مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم:

قم جزو استان های برتر حوزه فاوا در كشور است

قم جزو استان های برتر حوزه فاوا در كشور است به گزارش ما دیجیتال مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم اظهار داشت: این استان در شاخص توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات رتبه ششم و جزو استان های دسته اول و برتر کشور است.


جواد غلامپور روز سه شنبه در اولین همایش گرامیداشت روز ملی فناوری اطلاعات در سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، اضافه کرد: قم بعد از تهران و البرز سومین استان کشور در ظریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار و همینطور پنجمین استان در ضریب نفود پهن باند ثابت است.
وی با تقسیم اقتصاد دیجیتال به دو بخش هسته و پلت فرم افزود: در بخش هسته اقتصاد دیجیتالی شامل تولید سخت افزار و نرم افزار و همینطور در اقتصاد پلتفورمی شامل ترافیک شبکه و خدمات دیجیتال و در سطح وسیع تر اقتصاد دیجیتال شامل کسب و کارها، کشاورزی و صنعت هوشمند را شامل می شود.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم عنوان کرد: در بخش هسته اقتصاد دیجیتال سهم چین ۶ درصد، میانگین جهانی۴.۵، آمریکا ۶.۹ درصد و ایران ۲.۵ درصد است ولی در دامنه گسترده اقتصاد دیجیتال سهم چین ۳۰ درصد، میانگین جهانی ۱۵ درصد، آمریکا ۲۶ و ایران حدود ۴ است.
وی تصریح کرد: ۳۰ درصد کل اقتصاد چین در حوزه اقتصاد دیجیتالی است و این کشور با درک صحیح تحولات گسترده در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات، درحال تبدیل به اقتصاد اول جهان می باشد.
غلامپور، عنوان کرد: سهم قم از درآمد بزرگترین مارکت دیجیتال ایران، چهار دهم درصد است و این در شرایطی است که سهم تهران ۸۷.۵ درصد و سهم خراسان رضوی ۱۰.۲ درصد است.
وی اضافه کرد: با اینکه سهم قم از توسعه تیم های توسعه دهنده ۳.۱ درصد است ولی از حیث درآمد تنها چهار دهم درصد از سهم کشور را برخوردار می باشد که این نشان از ضرورت هدفمند کردن فعالیت توسعه دهندگان در قم را دارد و این در شرایطی است که ۳۰ درصد تیم های توسعه دهنده در تهران، ۸۷.۵ درصد اقتصاد پلتفرمی را به خود اختصاص داده اند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم ضمن اشاره به وجود ۱۰۳ شرکت دانش بنیان دراین استان اظهار داشت: سهم شرکتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، ۱۳ درصد از کل شرکتهای دانش بنیان عضو پارک علم و فناوری استان است.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های فاوای قم اظهار داشت: این استان دارای ظرفیت های زیادی در این حوزه است که در صورت هم افزایی میان بخش های مختلف میتوان شاهد جهش در این حوزه بود.
وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی قم در جایگاه خوبی در حوزه فاوا قرار دارد، اظهار داشت: وجود نیروی انسانی توانمند، ظرفیت های محتوایی، هویتی و دینی، خبرنگاران تخصصی فاوا، پلت فرم های فعال و صاب نام از جلمه ظرفیت های قم در این حوزه است.
رییس نظام صنفی کامپیوتر استان قم هم در این همایش با اشاره به اینکه در عصر انفجار اطلاعات قرار داریم اظهار داشت: امروز قدرت به دست کسی است که توان بالایی در پردازش و تولید اطلاعات دارد.
سید حسن هانی طبایی عنوان کرد: اینترنت، تلفن همراه و شبکه های اجتماعی که موضوعات سیاسی، اجتماعی و امنیتی ما را تحت تأثیر قرار گرفته است و همه اینها بدون فناروی اطلاعات میسر نخواهد بود.
وی عمومی شدن سفرهای فضایی، اقتصاد دیجیتال و خودرو های خودران را همچون پیشرفت هایی دانست که به واسطه فناوری های ارتباطات و اطلاعات رقم خورده است اظهار داشت: به ازای هر اشتغال در حوزه صنعت بین یک تا دو میلیاد تومان سرمایه نیاز است و این رقم در حوزه فناوری کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است.
هانی طبایی، افزود: خیلی از صنایع چالش های کم آبی و محیط زیست را تشدید کرده است و این در شرایطی است که فناوری های ارتباطات و اطلاعات این بحران را می کاهد.
وی با تکیه بر این که مبنای توسعه کشورها بر اساس فناوری اطلاعات تغییر کرده است، اظهار داشت: یکی از چالش های مهم کشور در حوزه فناوری اطلاعات، کمبود برنامه نویس حرفه ای است که در این حوزه دانشگاه های کشور کم کاری زیادی انجام داده اند.
وی با ابراز تاسف از غفلت عمیق به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور افزود: قوانین تصویب شده در حوزه فناوری اطلاعات در ارتباط با ۱۵ سال قبل است که هیچ تناسبی با تحولات کنونی این حوزه ندارد.
هانی طبایی، اضافه کرد: اجرایی نشدن قانون کپی رایت سبب شده تا حقوق تولید کنندگان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات در کشور ضایع شود.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه بخش زیادی از پهنای باند اینترنت داخلی در دست نرم افزارها و شبکه های اجتماعی خارجی است اظهار داشت: رشد عرضه خدمات دولتی به صورت الکترونیکی تا قبل از کرونا بسیار اندک بوده بگونه ای که رشد خدمات الکترونیک دستگاههای دولتی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ تنها یک درصد رشد داشته است.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های استان قم در حوزه فناوری اطلاعات اظهار داشت: خوشبختانه استان قم دارای فعالان به نام در این حوزه است که توانسته اند بخشی از ظرفیت های قم در این حوزه را در کشور معرفی کنند.
هانی طبایی، اضافه کرد: درخواست ما از دستگاههای دولتی مستقر در استان این است که در قراردادهای خود در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات به ظرفیت داخل استان توجه گردد.
۲۲ تیر هم زمان با سالروز تولد «محمد بن موسی خوارزمی» بعنوان «روز فناوری اطلاعات»، در تقویم رسمی کشور نام گذاری شده است.منبع:

1400/04/22
22:00:10
5.0/5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات