انتقاد تند معاون رئیس جمهور از انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری

انتقاد تند معاون رئیس جمهور از انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری به گزارش ما دیجیتال ایرنا نوشت: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری بسیار خطرآفرین است و نقیض این قضیه سبب شد در این سال ها در حوزه معاونت علمی مدیریت ثابتی داشته باشیم که منجر به تحولات مثبتی برای کشور شد.سورنا ستاری روز دوشنبه در آیین نوزدهمین اجلاس سالیانه وجشنواره برترین های پارک فناوری پردیس و بیستمین نکوداشت سالگرد تاسیس پارک، اضافه کرد: یکی از اشکالات فناوری در کشور سیاسی بازی است من در هشت سال قبل هیچ وقت انتصاب سیاسی نداشتم و به من هم انتقادات زیادی شد اما آنچه مهم می باشد تفکر افراد است و باید به آن ارج نهاد.
وی در این اجلاس که به صورت آنلاین در محل پارک فناوری پردیس انجام شد اظهار داشت: طرح این که چه کسی در سیستم حضور دارد و چه کسی همفکر سیاسی است، مسایل خطرناکی در حوزه فناوری است.
ستاری افزود: ثبات مدیریتی در معاونت علمی سبب شده اتفاقات خوبی رقم بخورد و نظر افراد تغییر کند و راه های جدیدی برای رفع مشکلات کشور ایجاد شود، معاونت بعنوان سازمانی که وظیفه اصلی آن تزریق نوآوری به بخش های مختلف کشور است باید در جایگاهی باشد که به صورت فرا دستگاهی، نوآوری را تزریق کند.
وی بیان نمود: زمانی تصور من بر این بود که توسعه یک مفهوم "سخت افزاری" دارد و باورم بر این بود برای آنکه کشوری توسعه یابد باید دودکش داشته باشد و سیمان و فولاد تولید نماید، پس از مدتی به این باور رسیدم که توسعه یک مفهوم "نرم افزاری" است به این معنا که روش ها و تفکرات مهم هستند. اما حالا به این نتیجه رسیده ام که توسعه قبل از هر چیزی یک مفهوم فرهنگی است و باید فرهنگ تغییر کند و در این صورت است که پایین دست آن یعنی کارنجات هم اصلاح می شوند.
ستاری تصریح کرد: مشکلات ما در زمینه توسعه از جنس "نرم افزاری" است ولی دایما به دنبال چاره ‎های سخت افزاری برای آن هستیم، در 20 سال قبل در این حوزه اقدامات خوبی اجرایی شده است.
وی با ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن فعالیتهای انجام شده در کشور در حوزه توسعه فناوری، افزود: این شادی از همه بالاتر است که با همه وقتی و هزینه ها و لطماتی که دیدیم، به نتیجه رسیدیم بگونه ای که حالا همه از اقتصاد دانش بنیان حرف می زنند و به این باور رسیده اند که این اقتصاد، چاره کشور برای خارج شدن از بحران است.
ستاری اظهار داشت: تزریق نوآوری به داخل یک سیستم شکل گرفته دولتی دشوار استهمواره تاکید کرده ایم که سیستم دولتی خیلی "چاق" است و حکومت چاق به این معنا که نیروی انسانی بسیار زیاد و قوانین و مقررات متناقض داریم که در طول این سال ‎ها بوجود آمده است و این خاصیت همه اقتصادهای نفتی است که چنین دولت های چاقی دارند و همین سیستم با نوآوری مبارزه می کند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اینکه تزریق نوآوری در چنین ساختاری کار ساده ای نیست، اظهارداشت: زمانی که وزارت خانه ای داریم که در اطراف آن مملو از مشاوران و پیمانکارانی است که کار آنها سد سازی و لوله کشی است، برای هر مسئله آبی پیشنهاد سد سازی دارند که آبی از جایی به جای دیگر منتقل شود، در این شرایط ناممکن خواهد بود که بخواهیم کارهای نوآورانه جدید، تکنولوژی جدید و یا ایده جدید پیاده شود و در این راه باید خیلی کتک بخوریم تا بتوانیم یک فناوری در یک سیستم سلب و سخت و سنگ مانند نفوذ یاد که این سیستم به دنبال نوآوری نیست.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: خوبی شرایط حاضر این است که اغلب مسئولان متوجه شده اند که باید نوآوری داشته باشیم در حالیکه گذشته این موضوعات به تمسخر گرفته می شد، من همواره این مثل گاندی را در نظر دارم که در توسعه نوآوری ابتدا نادیده گرفته می شود، بعد مورد تمسخر قرار می گیرد و پس از آن کتکتان می زنند و بعد برنده خواهید شد.
وی با اشاره به اینکه مرحله پس از کتک خوردن، بردن است، افزود: این داستان هر نوآوری است که ما در کشور داریم، یعنی اول توجه نمی شد بعد مسخره می کنند تا صاحب ایده ادامه ندهد و بعد آغاز به مبارزه و تهدید به دادگاه و بازرسی می شویم و در آخر که این مراحل طی شد، برنده می شوید و همه درها باز خواهد شد.
ستاری، با اشاره به اینکه ما تا حدود زیادی در زمینه اقتصاد دانش بنیان، از مرحله آخر عبور کرده ایم، اضافه کرد: البته هنوز جاهایی داریم که کتک می خوریم ولی حقیقت این است که به نظر می آید پیروزی های قابل توجهی بوجود آمده است و نظرات مسوولات تغییر کرده و وزرا به این نتیجه رسیده اند که با روش قبلی نمی توان ادامه داد.
معاون علمی رئیس جمهوری با تکیه بر این که ما احتیاج به ایده ها، فناوری های جدید، نوآوری های جدیدو نیروهای انسانی جدید داریم، تصریح کرد: این اکوسیستم نوآوری به صورت فعلی بسیاری را به خود آلوده کرده است بگونه ای که هم اکنون تعداد نمایندگانی که در مجلس حوزه نوآوری را درک می کنند قابل مقایسه 6 تا 7 سال قبل نیست و در اتاق بازرگانی تهران تعداد شرکتهای دانش بنیانی که این حوزه را می فهمند و واحد تحقیق و توسعه دارند و در اقتصاد دانش بنیان فعال می باشند به 16 تا 17 شرکت رسیده است.
ستاری با تکیه بر این که هم اکنون خیلی از افرادی که در دولت حضور دارند این مفاهیم دانش بنیان را می فهمند، اظهار داشت: این افراد برای تغییر فرهنگی در کشور تلاش می کنند؛ چون که باید فرهنگ کشور در این حوزه باید اصلاح گردد و احتیاج به فرهنگی داریم که از نوآوری ها استقبال می کند و بتوانیم از جوانان حمایت نماییم.
وی ضمن اشاره به اکوسیستم نوآوری کشور متشکل از بیشتر از 6 هزار شرکت دانش بنیان، 10 هزار استارت اپ و 46 پارک علم و فناوری و مراکز و ناحیه نوآوری، اظهار داشت: این روند باعث تغییر رویکردها در دانشگاه ها هم شده است و امروز در مراسم بازگشایی دانشگاه ها روسای دانشگاه ها در مورد مباحثی چون "دانشگاه کارآفرین"، "دانشگاه ثروت آفرین" و دانشگاهی که می‎خواهد پیرامون خویش را تغییر دهند و می خواهد تعامل داشته باشد، سخنرانی کردند.
این مسئول با اشاره به اینکه اینها حرف هایی است که اگر زمانی رئیس دانشگاهی می خواست درباره آنها حرف بزند گویی که جنایتی را مرتکب شده است، خاطرنشان کرد: این روند اتفاق بزرگی است و همه ما باید از این اتفاق به صورت محکم حمایت نماییم و بر این اساس است که هر کسی که در دولت و یا فردی که تفکراتش مقداری شبیه این روند است، هر کاری که از دستم برآید برای وی انجام خواهم داد و این کاری است که باید همه ما انجام دهیم.
ستاری با تکیه بر این که هر کسی که شبیه خودمان پیدا می نماییم باید کمکشان نماییم، اضافه کرد: همتاها و همفکران خودمان خودمان چه در دولت، چه در مجلس و چه در بخش خصوصی باید پیدا و از آنها حمایت نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تزریق نوآوری به بحش هایی مختلف سبب خواهد شد که راهکارهای بهتر با هزینه های کمتر عرضه دهیم، خاطرنشان کرد: چه ما باشیم و چه نباشیم این راه باید ادامه یابد و تصور می کنم که این مسیر به بلوغی رسیده است که خاصیت زایندگی دارد و شرکت ها و مدیرانی در این راه بوجود آمده است ضمن آنکه هم زبانانی پیدا شده و بسیار مشعوف کننده است که افرادی هستند که همان حرف های خودم را برای من بازگو می کند و این خیلی خوب است که توانسته ایم زایشی را با کمک همه افرادی که در این سال ها در این راه زحمت کشیده اند، بخصوص در این 8 سال ایجاد نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: هم اکنون این اکوسیستم در حال حرکت است و باید همه شما به صورت یکپارچه از آن دفاع نماییم و بتوانید کل شهر پردیس را متحول کند و زیر ساخت آن با هزار هکتاری شدن پارک فناوری پردیس آماده است.
وی فروش 15 تا 20 میلیاردی شرکتهای پارک و حجم سرمایه گذاری های انجام شده در پارک پردیس را از دیگر زیر ساخت هایی دانست که این پارک می تواند قطب اقتصادی تبدیل گردد و اظهار داشت: چنین شرایطی باید بگونه ای شود که از این به بعد همه از تهران به پردیس بیایند و این شهر، تبدیل به شهر فناوری کشور شود.
ستاری خاطرنشان کرد: خیلی از شهرهایی که در اطراف تهران هستند، خوابگاه تهران هستند یعنی شب ها این شهرهای پیرامونی پر می شوند و بامداد ها همه برای کار به تهران وارد می شوند ولی پردیس باید این روند را معکوس کند و باید جایی باشد که جذب کننده نیروهای نخبه و فناور از همه دنیا باشد این هدف غایی است که باید شهر پردیس آنرا دنبال کند، پردیس باید شهر فناوری تبدیل و شناخته شود.
در این مراسم از 6 محصول فناورانه پارک رونمایی و 9 واحد برتر پارک معرفی و تقدیر گردید.
۲۳۲۱۹


منبع:

1400/08/02
12:32:01
5.0/5
583
تگهای خبر: آنلاین , بازی , تكنولوژی , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات