مخالفت با فروش آنلاین دارو با نسخه همچنان ادامه دارد

مخالفت با فروش آنلاین دارو با نسخه همچنان ادامه دارد به گزارش ما دیجیتال صف های خرید دارو در دوره شیوه ویروس کرونا تبدیل به یکی از صحنه های معمول این روزها شده است، با این وجود همچنان مخالفت هایی برای فروش آنلاین دارو با نسخه وجود دارد و مخالفت با فعالیتهای استارت آپ های فعال تهیه آنلاین دارو ادامه دارد از طرفی هنوز سیاست گذاران این حوزه راهکاری مشخص برای عرضه این سرویس پیشنهاد نکرده اند.


استارت آپ های واسطه گر در تهیه آنلاین داروها در شرایطی مجبورند به فعالیت خود آخر بدهند که به دنبال موج پنجم کرونا، تهیه دارو به یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم تبدیل گشته است. با این وجود انجمن داروسازان اعتقاد دارد دارو کالایی استراتژیک است و نباید آنرا مانند سایر کالاها جابه جا یا ارائه کرد.
به گزارش پیوست، فعالیت استارت آپ ها واسطه تهیه دارو از راه نسخه، مجموعه هایی مانند اسنپ دکتر که از راه داروخانه هایی که با آنها همکاری داشتند، نسخه های دارویی مردم را دریافت و دارو را در منزل تحویل می دادند، با مخالفت زیاد انجمن داروسازان و سازمان غذا و دارو مواجه گردید و عرضه خیلی از سرویسهای آنها متوقف گردید و داروخانه هایی که با این پلت فرم ها همکاری داشتند اخطار گرفته و حتی در مواردی بیمه نامه شان لغو شد و مجبور به قطع همکاری شدند.
گل رخ داوران، بنیان گذار اسنپ دکتر در این رابطه به پیوست اظهار داشت: «جرقه اصلی آغاز به کار ما انتشار کرونا بود. داروخانه ها برپایه تحقیقات دومین جای آلوده برای انتقال ویروس کرونا هستند. با این وجود ما از روز اول پیشبینی می کردیم که با چالش ها و مخالفت های جدی مواجه خواهیم شد و برای این شرایط آماده بودیم.»
او ادامه می دهد: «از دیماه فروش دارو با نسخه با همکاری داروخانه ها را آغاز کردیم و تلاش شد تا در این شرایط بحرانی بتوانیم پاسخ گوی نیاز افراد جامعه باشیم، اما متاسفانه زمانی که از عرضه چنین سرویسی جدی شد، از سمت انجمن های داروسازی تحت فشار قرار گرفتیم و شکایت قضایی از ما شد.»
داوران با اشاره به اینکه این سرویس در شرایط فعلی بسیار کمک کننده است، ادامه می دهد: «در حال حاضر می بینید که چقدر درخواست برای داروهای کرونا زیاد است و مردم برای تهیه داروهای مورد نیازشان که برخی از آنها نایاب و کمیاب هستند، در میان داروخانه های مختلف شهر می گردند، با این وجود فشارها از سمت انجمن داروسازی ادامه دارد که نه کمکی به مردم می کند، نه به داروخانه ها.»
گل رخ داوران، بنیان گذار اسنپ دکتر
داوران یکی از بنیان گذار اسنپ دکتر در ادامه با تاکید براینکه ما مطلقا فروش آنلاین دارو انجام نمی دهیم و پلت فرم حد واسط هستیم، می گوید: «دلیل مخالفت ها و نگرانی ها برای خود ما هم نامشخص است. ما به انجمن نامه زدیم و اعلام کردیم از آنجاییکه این مساله تخصصی است و ماهم دغدغه سلامت مردم را داریم، مایلیم در گفتگو و تعامل باز باشد تا نگرانی های شما را بشنویم و چاره ای برای آن پیدا نماییم.»
او ادامه می دهد: «تلاش ما براین بود که حواسمان به نگرانی هایی که در این حوزه وجود دارد، باشد. در همین رابطه مشاوره های زیادی گرفتیم. ما با مسؤلان فنی داروخانه ها کار می نماییم و آنها به خطرها و چالش های این کار آگاه هستند؛ به صورت مثال برخی داروها امکان دارد غیرقانونی باشند، امکان سواستفاده از آنها وجود داشته باشد، احتیاج به زنجیره سرد یا ثبت کد ملی و دریافت حضوری داشته باشند یا مسئول فنی به هر علتی احساس کند که نسخه قابل قبول نیست. در این مواقع ما به کاربر اعلام می نماییم که امکان تهیه داروی شما را نداریم.»
داوران تاکید می کند: «حرف ما این است که دیدگاه ما صرفاً تجاری نیست. در صورتیکه این نگرانی ها در نظر گرفته نمی شد، بطور قطع سفارش های بیشتری داشتیم.»
مدیرعامل اسنپ دکتر براین باور است که ناآشنا بودن با مفهوم پلت فرم های واسط و کارکرد آن دلیل اصلی این مخالفت هاست چون که نظارت لازم از راه داروخانه که مجوز وزارت بهداشت را دریافت کرده به سادگی امکان دارد و دلیلی ندارد پلت فرم بعنوان واسط بین کاربر و داروخانه پاسخگوی مواردی باشد که از قبل مجوز دارند. داوران اعتقاد دارد فرهنگسازی درباره چیستی پلت فرم ها شاید در طول زمان بتواند به حل این مشکلات کمکی کند.
رضایت داروخانه ها
داروخانه ها یکی از سه ضلع این ماجرا هستند؛ آنها می گویند کار کردن با پلت فرم های آنلاین برای آنها اتفاق مثبتی بوده است اما با این وجود برخوردهای سلبی و تنبیهی جدی آنها را از ادامه همکاری با این مجموعه ها باز داشته است. این برخوردها تا جایی پیش رفته که تا زمان قطع همکاری با پلت فرم های مربوطه، قراردادهای بیمه نامه با داروخانه متخلف قطع می شود و داروخانه باید یا هزینه بیمه داروی بیمار را خودش پرداخت کند یا مبلغ دارو را با بیمار به صورت آزاد محاسبه کند که راه اول، انتخاب داروخانه ها در زمان اعمال این محدودیت ها بوده است.
مهدی آذرمهر، پزشک داروساز، در اینباره درگفت وگو با پیوست می گوید: «داروخانه ما از نخستین داروخانه هایی بود که با اسنپ دکتر همکاری را آغاز کرد. هم ما از این همکاری راضی بودیم و فروش مان را بالا برده بود و هم مردم رضایت داشتند. از طرفی افرادی بعنوان پیک هم مشغول به کار شده بودند. اما بعد از مدتی سازمان غذا و دارو روی این مساله حساس شد.»
او ادامه می دهد: «هرچند که نظر ما این بود که در شرایط فعلی، این روش ایده بهتری است، آنها می گفتند دارو نباید از راه پیک حمل شود و حتما باید به صورت حضوری تحویل شود و در نهایت قدرت آنها چربید و قراردادهای بیمه ما لغو شد و ما مجبور به قطع همکاری شدیم.»
این پزشک داروساز اعتقاد دارد دلیل این مخالفت ترس از ایجاد انحصار در بازار دارو توسط پلت فرم های آنلاین عنوان می شود.
دارو، پیتزا نیست!
با این همه رئیس انجمن داروسازان نظر دیگری دارد. او اعتقاد دارد دارو کالای استراتژیک است و مانند بقیه کسب و کارها نظارت بر آن در اختیار اصناف نسیت و برعهده وزارت بهداشت است و ارسال و فروش آن از این طریق تخطی از قانون است.
علی فاطمی در گفتگو با پیوست می گوید: «ما برای فروش دارو در کشور قوانینی داریم که به باعث آن داروخانه یک موسسه پزشکی و تابع قوانین وزارت بهداشت است و اصناف و وزارت صمت و اتحادیه ها نمی توانند برای فروش آن واسطه گری کنند.»
او با تاکید براینکه تنها ضابطه معتبر بر در این رابطه برپایه قانون وزارت بهداشت است، توضیح می دهد: «آیین نامه و ضوابط وزارت بهداشت هم در این رابطه کاملا روشن است اما این پلت فرم ها نسخه را از بیمار می گیرند و داروهای نسخه ای را درب منزل آنها تحویل می دهند یا داروهای بدون نسخه را می فروشند که این کار برخلاف آئین نامه و ضوابط است و ما با آن مخالفت جدی داریم.»
فاطمی در ادامه ضمن اشاره به این که دارو برای کشور یک کالای استراتژیک است، می گوید: «هدف پلت فرم های آنلاین در دست گرفتن بازار دارو در کشور است. بزرگترین فروشگاه های اینترنتی در ایران، نصف فروش بازار داروی کشور را ندارند و بنابراین آنها علاقه دارند به این بخش وارد شوند و هدف شان صد درصد اقتصادی و تجاری است.»
علی فاطمی، رئیس انجمن داروسازان
رئیس انجمن داروسازان با تاکید براینکه اتفاقی که برای تاکسی ها افتاد نباید برای دارو هم بیفتد، ادامه می دهد: «زمانی در هر مرحله ای یک تاکسی تلفنی بود؛ کمی بعد این پلت فرم ها وارد شدند و در اوایل سرویس هایی که عرضه می کردند، سرویسهای جذابی بود. ماشین ها تمیز بودند، کولر روشن بود، برخوردها و قیمت ها خیلی خوب بود اما رفته رفته رقبا حذف شدند و این ها به یکه تاز بازار تاکسی تبدیل شدند.»
او بر این باور است که از جهاتی امکان دارد به مردم سرویسهای بهتری بدهند ولی اکنون قیمت های آنها هم افزایش داشته و بازار انحصاری شده و هم الزامی به رعایت موارد پیشین وجود ندارد.
فاطمی دلیل دیگر مخالفت خویش را با این مجموعه ها حذف دکتر داروساز و نقش او می داند و اعتقاد دارد مشورت با مسئول فنی داروخانه حقیقت ندارد. او توضیح می دهد: «دارو کالای معمولی نیست و فرآورده سلامت است و باید مصرف آن توسط مسئول فنی به بیمار آموزش داده شود اما در فرآیند کار پلت فرم های آنلاین عرضه دارو با دارو به مثابه کالایی عادی مانند پیتزا برخورد می شود. بدون این که دکتر داروساز احتیاط ها، هشدارها و طریقه مصرف آنرا به بیمار توضیح داده باشد.»
او در پاسخ به این سؤال که آنلاین شدن این فرآیند می تواند با کاهش رفتن به داروخانه ها به شکسته شدن چرخه انتقال کرونا منجر شود، می گوید: «اگر روزی این آئین نامه ضابطه ای بخواهد فروش دارو را به صورت اینترنتی مجاز بداند، نیازمند زیرساخت هایی است و اگر مقرر است کاری صورت گیرد باید توسط خود داروخانه و با رعایت معیارها و ضوابط مورد نظر دانشگاه، انجمن داروسازان و نظام پزشکی باشد.»
او در انتها در مورد تعامل با این مجموعه ها برای بیان دغدغه ها و نگرانی ها هر دو طرف می گوید: «یکی از این پلت فرم های آنلاین با انجمن نامه نگاری هایی داشت تا جلسه بگذارد، اما هم زمان مدیران این پلت فرم ها در صفحات توییتر خود نوشتند که احیانا انجمن داروسازان می خواهد مانند شهرداری از ما کمیسیون بگیرد که حرف بسیار توهین آمیزی است. مشخص است مدیران این مجموعه همه چیز را از زاویه بازار می بینند و بنابراین انجمن تصمیم گرفت که هیچگاه ملاقاتی به آنها ندهد.»

2121


منبع:

1400/06/16
23:54:10
5.0/5
495
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اینترنت , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات