در یك میزگرد مطرح شد؛

علل فعالان استارتاپی در مخالفت با طرح پشتیبانی از کاربران

علل فعالان استارتاپی در مخالفت با طرح پشتیبانی از کاربران فعالان استارتاپی در یک میزگرد تخصصی علل خویش را در مخالفت با طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی اعلام نمودند.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، در پنل تخصصی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی و تأثیر آن در اکوسیستم استارتاپی کشور بعنوان یکی از پنل های تخصصی رویداد جی تاک امروز در کارخانه نوآوری آزادی بررسی گردید.
در این نشست کارشناسان و فعالان اکوسیستم استارتاپی در مورد ایجاد و راه اندازی موتور جستجوی بومی نکاتی را عرضه کردند و معتقد بودند که این ایده در مختصات جغرافیایی و وسعت بازار ما پاسخگو نخواهد بود چون که ایده راه اندازی موتور جستجوی بومی از کشوری مانند چین گرفته شده و باتوجه به تعداد کاربران ایرانی باتوجه به تفاوت تعداد کاربران ایرانی نسبت به کاربران فعال چین این ایده جواب نمی دهد.
در این نشست محمد کشوری کارشناس حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی اظهار داشت: در این که نیازمند قانون در فضای مجازی هستیم و فضا باید ضابطه مند باشد بحثی نیست. همانطور که قانون جرایم کامپیوتری هم در زمان خودش که حدود ۱۲ سال پیش به تصویب رسیده قانون پیشرویی شمرده می شود و الان هم برای خیلی از جرایم با استناد به این قانون حکم داده می شود.
وی اظهار داشت: اما مبحث این است که طرح صیانت کیفری نبوده و به شکلی رگولیشن حوزه فناوری اطلاعات شمرده می شود که ایرادات جدی دارد.
وی با تاکید بر این که کشمکش میان دولت ها و پلت فرم ها در ارتباط با یک کشور خاص نبوده و موضوعی است که طی سال های اخیر در اروپا، آمریکا و کشورهایی مانند ترکیه هم دیده می شود اضافه کرد: حتی شاهد بودیم که پلت فرم ها دارای قدرتی هستند که می توانند اکانت رئیس جمهور یک کشور را غیرفعال نماید. اما مبحث این است که دولت ها با این پلت فرم ها وارد مذاکره شده و مشکل را برطرف می کنند.
کشوری اظهار داشت: اما بنظر می رسد که این کشمکش در کشور ما دارای ابعاد دیگری است. ما باید ببینیم که طبق طرح صیانت آیا بنا داریم که وارد کانال تعامل با این پلت فرم ها شویم و با آنها مذاکره نماییم و یا این که می خواهیم شرایطی برای توافق نکردن پلت فرم ها بگذاریم.
این کارشناس اضافه کرد: بنظر می رسد ایده آل هایی که در طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی از جانب طراحان مطرح شده در یک جهان موازی دنبال می شود. ایده آل هایی که شاید هر حاکمیتی در دنیا در ذهن داشته باشد اما باید دید که حقیقت چگونه عملیاتی خواهد شد.
وی با تاکید بر این که اکثریت مخاطبان قانون پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی مخالف این طرح هستند افزود: اعضای شاخص اکوسیستم استارتاپی با صندوقی که بعنوان صندوق پشتیبانی از استارتاپ ها مقرر است ذیل این قانون ایجاد شود مخالف هستند. قانون باید محور وفاق جمعی اکوسیستم باشد تا قابلیت اجرایی پیدا کند اما در قانون فعلی این وفاق دیده نمی گردد.
کشوری با اظهار نگرانی از این که این قانون متخصصان و نخبگان باقی مانده در اکوسیستم استارتاپی کشور را مجبور به مهاجرت می کند، اظهار داشت: مثلاً حتی اگر این طرح تصویب شود هم مطمئنا بخشی از آن قابل اجرا نخواهد بود و بخش دیگر هم به نتایج معکوس می رسد. چون که بطور قطع پلت فرم ها در این شرایط حاضر به دریافت مجوز فعالیت در کشور ما نیستند. همینطور بعضی از فعالان حوزه، مهاجرت را ترجیح می دهند و افراد باقیمانده هم مجبور به پذیرفتن قوانینی می شوند که برایشان بیشتر مانع به وجود می آورد.
وی اظهار داشت: طراحان این طرح فکر می کنند که دارند از مخاطبان حمایت می کنند اما به شکلی بنظر می رسد که شاهد دخالت در فعالیت اکوسیستم خواهیم بود.
در این نشست رضا الفت نسب دبیر اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی هم با تاکید بر این که در طرحی مانند موتور جستجوی بومی قصد این است که چرخ را باردیگر اختراع کنند و با وضعیت فعلی، این مساله صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
وی با اشاره به طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی هم اظهار داشت: کل اکوسیستم با این طرح مخالف است اما در جریان این انتقادها نباید اعتماد به نفس پلت فرم های داخلی و کسب و کارهای استارتاپی که الان در کشور فعالیت دارند را گرفت چون که این جوانان با امید و موفقیت درحال کار کردن هستند و در این صورت انگیزه ای برای فعالیت نخواهند داشت.
الفت نسب با اشاره به این که باید از تجربه های شکست های گذشته در طرح های تعریف شده بهره برد افزود: برای مثال وزیر اسبق ارتباطات که الان ریاست کمیسیون مشترک طرح صیانت را برعهده دارد می تواند از تجربه های شکست خورده گذشته در مورد پروژه های بومی سازی این حوزه استفاده نماید.
وی اضافه کرد: آنچه که مد نظر فعالان اکوسیستم استارتاپی کشور است این است که نباید هیچ پلت فرم خارجی تعطیل شود بلکه بهتر است همراستا با این پلت فرم ها مدلهای بومی راه اندازی شده و مورد استفاده قرار گیرد.
در این نشست سامان فائق فعال استارتاپی هم با اعلان اینکه خیلی از فعالان کسب و کارهای استارتاپی به سبب ترس از آنچه که مقرر است در آینده در این عرصه اتفاق بیافتد از کشور مهاجرت کرده اند، افزود: طرح صیانت را نباید تنها از درون اکوسیستم نگاه کرد و باید از بیرون هم تبعات آن مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به این که موافقان طرح صیانت به قانون ۵۶۵۱ متمم اینترنت در ترکیه اتکا می کنند اظهار داشت: اما این قانون با طرح پشتیبانی از طرح حقوق کاربران فضای مجازی بسیار متفاوت می باشد چون که نظام قضایی ما مبتنی بر شرع بود و هیچ نظام بالادستی نظارت بر این نظام ندارد اما در قانون ترکیه دادگاه قانون اساسی می تواند در صورت شکایت پلت فرم های خارجی مانند گوگل برخلاف قانون متمم اینترنت حکم صادر کند. این در حالیست که در طرح صیانت تنها یک کارگروه مقرر است که قوانینی را مصوب کند و هیچ دادگاه دیگری نمی تواند این قانون و رای را بشکند.
وی اشاره کرد: حتی در اروپا هم دادگاه حقوق بشر می تواند قوانینی که اتحادیه اروپا برای پلت فرم ها در نظر گرفته است را بشکند و اجرای آنرا منتفی کند یعنی در کنار قوانین در ارتباط با کاربران برای خدمات عمومی هم حق قائل شده اند. اما این حق در طرح صیانت مبهم به نظر می آید.


منبع:

1400/08/08
08:39:49
5.0/5
328
تگهای خبر: اینترنت , پروژه , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات