رئیس دانشكده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز:

انتقال آب شیرین به دریاچه ارومیه، معامله ای با حیات انسان هاست

انتقال آب شیرین به دریاچه ارومیه، معامله ای با حیات انسان هاست آذربایجان شرقی رییس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای ستاد احیای دریاچه ارومیه، نجات دریاچه با انتقال آب از سرشاخه های رودهای استان کردستان است، اظهار داشت: در صورتیکه آب دریاچه شور است، عقل سلیم انتقال و ادغام آب شیرین به آب شور دریاچه را نمی پذیرد و به شکلی با این اقدام حیات خودرا معامله می نماییم و در ازای هوای عاری از ابرهای نمکی دریاچه و جلوگیری از وزش ریزگردها، انهدام تمدنی و خطرات و تهدیدات ناشی از بی آبی را به جان می خریم.


دکتر بهروز ساری صراف در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در سال ۹۸ با افزایش بارندگی احساس می کردیم که دریاچه ارومیه پر از آب خواهد شد، اظهار داشت: با افزایش بارندگی و تصور این که دریاچه پر از آب می شود، بودجه ی ستاد احیا حدودا قطع شد در صورتیکه در سال ۱۴۰۰ حتی به نزدیکی مرحله ی تثبیت نیز نرسیدیم.
وی با اشاره به تراز دریاچه ی ارومیه در سالهای مختلف، اظهار داشت: ستاد احیا در امتداد احیای دریاچه در طول این مدت کار کرد ولی چون قدرت اقلیم و بحث های مدیریتی، بحثی فراتر از قدرت ستاد احیا بوده و تنها خیزش کمی از سال ۹۴ به بعد در نمودار تراز آب دریاچه صورت گرفته است.
رییس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز بیان کرد: در سال ۱۳۷۴ دریاچه ی ارومیه در بهترین حالت خود قرار داشت ( با دارا بودن بیش از سی میلیارد مترمکعب آب) که به تدریج با راه اندازی سدهای بی رویه، آب به دریاچه نرسید و با همزبانی خشکسالی و کمبود بارندگی، آب آن در سال ۱۳۹۴ به پایین ترین حد خود رسید (حدود یک میلیارد متر مکعب).
وی افزود: دریاچه ها همیشه مشخص کننده ی وضعیت اقلیمی منطقه هستند، هر چقدر آب دریاچه بیشتر باشد، نشانگر وضعیت مطلوب بارش نیز است. ( بدون دخیل دادن عوامل مدیریتی ).
وی افزود: قسمتی از آب دریاچه مستقیما بوسیله باران و بخشی نیز بوسیله رودخانه ها تامین می شود، ولی زمانی که آب رودخانه ها منحرف شده و به دریاچه نمی رسد اساسا با بی آبی دریاچه مواجه خواهیم شد.
صراف با اشاره به اینکه طبق نمودار سری زمانی درجه حرارت در شهر تبریز از سال ۹۰ تا ۹۹، هر سال در مجموع افزایش دما داشته ایم، اظهار داشت: طی سال ها، روند دمای هوای تبریز رو به افزایش بوده است، دولت با برنامه های اجرائی خود و مردم با فرهنگ مصرفی خود، همگی در افزایش این گرما موثر بوده اند.
وی با اشاره به اینکه بر طبق نمودار بارش ها در ضمن سالهای اخیر، بارش بالای ۴۰۰ میلی متر و بارش زیر ۲۰۰ میلی متر نیز در آذربایجان شرقی، ثبت شده است، اظهار داشت: اگر میانگین بارش های آذربایجان را در طول سال ها، ۲۸۰ میلی متر در نظر بگیریم، خشکسالی زمانی صورت می گیرد که بارش سالانه کم تر از ۲۸۰ میلی متر باشد. طبق نمودار، بارش های شهر تبریز در پنجاه سال اخیر، در سال ۲۰۲۰، ۲۸۰ میلی متر بارش در تبریز ثبت شده است در صورتیکه دو سال قبل، بارش ها بیشتر بوده و به، ۳۶۰ میلی متر هم رسیده بود.
وی با اشاره به اینکه زمانی که در مسایل طبیعی بیماری رخ می دهد راهکار آن بسادگی رفع بیماری انسانی نیست، اظهار داشت: حالا دریاچه ی ارومیه مریض شده است پس راهکار درمان به غیر از پیشگیری است تا حالا همه به پیشگیری تاکید داشتند ولی کسی به پیشگیری توجه نکرد و دریاچه بیمار شد، نباید انتظار داشته باشیم که این دریاچه ی بیمار به آسانی به حالت اولیه بازگردد.

مسئولان با چه تدبیری آب شیرین رودخانه ها را به آب شور دریاچه اضافه می کنند!؟

رئیس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه مسئولان با چه تدبیر و عقلی آب شیرین رودخانه ها را به آب شور دریاچه اضافه می کنند؟، افزود: مصرف بی رویه ی آب شیرین و ته کشیدن آبخوان ها و سفره آب های زیرزمینی، برای نجات دریاچه، اساسا حیات ما را خاتمه می دهد با این اقدام نمی توان دریاچه را نجات داد چونکه دریاچه در سطح وسیعی گسترده شده و باردیگر برای تبخیر آب آماده می شود.
وی افزود: با تبخیر آب شیرین منتقل شده به دریاچه به بیچارگی بی نهایت در ذخیره ی منابع آبی رسیده ایم، متاسفانه رد پای سیاست در تمامی مباحث زیست محیطی کشور دیده می شود و بیشتر مسیولان بیشتر به جهت اینکه در دوره ی خود کارنامه و عملکرد خوبی از خود نشان دهند چنین اقداماتی انجام می دهند.
صراف با تاکید بر این که کارشناسان کشور در مسائل زیست محیطی با تاکید به مباحث توسعه پایدار کار نمی کنند، اضافه کرد: طی چند سال اخیر واژه هایی مانند مهندسی، کارشناسی و قانون به اندازه ای به هم ریخته است که لازم است تا یک متخصص فرهنگ، تعریف درستی از این واژه ها عرضه نماید. حالا واژه قانون به قدری مخدوش شده است که نمی توان حد و مرز یک کار قانونی و غیر قانونی را براحتی تشخیص داد، به عنوان مثال با پرداخت جریمه می توان یک اقدام غیرقانونی در ساخت و ساز را تبدیل به یک کار قانونی کرد که در اینصورت می توان گفت قانون الان بیشتر در حیطه توانمندان و قدرتمندان است نه در خدمت صاحبان حق.

سدها را روستاییان نساخته اند بلکه کارشناسان و مهندسان، بدون در نظر گرفتن مباحث توسعه پایدار به وجود آورده اند
وی با تاکید بر این که راه اندازی سدهای بی رویه، تخریب کننده ی دریاچه و منابع آبی شده اند، اضافه کرد: سدها را روستاییان نساخته اند بلکه کارشناسان و مهندسان، بدون در نظر گرفتن مباحث توسعه پایدار ساخته اند، کار مهندسی، کار عدد و رقم است در صورتیکه مهندسان در ساخت پروژه ای مانند سد باید تمامی جوانب را در نظر بگیرند و این امر نیز باید توسط قانون گذار رعایت شود تا تحت تاثیر مسائل سیاسی و اقتصادی قرار نگیرد.
رئیس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه همه باید باور نماییم که در یک محدوده ی نیمه خشک زندگی می نماییم، اظهار داشت: حالا طبیعت از بذل و بخشش خود حدودا منصرف شده است. با امید به روزهای پر باران و خوب باید این دوره را با حفظ اکوسیستم و گونه های حیاتی سپری نماییم اگر بخواهیم مانند ۵۰ سال پیش که بارندگی خوب بود و جمعیت کمی وجود داشت، زندگی نماییم باید سطح فرهنگی و زندگی اشراف گونه ی خودرا تغییر دهیم و بدون توجه به صدای پای بی آبی و هوای نامساعد برای زیست، زندگی نکنیم اساسا اگر اب، خاک و هوای خودرا از دست دهیم هیچ منبع دیگری نمی تواند جای آنرا بگیرد.
وی اشاره کرد: مردم و مسئولان به اهمیت قطره قطره آب توجه نمایند، کارشناسان، متخصصان، قانون گذاران و مدیران باید سهم زندگی نسل های بعدی را از آب و خاک و هوا در نظر بگیرند در غیر اینصورت نباید هیچ احترام کارشناسی به این افراد قائل شد. شاید حدود ۱۵ الی 20 سال بعد با مشکلات شدید زیست محیطی مواجه می شویم، باتوجه به میانگین های بارش و دما، روز به روز دما بیشتر شده و بارش ها کم، جمعیت بیشتر و اخلاق زیستی و پارامترهای فرهنگی زیست محیطی کم رنگ تر می شود و این عوامل برای نابودی حیات کافی است.1400/09/21
14:06:26
5.0/5
420
تگهای خبر: پروژه , دانش , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات