رونمایی از پروژه ی شهر هوشمند با مشارکت ایرانسل در شیراز

رونمایی از پروژه ی شهر هوشمند با مشارکت ایرانسل در شیراز پروژه‌ی فیبرنوری ایرانسل برای مشارکت در هوشمندسازی شهر شیراز، در آیین «شیراز هوشمند» رونمایی گردید. قرارداد اجرای فیبرنوری ایرانسل در شهر صدرای شیراز هم به امضا رسید.


به گزارش روابط عمومی ایرانسل، آیین رونمایی از پروژه های «شیراز هوشمند» برای هوشمندسازی شهر شیراز، همچون پروژه‌ی فیبرنوری ایرانسل در این شهر، شامگاه دوشنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۰، در محوطه‌ی باز باغ جهان نمای شیراز برگزار گردید. در این آیین، مهندس حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، دکتر سید عبدالرزاق موسوی رئیس و اعضای پنجمین دوره‌ی شورای اسلامی شهر شیراز و منتخبان دوره‌ی ششم این شورا، مهندس مهرداد سهرابی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مهندس محمدرضا امیری فرماندار شیراز و دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل حضور داشتند. مدیرعامل ایرانسل در این آیین، نگاه عمیق نهادهای اجرایی و شهری شیراز به هوشمندسازی شهر و ایجاد زیرساخت های لازم را باعث شادمانی و تقدیر دانست و اظهار داشت: شرکت ایرانسل، به سهم خود تلاش می کند تا در توسعه زیرساخت های لازم برای ارتقای سطح خدمات، همچون خدمات شهری، مشارکت فعال داشته باشد. وی ادامه داد: ایرانسل تاکنون بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان در استان فارس سرمایه گذاری داشته که نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومان آن در شهر شیراز بوده است. عباسی آرند با اشاره به اینکه استان فارس و کلان شهر شیراز از اهمیت ویژه ای نزد ایرانسل برخوردار است، اظهار داشت: پیرو انعقاد تفاهم نامه‌ی هوشمندسازی شهری بین ایرانسل و شهرداری شیراز، پروژه‌ی فیبرنوری ایرانسل در شیراز که طی دو سال گذشته، با استانداردهای بین المللی و کیفیت مطلوب اجرا شده، حدود ۲۵۰ کیلومتر طراحی دارد و در فاز نخست، بیشتر از ۱۸۰ کیلومتر آن آماده‌ی بهره برداری است. وی شبکه‌ی فیبرنوری را بهترین و امن ترین شیوه‌ی انتقال دیتا در دنیا دانست و اظهار داشت: همه‌ی شهرهای موفق در عرصه هوشمندسازی، دارای شبکه‌ی قوی فیبرنوری هستند و خدمات مورد نیاز شهروندان را در مقیاس وسیعی عرضه می کنند. مدیرعامل ایرانسل به راه اندازی سایت نسل پنج ایرانسل در شهر شیراز اشاره نمود و اظهار داشت: این در شرایطی است که بیشتر دستگاههای تلفن همراه موجود، هنوز در نسل چهارم هستند و دنیا رفته رفته به سمت تکنولوژی های جدید حرکت می کند. بخش عمده ای از خدمات هوشمندسازی، به وسیله‌ی فیبرنوری و در شبکه‌ی نسل پنجم عرضه می شود و شهری که از این دستاورد محروم باشد، نمی تواند خدمات نوین را به شهروندانش عرضه نماید. پنجمین سایت ۵G ایران و ایرانسل، سوم اسفند ماه ۱۳۹۹، با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و استاندار فارس، در محوطه باز شهرداری شیراز افتتاح شده و در اختیار مردم این شهر قرار گرفت. شیراز بعد از تهران، دومین شهر ایران بود که توسط ایرانسل، اولین عرضه دهنده‌ی ۵G در ایران، صاحب فناوری نسل پنج تلفن همراه شد.
در این مراسم، همینطور رئیس شورای شهر شیراز، با تقدیر از اقدامات انجام شده، عنوان کرد: باید اذعان کرد که شرایط نسبت به دوره های پیشین بسیار تغییر کرده و بنابراین لاجرم باید از هرکس که در این دوران در شهرداری خدمت می کند قدردانی کرد و من به نمایندگی از مردم شیراز از مدیران سپاسگزارم و امیدوارم در شورا و شهرداری ششم هم شاهد روند مطلوب خدمت رسانی به مردم باشیم. شهردار شیراز هم در این مراسم، با تقدیر از همکاری گسترده‌ی ایرانسل در زمینه‌ی سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهری، اظهار داشت: حرکت در جهت هوشمندسازی، حرکت در جهت ارتقای کیفیت زندگی مردم است و معتقدم که هوشمندسازی، باعث ایجاد نظامی کارآمد و حفظ کرامت انسانی می شود. دکتر لیلا دودمان، رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز هم در این مراسم، ضمن اشاره به بهره برداری از پروژه‌ی فیبرنوری با مشارکت ایرانسل، عنوان کرد: این روند، نگاهی نوین در مدیریت شهری به حساب می آید که به صورت مستمر به آن نیاز است و باید مبحث ارتقای آن هم دنبال شود. همینطور امروز سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰، در دیدار دکتر بهزاد پرنیان شهردار شهر صدرای شیراز با دکتر بیژن عباسی آرند در ساختمان ایرانسل در شیراز، قرارداد اجرای پروژه‌ی فیبرنوری ایرانسل در شهر صدرا، به امضا رسید.
هوشمندسازی خدمات شهری، یکی از الزامات زندگی امروز، در مدیریت منابع و انرژی و ارائه‌ی خدمات شهری نوین است. به کارگیری راهکارهای شهر هوشمند، نقش مؤثری در پیشگیری از مخاطرات ناشی از تخریب محیط زیست و تغییرات آب وهوایی دارد و یکی از مشوق های اصلی جامعه‌ی جهانی برای هوشمندسازی دستگاه ها و تجهیزات بر اساس اینترنت اشیا بوده و انگیزه دولت ها برای حرکت به سمت شهرهای هوشمند را دوچندان کرده است. راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا، همچون پایش آب، هوا و خاک مناطق شهری و کنترل میزان آلاینده های شهری و صنعتی کمک شایانی به پاکسازی محیط زیست خواهند کرد. در این حوزه، شهرهای هوشمند توانسته اند تا ۲۰ درصد از تولید گازهای گلخانه ای خود بکاهند. مشکلات حمل و نقل و ترافیک شهری هم از دیگر دغدغه های پیش آمده بر اثر افزایش جمعیت شهرهاست که با مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک در شهرهای هوشمند مورد توجه قرار گرفته است. استخراج الگوهای ترافیکی، تشخیص لحظه ای حوادث و تصادفات، پیشبینی تغییرات الگوی ترافیکی و… همگی از کارکردهای این سامانه محسوب می شوند. در همین راستا، ایرانسل، نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، تابحال توانسته است پروژه های مختلف در رابطه با فیبرنوری و توسعه خدمات شهر هوشمند را علاوه بر شیراز، در شهرهای تهران، مشهد، اهواز، انزلی، آمل، اراک، ارومیه، کرج، سنندج، قزوین، خرم آباد، زنجان، اردبیل، ساری، بوشهر، دزفول و اندیمشک هم طراحی و یا اجرا نماید. ۲۱۲۱


منبع:

1400/05/09
10:10:20
5.0/5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات