پلتفرم توسعه اكوسیستم لجستیكی كشور رونمایی شد؛

ائتلاف فعالان پست، لجستیک، تجارت الکترونیک و فناوری های مالی

ائتلاف فعالان پست، لجستیک، تجارت الکترونیک و فناوری های مالی پلت فرم لجستیکی اکوسیستم زی بوم در حاشیه برگزاری یک رویداد تخصصی رونمایی گردید.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، پلت فرم لجستیکی اکوسیستم زی بوم که با هدف ایجاد بستر لجستیکی مناسب جهت توسعه و تسهیل تعاملات کسب وکارها وارتقاء دسترسی پذیری مشتریان به کالاها و خدمات مورد نیاز، با مناسب ترین کیفیت، زمان و قیمت، شکل گرفته است در حاشیه برگزاری یک رویداد تخصصی رونمایی گردید.
این رویداد تخصصی به مناسبت پنجمین سال تأسیس هلدینگ فاخر و در قالب نمایشگاهی با حضور همه شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ، همایش، کارگاه های آموزشی و پنل های تخصصی با موضوعات «زیرساخت»، «پست و لجستیک» و «تجارت الکترونیک، روز سه شنبه ۷ دی ماه درمحل هتل اسپیناس پالاس تهران انجام شد.
در دهه های اخیر که شتاب تحولات در دنیای کسب وکارها بطور فزاینده ای بالا رفته است، مفاهیم، رویکردها و روش های نوینی برای مدیریت مطرح شده که یکی از این مفاهیم، «اکوسیستم کسب وکار» است. اکوسیستم کسب وکار، شامل شبکه ای از سازمان ها و بازیگران متصل به یکدیگر شامل تولیدکنندگان، تامین کنندگان، توزیع کنندگان، مشتریان، رقبا، بانک و بیمه و مؤسسات عمومی و خصوصی است که در امتداد ارائه محصولات و خدمات مورد نیاز هم، همکاری و همزمان برای بقا و رشد کسب وکار خود با یکدیگر رقابت می کنند.
نخستین گام برای شروع یک مسیر نوین

مهرداد فاخر رییس هیأت مدیره هلدینگ فاخر، در مراسم افتتاحیه رویداد تخصصی «زی بوم ۲۰۲۲» که راستای رونمایی از پلت فرم لجستیکی اکوسیستم زی بوم برگزار شد، با اشاره به این که درعصر دیجیتال، تعامل نقش اساسی در موفقیت کسب وکارها بازی می کند، اظهار داشت: ایجاد یک پلت فرم برای توسعه اکوسیستم کسب و کارهای پست، لجستیک، تجارت الکترونیک و فناوری های مالی ضروری بود و هلدینگ فاخر با رونمایی از این پلتفرم، اولین گام برای شروع یک مسیر نوین در کشور را برداشته است.
توسعه یک اکوسیستم بصورت کاملاً دموکراتیک

در ادامه، رضا سمیع زاده مدیرعامل هلدینگ فاخر، تحول دیجیتال را نقطه عطف تاریخی زندگی بشر دانست و اضافه کرد: این تحول تاریخی، همه فرایندها، مدلهای کسب وکار و تجربه ذی نفعان را تغییر داده و در این راستا، دو مفهوم «پلتفرم» و «اکوسیستم» وارد ادبیات کسب وکارها شده است.
وی در تعریف این دو مفهوم اظهار داشت: پلتفرم، بستر قدرتمندی برای اکوسیستم کسب وکار است که بطور معمول ازطریق یک کسب وکار یا بنگاه ایجاد می شود و قابلیت جذب تعداد زیادی مشارکت کننده را دارد. بنابراین، یک پلت فرم می تواند ازطریق یک بنگاه ایجاد شود و بازیگران مختلف در آن بازی کنند. از طرفی، اکوسیستم بصورت طبیعی روی پلت فرم قابلیت اجرا دارد. ما در حقیقت می توانیم بستر ایجاد آنرا فراهم نماییم و یکی از با اهمیت ترین این بسترها، پلت فرم است.
سمیع زاده اضافه کرد: اکوسیستم، یک اجتماع پویا و متشکل از بازیگران متنوع کسب و کارهای مختلف است که خارج از توانایی یک سازمان با یکدیگر بازی می کنند. در اکوسیستم، سرویس هایی که ذی نفعان می توانند از هریک از بازیگران بگیرند، از توان یک بازیگر بیشتر است؛ در نتیجه، اکوسیستم ائتلاف بازیگران و ارائه سرویس هایی به مشتری است که در حالت عادی نمی تواند همه آنها را از یک بازیگر دریافت کند.
وی با تاکید بر این که هلدینگ فاخر در ۵ سال قبل اهتمام کرده اکوسیستم زی بوم را بصورت کاملاً دموکراتیک و با حفظ هویت بازیگرانی که در آن همکاری و رقابت می کنند، توسعه دهد، اضافه کرد: این به مفهوم آن نیست که ما تا ابد می خواهیم این اکوسیستم را هدایت نماییم و امیدواریم زی بوم بتواند با بهره گیری از همه بازیگران بزرگ و کوچک لجستیک، تجارت الکترونیکی و فین تکی، بنیاد یک اکوسیستم دموکراتیک را بنا نهد.
نقش محوری داشتن در اکوسیستم به مفهوم رقابت نیست
در ادامه، جمشید ناظمی عضو هیأت مدیره شرکت تیپاکس با بیان این نکته که در اکوسیستم کسب وکار، یکی از اعضا نقش محوری را ایفا می کند و هماهنگ کننده بقیه اعضا است، اظهار داشت: این نقش محوری، به مفهوم رقابت با سایر اعضا نیست و هدف آن این است که با ایجاد همسویی میان همه اعضا، برنامه های طولانی مدت و سرمایه گذاری ها و.. را جهت دار کند.
ایجاد انجمن فناوری های صنعت خرده فروشی

فرزین فردیس رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق تجاری تهران با ابراز خرسندی از این که با حضور بازیگران اصلی و بزرگان صنعت خرده فروشی و کسانی که در زنجیره ارزش این صنعت کار می کنند، یک اکوسیستم به مفهوم رگولاتوری درحال شکل گیری است، اظهار داشت: هلدینگ فاخر به همراه مجموعه های دیگری که در کنار هم قرار داده است، به اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درخواست داده تا انجمن فناوری های صنعت خرده فروشی کشور ایجاد شود. به نظر ما نیز جای این انجمن در کشور خالی است.
آغاز یک مسیر هیجان انگیز و پرچالش
در ادامه زاهد شیخ الاسلامی با ابراز امیدواری از این که اکوسیستم زی بوم با این قدم اول بتواند به تدریج راهش را پیدا کند، اضافه کرد: طی این مسیر بدون همراهی و همدلی همه بازیگران این صنعت امکانپذیر نیست.

1400/10/13
23:25:02
5.0/5
330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات