و باید برای کسب اطلاعات بیشتر، منتظر خبرهای رسمی بمانیم. همین طور تراشه های هدف و لیتوگرافی اصلی محصولات تولیدی این کارخانه نیز تا به امروز اعلام نشده است.
با این حال می توان حدس زد که به سبب بحران جهانی کمبود تراشه، میزان سرمایه گذاری هواوی دراین زمینه بالا رفته و این کمپانی بتواند در زمان زودتری نسبت به راه اندازی و بهره برداری از این کارخانه بزرگ اقدام نماید.
همانطور که می دانید شرکت هواوی هم اکنون کلیه تراشه های مورد نیاز همچون تراشه های میان رده، پرچمدار و حتی تراشه های مربوط به ابزارهای پوشیدنی و تجهیزات اینترنت اشیا را خود طراحی می کند و تنها برای مرحله تولید آنها با شرکت های دیگر همکاری دارد. هواوی با برنامه ساخت کارخانه تولید تراشه و تکمیل زنجیره تولید خود، می تواند بصورت کامل دراین زمینه خودکفا شود.

۲۱۲۱


منبع:

1400/04/17
12:58:30
5.0/5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات