دانشمندان با یک شکل هنری قرن ۱۹ گرافیک علمی برای نابینایان ایجاد کردند به همراه فیلم

دانشمندان با یک شکل هنری قرن ۱۹ گرافیک علمی برای نابینایان ایجاد کردند به همراه فیلم ما دیجیتال: تعدادی از محققان با بهره گیری از یک شکل هنری قدیمی و چاپ سه بعدی امکان تجسم داده ها را برای افراد نابینا فراهم کردند که این نوآوری می تواند به افزایش نقش نابینایان در عرصه های علمی و ریاضی کمک ;ند.


دریافت 3 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری اینترستینگ اینجنییرینگ (INTERESTING ENGINEERING) یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی شیمیدان های دانشگاه بایلور (در واکو تگزاس آمریکا) از لیتوفان (یک شکل هنری قرن ۱۹) و چاپ سه بعدی برای تبدیل داده های خاص به گرافیک لمسی استفاده کردند.
این گرافیک ها با یک وضوح شبیه به ویدئو می درخشند. این نوآوری به افراد نابینا و همین طور بینا امکان می دهد که داده ها را تصور و تجسم (visualize) کنند.
براسان شا استاد شیمی و بیوشیمی در دانشگاه بایلور درمورد این تحقیق اظهار داشت: این پژوهش نمونه ای است از این مساله است که هنر سبب قابل دسترس تر و فراگیرتر شدن علم می شود، هنر سبب می شود که علم از خودش نجات یابد.
وی اضافه کرد: داده ها و تصاویر علمی بطورمثال تصاویر خیره کننده تلسکوپ فضایی جیمز وب برای افراد نابینا قابل دسترس نیست اما ما نشان دادیم که گرافیک های لمسی نیمه شفاف موسوم به لیتوفان (lithophanes) می توانند تمام این تصاویر را برای همگان قابل دسترس کنند.لیتوفان ها حکاکی های نازک تولید شده از مواد نیمه شفاف هستند که حالا از پلاستیک ساخته می شوند. آنها در نگاه اول مات به نظر می رسند اما وقتی با هر نور زمینه ای روشن شوند مانند یک تصویر دیجیتال می درخشند. در این تحقیق پژوهشگران از چاپ سه بعدی برای لیتوفان استفاده کردند.
محققان تاکید کردند: این تحقیق تلاشی برای پاسخ به این پرسش بی پاسخ بوده است که آیا افراد نابینا می توانند قسمتی از علم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) باشند؟
لیتوفان ها یک فرمت داده ارائه می کنند که می تواند در سطح جهانی بین افراد بینا و نابینا به اشتراک گذاشته شود و از این طریق STEM را برای افرادی که در گذشته نادیده گرفته می شدند، قابل دسترس کند.منبع:

1401/06/15
11:09:23
5.0/5
243
تگهای خبر: آموزش , دانش , دیجیتال , سه بعدی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات