چرا گرما خواب آلودمان می کند؟

چرا گرما خواب آلودمان می کند؟ به گزارش ما دیجیتال، در بعضی از نقاط جهان، در ایام گرم تابستان، خواب نیمروز و تعطیلی مشاغل در گرم ترین ساعات روز یک هنجار فرهنگی به حساب می آید. یافته های پژوهشگران حاکی از اینست که به جز فرهنگ، زیست شناسی هم در این مورد نقش دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سایِنس دِیلی (Science Daily)، دما بر رفتارهای انسان، از غذاخوردن و سطح فعالیت ها گرفته تا چرخه خواب و بیداری، تاثیر می گذارد. امکان دارد در تابستان سخت تر به خواب برویم و در بامداد های سرد، دیرتر از خواب بیدار شویم اما ارتباط بین نورون های حسی و نورون هایی که این چرخه را کنترل می کنند، به صورت کامل درک نشده است.
عصب زیست شناسان دانشگاه نورث وسترن در ایالات متحده آمریکا، مقاله ای در مجله زیست شناسی کنونی (Current Biology) منتشر نموده اند که حاکی از اینست که تغییرات دما، تاثیر شدیدی بر رفتار انسان ها و حیوانات دارد و به حیوانات نشانه ای می دهد در خصوص این که زمان سازگاری با فصول درحال تغییر است. تاثیر دما بر خواب امکان دارد بسیار شدید باشد؛ به صورتی که بعضی از حیوانات تصمیم می گیرند یک فصل کامل بخوابند مانند خواب زمستانی خرس ها. اما مدارهای مغزی خاصی که واسطه تعامل میان دما و مراکز خواب هستند، ناشناخته اند.
پژوهشگران اظهار کردند: مگس های میوه الگوی ویژه ای برای مطالعه در رابطه با بعضی از سؤالات مهم مطرح کرده اند همچون این که «چرا می خوابیم؟» و «خواب برای مغز چه می کند؟»؛ چونکه آنها برخلاف انسان ها تلاش نمی کنند با شب بیداری غریزه را مختل کنند. آنها به پژوهشگران اجازه می دهند تا تاثیر نشانه های خارجی مانند نور و دما را بر مسیرهای سلولی مطالعه کنند.
این مقاله گیرنده های «حرارت مطلق» را در سر مگس میوه شناسایی می کند که به دمای بالاتر از حدود ۷۷ درجه فارنهایت (دمای مورد علاقه مگس) پاسخ می دهند. مگس های میوه آزمایشگاهی معمولی (دروسوفیلا) با ایجاد ارتباط نزدیک با انسان، تقریبا کل زمین را مستعمره خود کرده اند و تعجبی ندارد که دمای مورد علاقه آنها هم با خیلی از انسان ها مطابقت داشته باشد.
پژوهشگران دریافتند که نورون های مغزی که در رابطه با گرما اطلاعات دریافت می کنند، بخشی از سیستم وسیع تری هستند که خواب را تنظیم می کنند. هنگامی که مدار گرم، به موازات مدار سرد اجرا می شود، فعال باشد، سلول های هدف که خواب ظهر را تقویت می کنند، مدت بیشتری روشن می مانند. این سبب افزایش خواب در هنگام ظهر می شود که مگس ها را از گرم ترین قسمت روز دور نگه می دارد.
به گفته پژوهشگران، دمای سرد و گرم تأثیرات کاملاً متفاوتی بر فیزیولوژی و رفتار دارند. این تفاوت امکان دارد منعکس کننده فرایندهای تکاملی بر مبنای چرخه های گرما و سرمای زمین باشد؛ مثلاً، این امکان وجود دارد که مراکز مغز برای خواب، به صورت مستقیم بوسیله ی یک مدار حسی خاص در انسان هدف قرار گیرند.
پژوهشگران معتقدند: امکان دارد مردم چرت بعدازظهر را در یک روز گرم انتخاب کنند ضمن این که در بعضی از نقاط جهان، این یک هنجار فرهنگی است اما میان این که ما چه چیزی را انتخاب می نماییم و چه چیزی برایمان برنامه ریزی شده است، تفاوت وجود دارد و شایان توجه است که مگس های میوه از مسائل فرهنگی پیروی نمی کنند!
آن ها احتمال می دهند یک مکانیسم زیستی بسیار قوی وجود داشته باشد که در انسان نادیده گرفته می شود.


منبع:

1401/05/30
23:05:17
5.0/5
330
تگهای خبر: آموزش , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات