سوئیس برای فرار از بحران انرژی به نیروی خورشیدی متوسل شد

سوئیس برای فرار از بحران انرژی به نیروی خورشیدی متوسل شد به گزارش ما دیجیتال، یک طوفان شدید در راه بازارهای انرژی اروپا است و کشور سوئیس امیدوار است با استفاده از نیروی خورشید به داد این کشور برای فرار از این بحران برسد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا به از تارنمای نشریه زی ام ئی ساینس (ZME SCIENE)، دولت سوئیس درحال برداشتن گام هایی با هدف ترویج و گسترش استفاده از انرژی خورشیدی در سراسر این کشور است. هدف این اقدام کاهش ریسک کمبود برق در زمستان پیش رو است. برای تحقق این هدف کمیسیون انرژی شورای فدرال ایالت های سوئیس درحال تدوین یک چهارچوب قانونی برای تسریع در گسترش ظرفیت استفاده از تجهیزات خورشیدی (فتوولتائیک/ PV) در این کشور است.
در یک سناریوی آرمانی، ظرفیت اضافه ای که این کشور برای تأمین تقاضای زمستانی نیاز دارد به صورت کامل از انرژی تجدیدپذیر تأمین می شود که انرژی خورشیدی بخش مهمی از آنرا تأمین خواهد نمود همچون تدابیر و اقدامات درحال بررسی، قانونی کردن اجبار نصب پنل های خورشیدی روی بام ساختمان های جدید است.
محبوبیت پنل های خورشیدی در کشور سوئیس در بخش های صنعتی، تجاری و خدماتی به میزان زیادی افزوده شده است. بنا بر آمار اتحادیه فعالان انرژی خورشیدی سوئیس (Swissolar) هم اکنون پنل های خورشیدی در حدود ۴.۷ درصد از تقاضای انرژی این کشور را پوشش می دهند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی ۳.۹ درصد افزایش پیدا کرده است.
نشانه ای از تغییر در این روند دیده نمی گردد. در سال ۲۰۲۰ میلادی نسبت به سال پیش از آن در حدود ۵۰ درصد بیشتر پنل های خورشیدی در این کشور نصب گردید. ظرفیت ذخیره سازی هم به سرعت در حال افزایش می باشد به صورتی که تعداد واحدهای ذخیره باتری ۶۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است.
کمیسیون انرژی شورای فدرال ایالت های سوئیس به منظور تسهیل افزایش ظرفیت خورشیدی در سوئیس درحال طراحی گامهای حقوقی و قانونی برای اجرای پروژه های خورشیدی بخصوص در منطقه آلپ است. مقررات برنامه ریزی شده در مورد سامانه هایی با تولید سالانه بیشتر از ۲۰ گیگاوات ساعت (GWh) اجرا می شوند و از ارزیابی های تاثیرات طراحی و زیست محیطی معاف خواهند بود. دولت این کشور برای اجرای این پروژه ها یارانه پرداخت می کند.
همچنین از اول ژانویه ۲۰۲۴ میلادی تمام ساختمان های جدید در این کشور باید پنل های خورشیدی نصب کرده باشند. تدابیر پیشنهادی در پاییز ۲۰۲۲ در شورای ایالت ها به بحث گذاشته می شود و در صورت تصویب، کمیسیون انرژی خواهان اجرایی شدن سریع آنها است.
بنا بر ارزیابی اتحادیه فعالان انرژی خورشیدی سوئیس اگر مقرر است این کشور به هدف خود در خصوص تولید سالانه انرژی خورشیدی به میزان ۴۵ ترا-وات ساعت در مدت ۳۰ سال آینده برسد، لازم است که نصب تاسیسات جدید را ۱۵ برابر افزایش دهد.
جنگ در اوکراین باعث هراس های جدید در رابطه با بحران انرژی در کشورهای اروپایی همچون سوئیس شده است که مانند خیلی از دیگر کشورهای اروپایی به واردات انرژی از روسیه متکی است.


منبع:

1401/06/15
21:53:14
5.0/5
185
تگهای خبر: آموزش , باتری , پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات