شیر مصنوعی فرا می رسد

شیر مصنوعی فرا می رسد ما دیجیتال: تولید شیر مصنوعی با بهره گیری از یک تکنیک نوظهور بیوتکنولوژی یکی از تغییرات آینده در زمینه صنعت لبنیات است و برخی شرکتها قصد دارند شیر مصنوعی ارزان تر از شیر گاو را تا چند سال آینده عرضه کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای ساینس الرت، صنعت جهانی لبنیات درحال تغییر است. یکی از تغییرات ایجاد رقابت از طرف جایگزین های غذایی است که از منبع دامی تولید نمی شوند و همچون آنها چالشی از طرف شیر مصنوعی است.
تولید شیر مصنوعی نیازی به گاو یا سایر دام ها ندارد و در عین حال می تواند همان ترکیب بیوشیمیایی شیر دامی را داشته باشد اما با بهره گیری از یک تکنیک نوظهور بیوتکنولوژی موسوم به «تخمیر دقیق» (precision fermentation) تولید می شود.
بیش از ۸۰ درصد از جمعیت جهان بطور منظم محصولات لبنی مصرف می کنند و درخواست های فزآینده ای برای فراتر رفتن از سامانه های غذایی مبتنی بر دامداری به سمت اشکال پایدارتر تولید غذا مطرح گردیده است. شیر مصنوعی می تواند پاسخگوی تقاضای شیر مصرفی بدون نگرانی از انتشار گاز متان (حاصل از دامداری) یا حقوق حیوانات باشد اما برای تبدیل شیر مصنوعی به یک جایگزین پایدار برای شیرهای دامی باید بر چالش ها و نقایص زیادی غلبه کرد.

بر خلاف گوشت مصنوعی که دشواری زیادی برای رقابت با پیچیدگی های گوشت دامی دارد، گفته می شود که شیر مصنوعی همان طعم و شکل شیر طبیعی دامی را دارد. شیر مصنوعی یک فانتزی علمی - تخیلی نیست بلکه هم اکنون وجود دارد به عنوان مثال در کشور آمریکا شرکت پرفکت دی پروتئین های غیرحیوانی تولید شده از میکروفلورا (microflora) عرضه می کند که از آنها برای تولید بستنی، پودر پروتئین و شیر استفاده می شود.
در کشور استرالیا شرکت ادن برو در ایالت ویکتوریا مدتی است که شیر مصنوعی تولید می کند. این شرکت بطور فزآینده مشتریانی را هدف قرار داده است که نگران تغییرات آب و هوایی و انتشار گاز متان از دامداری ها هستند.
همچنین شرکت آل جی فودز در استرالیا در ماه جاری میلادی (آگوست) ۲۵ میلیون دلار (استرالیا) برای تسریع در تولید شیر مصنوعی اختصاص داد. این شرکت هدف گذاری کرده که تا هفت سال آینده شیر مصنوعی تولیدی آن ارزان تر از شیر گاو باشد.
اگر صنعت شیر مصنوعی بتواند به این کاهش قیمت برس، در این صورت ظرفیت بالایی برای اختلال در صنعت لبنیات فعلی وجود خواهد داشت و می تواند بشریت را از کشاورزی و دامداری سنتی دور کرده و به سمت سامانه های غذایی به شدت متفاوتی سوق بدهد.
یک گزارش که در سال ۲۰۱۹ درباره ی آینده صنعت لبنیات انتشار یافت، پیش بینی نمود که تا سال ۲۰۳۰ صنعت «تخمیر دقیق» در آمریکا دست کم ۷۰۰ هزار شغل ایجاد خواهدنمود.

در حال حاضر تولید شیر متعارف دامی در جنوب جهانی بیش از شمال جهانی است که علت آن تا حد زیادی رشد سریع در سراسر آسیا است، به طور قطع می توان اظهار داشت که صنعت سنتی و متعارف لبنیات به این زودی ها ناپدید نمی گردد و البته باید اشاره کرد که هرگونه شیر مصنوعی یک راهکار جادویی برای مشکلات محیط زیستی جهان نیست. هر چند این فناوری ظرفیت بالایی برای بهبود وضعیت محیط زیست دارد اما چالش ها و معایبی هم دارد.

1401/06/09
07:59:40
5.0/5
241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات