پشت پرده رفتارهای دوگانه ساترا؛

یک بام و دو هوای ساترا از فیلیمو تا روبیکا!

یک بام و دو هوای ساترا از فیلیمو تا روبیکا! ما دیجیتال: معاون تنظیم گیری اجتماعی ساترا امروز در حالی به مساله روبیکا در دفاع از حقوق کاربران ورود کرد که قبل از این در مورد افزایش غیر متعارف قیمت پلت فرم های نمایش خانگی، ترجیح داد سکوت کند.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، طی چند روز گذشته جریانی در فضای مجازی به دنبال اعتراض تعدادی از کاربران یکی از شبکه های اجتماعی به راه افتاد که ادعای نقض حریم شخصی این افراد ازطریق یک شبکه اجتماعی داخلی را مطرح می کرد. ادعایی که واکنش معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا را هم امروز برانگیخت و در اطلاعیه ای از پیگیری موضوع آگاهی داد.
اما آنچه که رخ داد چه بود؟ پیامرسان روبیکا که چندسالی است میهمان گوشیهای خیلی از ایرانیها شده مدتی است با راه اندازی بستری مشابه اینستاگرام پا به عرصه اشتراک فیلم و عکس گذاشته است. بستری که با شباهت های زیادش با اینستاگرام به دنبال رقابت با این پلت فرم خارجی است و تعدادی از کاربران ایرانی که از محدودیت های محتوایی اینستاگرام و مداخله های مکرر محتوایی آن شاکی بودند به آن سمت حرکت کردند.
اما در چند روز گذشته اتفاقی به نسبت عجیب هجمه ای به ظاهر سازمان یافته را به سمت این پلت فرم داخلی ایجاد کرد که واکنش هایی را به دنبال داشت. تعدادی از کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام از وجود حساب کاربری با نام مشابه و محتواهای خودشان در این پلت فرم داخلی خبر دادند. اتفاقی که قبل از این توسط تعدادی از سایت های مشابه اینستاگرام می افتاد که با کپی کردن یک حساب کاربری، در موتورهای جستجو کسب بازدید می کردند.

البته این اقدام روبیکا را به توضیحاتی وادار کرد: «در تمامی شبکه های اجتماعی، بی شمار پیج و کانال، مشابه با عنوان یا شناسه افراد، توسط کاربران ایجاد می شود که این امر در پلت فرم روبیکا با بیش از ۴۷ میلیون کاربر یکتای رجیستر شده، وجود ۷.۶ میلیون کانال در پیامرسان روبیکس و ثبت بیش از ۹ میلیون صفحه در شبکه اجتماعی روبینو توسط کاربران اجتناب ناپذیر است.» توضیحاتی که شاید خود روبیکا را هم به آسانی قانع نکرد چنانکه در انتهای بیانیه از کاربران کمک خواست تا جهت بهبود پروسه ثبت کانال، پیشنهاد بدهند!
اما آنچه امروز بیش از حواشی پیشین سبب داغ شدن فضا شد، اظهار نظر خارج از عرف و احتمالاً خارج از قاعده و قانون سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر بود.
در پی وقوع این اتفاق، علی سعد معاون تنظیم گیری اجتماعی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) در توئیتی از ابطال مجوز سوپراپلیکیشن روبیکا آگاهی داده است.
وی این طور نوشته که «از بهمن ۹۹ که پیگیری پرونده تضییع حقوق کاربران در روبیکا را شروع کردیم با طیف وسیعی از تخلفات روبرو شده ایم. تخلفات ترافیکی و درآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز، نقض قوانین رقابت و گزارش های اخیر در خصوص استفاده بدون مجوز از اطلاعات شخصی کاربران، ضرورت اصلاح را بیش از پیش روشن می کند. ساترا با ابطال مجوز سرویس صوت و تصویر سوپراپلیکیشن روبیکا و منع پخش تبلیغات تجاری آن در رسانه ملی، اقدامات اولیه را به انجام رساند.»
خارج از عرف بودن این اظهارات از آنجاست که در موارد گوناگون نسبت به خیلی از اتفاقات مشابه که تضییع حقوق کاربران یک پلت فرم را در پی داشته است، شاهد سکوت های مکرر این سازمان بوده ایم. کما این که این سازمان در فروردین ماه امسال در جریان مربوط به افزایش نامتعارف هزینه اشتراک پلت فرم های «فیلیمو» و «نماوا» که رسانه های صوت و تصویر فراگیر محسوب می شوند و اعتراض خیلی از کاربران را در پی داشت به هیچ عنوان حاضر به ورود نشد و نهاد تنظیم گر در این رابطه را رگولاتوری ارتباطات (سازمان تنظیم مقررات ارتباطات) دانست.
خبرگزاری مهر در آن زمان در قالب گزارش هایی به این مساله پرداخته بود.
اما این اظهارات، ظاهراً خارج از قانون و قواعد موجود هم هست؛ مجتبی توانگر، نماینده مجلس شورای اسلامی، در رشته توییتی در همین باره نوشته است: «به روبیکا انتقادات جدی وارد است مخصوصاً در اقدامات اخیر آن. اما در مورد اقدام غیرقانونی ساترا، روبیکا هیچ نوع مجوزی از ساترا نداشته است که ساترا بخواهد آنرا باطل کند. روبیکا یک سوپر اپلیکیشن با محوریت شبکه اجتماعی و پیامرسان است نه IPTV؛ طی سالیان گذشته ساترا همیشه اهتمام کرده است که علاوه بر IPTVها و VODها، پیامرسان ها را هم متقاعد به گرفتن مجوز از ساترا کند که هیچ کدام از پیامرسان ها همچون روبیکا قبول نکردند. روبیکا فقط برای ۶ ماه بصورت موقت در سال ۹۷ مجوز از ساترا برای قسمت VOD خود داشت که همان موقع منقضی شد و هیچ وقت تمدید نشده است.
علاوه بر آن صدا و سیما طی سال قبل مذاکرات مفصلی با اپراتورها برای سهام داری در روبیکا داشته است که به نتیجه نرسید. ماهی گرفتن از آب گل آلود اصلاً زیبنده سازمان حاکمیتی نیست!».

یک بام و دو هوای ساترا
نگاهی به شرح وظایف سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی یا همان ساترا نشان میدهد که وظیفه این سازمان ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر در امتداد پشتیبانی از خدمات دهندگان و تامین حقوق کاربران است.
این سازمان در شهریور سال ۹۴ به دستور رییس سازمان صدا و سیما و برمبنای ابلاغیه رییس شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده و علاوه بر ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر، تسریع، تسهیل و شفاف سازی روند و پروسه اعطای مجوز به ارائه کنندگان خدمات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و افزایش کسب وکار و زمینه سازی تسهیل گری برای فعالان این حوزه و نیز رسیدگی به شکایات و تخلفات گزارش شده از طرف مردم به این نهاد واگذار شده است. اما آنچه که در عمل با آن مواجه هستیم به شکلی دیگر است.
رویکرد ساترا در قبال رسانه های صوت و تصویر فراگیر با وجود آنکه در شرح وظایف تأسیس این سازمان دیده می شود همچنان برای خیلی از فعالان این عرصه گنگ است و به اصطلاح تکلیفشان را با آن نمی دانند. چنانکه بگفته امامیان، ریاست این سازمان در مصاحبه با روزنامه شرق، این سازمان تنظیم گر کل فضای مجازی نیست، ولی در مواردی مثل موضوع اخیر روبیکا کاسه داغ تر از آش شده و فرمان ابطال مجوزهای ناموجود را می دهد!
با این وجود بنظر می رسد که ورود ساترا به حواشی به وجود آمده درباب اپلیکیشن روبیکا، اهداف دیگری به جز احقاق حقوق کاربران را دنبال می کند و در نبود یک نهاد عالی تنظیم گر در این عرصه و عدم شفافیت در شرح وظایف دستگاه های متولی، هر یک از نهادهای حاکمیتی می توانند از آب گل آلود ماهی گرفته و موضوعات پیش آمده را دستاویزی برای رسیدن به اهدافشان قرار دهند.
خبرگزاری مهر قبل از این از رییس ساترا برای تشریح دقیق وظایف و نقد و بررسی عملکرد این سازمان، دعوت به عمل آورده که تا حالا به این دعوت پاسخی داده نشده است. گروه دانش و فناوری خبرگزاری مهر همچنان آمادگی برگزاری این جلسه را دارد.


منبع:

1400/05/27
14:28:15
5.0/5
584
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات