رمزنگاری کوانتومی هک کردن را بی اثر کرد

رمزنگاری کوانتومی هک کردن را بی اثر کرد ما دیجیتال: یک گروه بین المللی برای نخستین بار با موفقیت یک نوع پیشرفته از رمزنگاری کوانتومی را اجرا کرد که در مقابل هک کردن امنیت بیشتری دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای «ساینس دیلی»، اینترنت مملو از اطلاعات بسیار حساس است. تکنیک های پیشرفته رمزنگاری عموما تضمین می کنند که چنین اطلاعاتی هک و خوانده نمی شوند اما در آینده کامپیوتر های کوانتومی با عملکرد بالا می توانند این کلیدها را در مدت چند ثانیه به دست آورند یا اصطلاحا کرَک (crack) کنند.
از این رو خوب است که تکنیک های مکانیکی کوانتومی نه فقط الگوریتم های جدید و سریع تری ایجاد می کنند بلکه همین طور امکان رمزنگاری بسیار موثرتری را نیز فراهم می کنند.
شیوه موسوم به «توزیع کلید کوانتوم» (QKD) در مقابل حملات به کانال ارتباطی ایمن است اما دربرابر حمله یا دستکاری در خود دستگاه ایمنی ندارد. با شیوه توزیع کلید کوانتوم مستقل از دستگاه مستقل (DIQKD) داستان متفاوت می باشد چونکه در اینجا پروتکل رمزنگاری مستقل از دستگاه مورد استفاده است.
این شیوه از حیث نظری (تئوریک) از دهه ۱۹۹۰ میلادی شناخته شده بوده اما حالا برای نخستین بار به طور تجربی محقق شده است. این کار را یک گروه تحقیقاتی بین المللی با هدایت «هارالد واینفورتر» فیزیکدان و «چارلز لیم» از دانشگاه ملی سنگاپور انجام داده است.
برای تبادل کلیدهای مکانیکی کوانتومی، رویکرد های مختلفی در دسترس قرار دارد، سیگنال های نور توسط فرستنده به دریافت کننده فرستاده می شود یا از سامانه های کوانتومی مرکب استفاده می شود.
پروتکل اجرا شده در دانشگاه سنگاپور بر خلاف رویکرد های قبلی بجای یک تنظیمات از دو تنظیم سنجشی برای تولید کلید استفاده می نماید.
چارلز لیم از پژوهشگران گروه بین المللی در توضیح این مساله اظهار داشت: با وارد کردن تنظیمات اضافی برای تولید کلید، دسترسی به اطلاعات دشوارتر می شود. حالا حداقل یک دهه است که می دانیم دستگاه های توزیع کلید کوانتوم QKD قدیمی تر به سادگی از بیرون قابل هک شدن هستند.
وی اضافه کرد: یکی از هدف های بعدی گسترش دادن سیستم برای وارد کردن چندین زوج اتم ترکیبی است.منبع:

1401/05/28
16:43:29
5.0/5
588
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات