انتقاد تند معاون رئیس جمهور از انتصاب های سیاسی در زمینه علم و فناوری

انتقاد تند معاون رئیس جمهور از انتصاب های سیاسی در زمینه علم و فناوری به گزارش ما دیجیتال ایرنا نوشت: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: انتصاب های سیاسی در زمینه علم و فناوری بسیار خطرناکست و نقیض این قضیه موجب شد در این سال ها در زمینه معاونت علمی مدیریت ثابتی داشته باشیم که منجر به تحولات مثبتی برای کشور شد.سورنا ستاری روز دوشنبه در آیین نوزدهمین اجلاس سالیانه وجشنواره بالاترین های پارک فناوری پردیس و بیستمین نکوداشت سالگرد تاسیس پارک، اضافه کرد: یکی از اشکالات فناوری در کشور سیاسی بازی است من در هشت سال قبل هیچگاه انتصاب سیاسی نداشتم و به من هم انتقادات زیادی شد اما آنچه مهمست تفکر افراد است و باید به آن ارج نهاد.
وی در این اجلاس که بصورت آنلاین در محل پارک فناوری پردیس انجام شد اظهار داشت: طرح این که چه کسی در سیستم حضور دارد و چه کسی همفکر سیاسی است، مسایل خطرناکی در زمینه فناوری است.
ستاری افزود: ثبات مدیریتی در معاونت علمی سبب شده اتفاقات خوبی رقم بخورد و نظر افراد تغییر کند و راه های جدیدی برای رفع مشکلات کشور ایجاد شود، معاونت بعنوان سازمانی که وظیفه اصلی آن تزریق نوآوری به بخش های مختلف کشور است باید در جایگاهی باشد که بصورت فرا دستگاهی، نوآوری را تزریق کند.
وی بیان کرد: زمانی تصور من بر این بود که توسعه یک مفهوم "سخت افزاری" دارد و باورم بر این بود برای آنکه کشوری توسعه یابد باید دودکش داشته باشد و سیمان و فولاد تولید نماید، پس از مدتی به این باور رسیدم که توسعه یک مفهوم "نرم افزاری" است به این معنا که روش ها و تفکرات مهم هستند. اما حالا به این نتیجه رسیده ام که توسعه قبل از هر چیزی یک مفهوم فرهنگی است و باید فرهنگ تغییر کند و در این صورت است که پایین دست آن یعنی کارنجات نیز اصلاح می شوند.
ستاری اشاره کرد: مشکلات ما در حوزه توسعه از جنس "نرم افزاری" است ولی دایما به دنبال راهکار ‎های سخت افزاری برای آن هستیم، در 20 سال قبل دراین زمینه اقدامات خوبی اجرائی شده است.
وی با ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن کارهای انجام شده در کشور در زمینه توسعه فناوری، افزود: این شادی از همه بالاتر است که با همه وقتی و هزینه ها و لطماتی که دیدیم، به نتیجه رسیدیم به شکلی که حالا همه از اقتصاد دانش بنیان حرف می زنند و به این باور رسیده اند که این اقتصاد، راهکار کشور برای خارج شدن از بحران است.
ستاری اظهار داشت: تزریق نوآوری به داخل یک سیستم شکل گرفته دولتی دشوار استهمواره تاکید کرده ایم که سیستم دولتی خیلی "چاق" است و حکومت چاق به این معنا که نیروی انسانی بسیار زیاد و قوانین و مقررات متناقض داریم که در طول این سال ‎ها به وجود آمده است و این خاصیت همه اقتصادهای نفتی است که چنین دولت های چاقی دارند و همین سیستم با نوآوری مبارزه می کند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اعلان اینکه تزریق نوآوری در چنین ساختاری کار ساده ای نیست، اظهارداشت: زمانی که وزارتخانه ای داریم که در اطراف آن مملو از مشاوران و پیمانکارانی است که کار آنها سد سازی و لوله کشی است، برای هر مساله آبی پیشنهاد سد سازی دارند که آبی از جایی بجای دیگر منتقل شود، در این شرایط غیرممکن خواهد بود که بخواهیم کارهای نوآورانه جدید، تکنولوژی جدید و یا ایده جدید پیاده شود و در این راه باید خیلی کتک بخوریم تا بتوانیم یک فناوری در یک سیستم سلب و سخت و سنگ مانند نفوذ یاد که این سیستم به دنبال نوآوری نیست.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: خوبی شرایط حاضر این است که بیشتر مسئولان متوجه شده اند که باید نوآوری داشته باشیم در صورتیکه گذشته این موضوعات به تمسخر گرفته می شد، من همیشه این مثل گاندی را در نظر دارم که در توسعه نوآوری ابتدا نادیده گرفته می شود، بعد مورد تمسخر قرار می گیرد و پس از آن کتکتان می زنند و بعد برنده خواهید شد.
وی با اعلان اینکه مرحله پس از کتک خوردن، بردن است، افزود: این داستان هر نوآوری است که ما در کشور داریم، یعنی اول توجه نمی شد بعد مسخره می کنند تا صاحب ایده ادامه ندهد و بعد آغاز به مبارزه و تهدید به دادگاه و بازرسی می شویم و در آخر که این مراحل طی شد، برنده می شوید و همه درها باز خواهد شد.
ستاری، با اعلان اینکه ما تا حدود زیادی در حوزه اقتصاد دانش بنیان، از مرحله آخر عبور کرده ایم، اضافه کرد: البته هنوز جاهایی داریم که کتک می خوریم ولی واقعیت این است که بنظر می رسد پیروزی های قابل توجهی به وجود آمده است و نظرات مسوولات تغییر کرده و وزرا به این نتیجه رسیده اند که با روش قبلی نمی توان ادامه داد.
معاون علمی رئیس جمهوری با تاکید بر این که ما نیاز به ایده ها، فناوری های جدید، نوآوری های جدیدو نیروهای انسانی جدید داریم، اشاره کرد: این اکوسیستم نوآوری بصورت فعلی بسیاری را به خود آلوده کرده است به شکلی که هم اکنون تعداد نمایندگانی که در مجلس حوزه نوآوری را درک می کنند قابل مقایسه 6 تا 7 سال قبل نیست و در اتاق تجاری تهران تعداد شرکت های دانش بنیانی که این حوزه را می فهمند و واحد تحقیق و توسعه دارند و در اقتصاد دانش بنیان فعال می باشند به 16 تا 17 شرکت رسیده است.
ستاری با تاکید بر این که هم اکنون خیلی از افرادی که در دولت حضور دارند این مفاهیم دانش بنیان را می فهمند، اظهار داشت: این افراد برای تغییر فرهنگی در کشور تلاش می کنند؛ چونکه باید فرهنگ کشور دراین زمینه باید اصلاح گردد و نیاز به فرهنگی داریم که از نوآوری ها استقبال می کند و بتوانیم از جوانان حمایت نماییم.
وی با اشاره به اکوسیستم نوآوری کشور متشکل از بیش از 6 هزار شرکت دانش بنیان، 10 هزار استارت اپ و 46 پارک علم و فناوری و مراکز و ناحیه نوآوری، اظهار داشت: این روند سبب تغییر رویکردها در دانشگاه ها نیز شده است و امروز در مراسم بازگشایی دانشگاه ها روسای دانشگاه ها درباب مباحثی چون "دانشگاه کارآفرین"، "دانشگاه ثروت آفرین" و دانشگاهی که می‎خواهد پیرامون خودرا تغییر دهند و می خواهد تعامل داشته باشد، سخنرانی کردند.
این مسوول با اعلان اینکه اینها حرف هایی است که اگر زمانی رئیس دانشگاهی می خواست درباره آنها حرف بزند گویی که جنایتی را مرتکب شده است، تصریح کرد: این روند اتفاق بزرگی است و همه ما باید از این اتفاق بصورت محکم حمایت نماییم و بر این اساس است که هر کسی که در دولت و یا فردی که تفکراتش مقداری شبیه این روند است، هر کاری که از دستم برآید برای وی انجام خواهم داد و این کاری است که باید همه ما انجام دهیم.
ستاری با تاکید بر این که هر کسی که شبیه خودمان پیدا می نماییم باید کمکشان نماییم، اضافه کرد: همتاها و همفکران خودمان خودمان چه در دولت، چه در مجلس و چه در بخش خصوصی باید پیدا و از آنها حمایت نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه تزریق نوآوری به بحش هایی مختلف موجب خواهد شد که راهکارهای بهتر با هزینه های کمتر ارائه دهیم، تصریح کرد: چه ما باشیم و چه نباشیم این راه باید ادامه یابد و تصور می کنم که این مسیر به بلوغی رسیده است که خاصیت زایندگی دارد و شرکتها و مدیرانی در این راه به وجود آمده است ضمن آنکه هم زبانانی پیدا شده و بسیار مشعوف کننده است که افرادی هستند که همان حرف های خودم را برای من بازگو می کند و این بسیار عالی است که توانسته ایم زایشی را با کمک همه افرادی که در این سال ها در این راه زحمت کشیده اند، خصوصاً در این 8 سال ایجاد نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: هم اکنون این اکوسیستم در حال حرکت است و باید همه شما بطور یکپارچه از آن دفاع نماییم و بتوانید کل شهر پردیس را متحول کند و زیر ساخت آن با هزار هکتاری شدن پارک فناوری پردیس آماده است.
وی فروش 15 تا 20 میلیاردی شرکت های پارک و حجم سرمایه گذاری های انجام شده در پارک پردیس را از دیگر زیر ساخت هایی دانست که این پارک می تواند قطب اقتصادی تبدیل گردد و اظهار داشت: چنین شرایطی باید به شکلی شود که از این به بعد همه از تهران به پردیس بیایند و این شهر، تبدیل به شهر فناوری کشور شود.
ستاری تصریح کرد: خیلی از شهرهایی که در اطراف تهران هستند، خوابگاه تهران هستند یعنی شب ها این شهرهای پیرامونی پر می شوند و بامداد ها همه برای کار به تهران وارد می شوند ولی پردیس باید این روند را معکوس کند و باید جایی باشد که جذب کننده نیروهای نخبه و فناور از همه دنیا باشد این هدف غایی است که باید شهر پردیس آنرا دنبال کند، پردیس باید شهر فناوری تبدیل و شناخته شود.
در این مراسم از 6 محصول فناورانه پارک رونمایی و 9 واحد برتر پارک معرفی و تقدیر گردید.
۲۳۲۱۹


منبع:

1400/07/26
09:42:36
5.0/5
392
تگهای خبر: آنلاین , بازی , تكنولوژی , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات