دانشمندان رکورد جهان درباره ی قوی ترین میدان مغناطیسی را شکستند

دانشمندان رکورد جهان درباره ی قوی ترین میدان مغناطیسی را شکستند ما دیجیتال: یک آهن ربای ترکیبی (هیبریدی) در کشور چین رکورد (حدنصاب) قبلی درباره ی نیرومندترین میدان مغناطیسی باثبات را شکست.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای نشریه «ساینس الرت»، در تاسیسات میدان مغناطیسی آکادمی علوم چین (SHMFF)، آهن ربایی که دانشمندان از سال ها پیش مشغول ساختن آن بوده اند یک میدان مغناطیسی با ثبات و با قدرت ۴۵.۲۲ تسلا تولید کرد که دهها هزار برابر قویتر از آهن ربای موجود در یخچال است.
پیش از این رکورد قوی ترین آهن ربا با قدرت میدان مغناطیسی ۴۵ تسلا از سال ۱۹۹۹ میلادی تا حالا در اختیار لابراتوار میدان مغناطیسی ملی آمریکا (MagLab) بود.
تقویت قدرت میدان مغناطیسی شرایط جدیدی برای مطالعه و بررسی پدیده های فیزیک به وجود می آورد و فرصت های جدیدی در حوزه تحقیقات و نوآوری ایجاد خواهدنمود.
هر دو لابراتوار در آمریکا و چین از مدتی پیش مشغول روی آهن رباهای ترکیبی خاص خود بوده اند که از یک حلقه ابر-رسانای بیرونی و یک آهنربای مقاوم داخلی استفاده می نمایند. هر کدام از این فنآوری ها محدودیت های خودرا دارند اما ترکیب آنها این محدودیت ها را تا حد زیادی کم می کند. لابراتوار یاد شده در آمریکا آهن ربای ۴۵ تسلای خودرا با همین شیوه ساخته بود.

اما گروه تحقیقاتی آکادمی علوم چین به این حدنصاب قانع نشد و به کوشش برای بهبود کار ادامه داد تا بالاخره تلاش ها نتیجه داد.
گوانگ لی کوانگ فیزیکدان و مدیر آکادمی علوم چین اظهار داشت: ما برای رسیدن به یک میدان مغناطیسی قوی تر در حوزه ساختار آهن ربا نوآوری کردیم و مواد جدیدی تولید کردیم و همین طور پروسه تولید دیسک ها هم بهینه سازی شد.
این پژوهشگران با نیروی ورودی ۲۶.۹ مگاوات به رکورد ۴۵.۲۲ تسلا رسیدند در صورتیکه آهن ربای ۴۵ تسلا در لابراتوار آمریکا نیازمند نیروی ورودی ۳۰ مگاوات بود.


منبع:

1401/05/27
13:05:28
5.0/5
193
تگهای خبر: آموزش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات