باز هم افزایش قیمت برای عوارض اتوبان ها

باز هم افزایش قیمت برای عوارض اتوبان ها عوارض جاده ای در واقع به شکلی مالیات برای حمل و نقل به حساب می آید و درآمد حاصل از آن می بایست صرف نگهداری راه، تاسیس راههای جدید و برگشت سرمایه اولیه برای سرمایه گذاران خصوصی شود.


تاریخچه عوارض اتوبانی در ایران
در سال ۱۳۴۵ برای نخستین بار یک شرکت ایرانی، بزرگراهی به نام «شاهراه تهران-کرج» راه اندازی کرد و نخستین خودرویی که از آن عبور کرد، پیکان امیرعباس هویدا بود که مبلغ یک تومان بعنوان عوارض به صندوق دولت کمک کرد. البته این مبلغ برای عوارض آن زمان بسیار بالا و نمادین بود. بعد از آن بزرگراه ها و اتوبان های بسیاری با کمک سرمایه گذاران داخلی در کشور ساخته شد و شرکتهای سازنده با نصب گیت های مخصوص، مبادرت به دریافت عوارض از خودرو های عبوری کردند.
در برخی موارد مانند بزرگراه تهران- کرج، بعد از گذشت چندین سال، گیت دریافت عوارض حذف گردیده است و در بعضی موارد هم به سبب تورم، افزایش هزینه های نگهداری و... مبلغ عوارض افزایش پیدا کرده است. نمایش مبلغ عوارض در «بلد»
گیت های دریافت عوارض در سرتاسر کشور همچنان به صورت دستی فعال می باشند اما در اکثر گیت ها بخش در ارتباط با پرداخت الکترونیکی عوارض هم فعال گشته است تا ضمن صرفه جویی در زمان برای رانندگان، از ازدحام در گیت ها جلوگیری به عمل آید. اگر در طول مسیر سفرهای خارج شهر از اپلیکیشن مسیریاب «بلد» استفاده می کنید؛ در قسمت در ارتباط با مسیرهای جایگزین، تگ عوارضی نمایش داده خواهد شد؛ با ورود به این تگ، می توانید مبلغ عوارض در ارتباط با اتومبیل خویش را مشاهده کنید. در این بخش همینطور مشخص شده است که تا رسیدن به محل عوارضی چقدر زمان مانده است و مسیرهای جایگزین هم نمایش داده می شود. می توانید پیش از رسیدن به گیت تصمیم بگیرید که از کدام لین عبور کنید؛ البته یادتان باشد برای عبور از لین عوارض الکترونیکی، باید نسبت به شارژ حساب شهروندی خود مطمئن شوید چونکه طبق مصوبه دولت، درصورت پرداخت نکردن عوارض، جریمه خواهید شد. چگونه عوارض بزرگراه را الکترونیکی پرداخت کنیم؟
روش های مختلفی برای پرداخت الکترونیکی عوارض بزرگراهها وجود دارد. برای مشاهده بدهی و پرداخت عوارض در سامانه پرداخت بدون توقف، ابتدا باید با یک شماره موبایل معتبر در سایت (https: //www.nspay.ir/) ثبت نام نمایید. سپس یک کد فعال سازی برای شما ارسال می شود که بعد از وارد کردن آن، می توانید اطلاعات در ارتباط با کد ملی و بانک را وارد کنید. در مرحله بعد، می توانید پلاک یا پلاک های مورد نظر خویش را در سامانه وارد کنید، برای هر پلاک یک نام دلخواه می توانید تنظیم کنید تا در هنگام استفاده از پلاک ها راحتتر باشید، در صورت داشتن بدهی معوق، مقابل هر پلاک مقدار بدهی نمایش داده می شود. مرحله بعدی روش پرداخت عوارض است.
استعلام بدهی عوارض آزادراهی هم از راه کد دستوری #۸*۷۲۰* و هم از راه ارسال پلاک به شماره ۱۰۰۰۰۱۵۳۱امکان پذیر است. اما راههای پرداخت عوارض:
1- برچسب پرداخت عوارضی اتوبان: بانک مسکن با همکاری سازمان راه و شهرسازی سامانه ای را طراحی نموده که رانندگان می توانند با ثبت نام در آن، برچسب الکترونیکی پرداخت عوارض تهیه کنند. برای تهیه این نوع از برچسب ها می توانید به آدرس avarezi.bank-maskan.ir بروید، سپس با وارد کردن مشخصات خودرو و صاحب اتومبیل و پرداخت مبلغی بابت شارژ اولیه، برچسب مخصوص به خویش را تهیه کنید.
برچسب ها قابلیت شارژ شدن دارند و با هر بار که از باجه الکترونیکی عوارضی رد شوید، مبلغی از شارژ حساب کاربری راننده کم خواهد شد.
2- پرداخت عوارض با سامانه های اینترنتی: سامانه های مختلف اینترنتی نظیر «آپ»، «تاپ»، «آیتول»، «قبضینو»، «آنی رو» «دیجی پی» و بسیاری سامانه های دیگر راه اندازی شده اند که شما با ورود به هریک از آنها می توانید با بیان شماره پلاک خودرو، عوارض خودرو خویش را پرداخت کنید.
3- سامانه پیمان: این سامانه یک درگاه برداشت مستقیم هزینه عوارضی از حساب بانکی شماست. در این روش پلاک خودروی شما در حساب کاربری که در این سامانه ایجاد می کنید ثبت می شود؛ سپس با هر بار تردد خودروی شما از باجه عوارضی، شماره پلاک اتومبیل شناسایی شده و هزینه مستقیماً از حساب بانکی شما کم خواهد شد. با بهره گیری از این سامانه دیگر نیازی به تهیه برچسب و شارژ حساب کاربری نخواهید داشت.
4- پرداخت عوارض با خودپرداز بانکهای مختلف: اگر دوست ندارید مبلغ عوارض آزادراهی را به صورت آنلاین پرداخت کنید، می توانید از راه عابربانک های تمامی بانک ها این کار را انجام دهید.
افزایش مبلغ عوارض اتوبان ها
در سالهای اخیر، به علل مختلف همچون کاهش تردد بین شهری به سبب پاندمی کرونا، درآمد حاصل از عوارض کاسته شده و دولت نمی تواند از پس مخارج نگهداری راه ها بربیاید؛ ازاین رو برای جبران، مبلغ عوارض افزایش پیدا کرده است.
دولت در دیماه سال قبل اعلام نمود که به صورت متوسط مبلغ عوارض بزرگراه های شهری ۲۱ درصد افزایش خواهد یافت. اما این کار هم کافی نبود و سال جاری اعلام شده است که درصورت عدم پرداخت عوارض، مبلغ عوارض به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت. بدین سان که اگر رانندگان عوارض الکترونیکی آزادراه ها را بموقع پرداخت نکنند، از سال آینده، یک مرتبه مشمول جریمه ۲۰ درصدی شده و بعد از آن به ازای هر ماه تاخیر هم دو درصد به مجموع اصل عوارض و جریمه مذکور اضافه خواهد شد.
به طور مثال رانندگان باید به ازای یک مرتبه تردد از آزادراه تهران-شمال (بر اساس آخرین نرخ نامه مصوب در سال ۱۳۹۹) مبلغی معادل ۴۰ هزار تومان (برای عبور از قطعه ۲ در ایام تعطیل) پرداخت کنند؛ اما اگر راننده ای بعد از یکسال همچنان مبلغ عوارض را پرداخت نکند، به سبب بدحسابی جریمه شده و اصل مبلغ و جریمه ای که باید بپردازد به حدود ۴۰ هزار تومان می رسد و هر قدر تعداد این ترددها بیشتر شود مسلما جریمه او هم به صورت تصاعدی بالا رفته و بیشتر خواهد شد. بدیهی است این مبلغ برای خودرو های مختلف متفاوت خواهد بود.


منبع:

1400/11/11
22:57:52
5.0/5
366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات