نتایج افزایش کلانشهرهای مصرف کننده مازوت

نتایج افزایش کلانشهرهای مصرف کننده مازوت در حالی مصرف مقطعی مازوت در اصفهان تایید شده است که این روزها با هوای آلوده دست و پنجه نرم می کند و استفاده از این سوخت برای شهروندان این شهر و سایر مناطقی که مازوت سوزی می کنند، پیامدهایی دارد.به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا مهران زینلیان - معاون امور عمرانی استانداری اصفهان - ۲۰ دی ماه به ایسنا اظهار داشت که هفته گذشته سه روز نیروگاه شهید محمدمنتظری به سبب محدودیت مصرف گاز، از سوخت مازوت بهره برد اما پس از آن استفاده از این سوخت قطع شد.

در حالی مازوت سوزی هرچند بطور موقت در یکی دیگر از کلانشهرهای کشور تایید شده است که قبل از این مقرر شده بود که برمبنای محدودیت های زیست محیطی مازوت به هیچ وجه در کلانشهرهایی صنعتی مانند تهران، اصفهان و کرج مصرف نشود البته مصرف مازوت در شهرهایی مانند تبریز، مشهد و همدان گزارش و از طرف مسئولان ذی ربط نیز تایید شده است.

بارها درباره معایب و لطمه های مازوت بر محیط زیست و سلامت شهروندان گفته شده است. بعنوان نمونه بگفته محسن روشنی - مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - یکی از سوخت هایی که می تواند تولید میزان بالای آلایندگی داشته باشد، مازوت است که به سبب کیفیت پایین خود و عدم احتراق کامل، می تواند سبب تولید گازی مانند کربن مونوکسید شود و بصورت مستقیم دوده و ذرات معلق بسیار ریز منتشر کند این در حالیست که دوده و ذرات معلق مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود می آورد.

آلودگی هوا نه فقط موجب مبتلاشدن به بیماری می شود حتی جان انسان ها را هم می گیرد. ذرات معلق به تنهایی موجب مرگ هزاران نفر می شوند. طبق تحقیقات انجام شده در دنیا، ۲۰ درصد از مرگ های طبیعی منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آزاد هستند همین طور ۳۴ درصد از بیماریهای ایسکمیک قلبی، ۲۴ درصد از سکته های مغزی، ۳۳ درصد از بیماریهای انسداد مزمن ریوی، ۴۶ درصد از عفونت دستگاه تنفسی تحتانی و ۲۸ درصد از سرطان های ریه در دنیا منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آزاد هستند.

بر اثر سوزاندن سوخت های فسیلی حاوی گوگرد همچون مازوت، اکسید های گوگرد منتشر می شوند که بخش بیشتر آنرا سولفور دی اکسید تشکیل می دهد. سولفور دی اکسید گازی سمی و مضر است. این گاز وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و زمانی که غلظت آن در هوا به بیش از اندازه مجاز برسد، بوی بدی خواهد داشت که در این سطح کشنده خواهد بود.

ناگفته نماند آلودگی هوا بر سلامت پرندگان هم تاثیر می گذارد. بگفته علیرضا هاشمی - مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان - بنظر می رسد که ذرات معلق بر سلامت پرندگان همچون انسان ها و موجودات زنده دیگر تاثیرمخربی دارد. بعنوان نمونه سیستم تنفسی آنها را گرفتار مشکل می کند.

به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا انتظار می رود باتوجه به اثرات منفی بلندمدت مصرف مازوت بر محیط زیست و سلامت شهروندان، نام جدیدی به لیست مصرف کنندگان این سوخت اضافه نشود چون مصرف مازوت در شهرهای صنعتی در شرایطی که غول آلودگی هوا پای خودرا روی گلوی شهرها گذاشته است و می فشارد، تیر خلاص بر پیکر فرسوده هوای کلانشهرهاست.
1400/10/22
12:36:54
5.0/5
357
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات