افزایش مسافت پیمایش خودرو های برقی با استفاده از باتری کوانتومی

افزایش مسافت پیمایش خودرو های برقی با استفاده از باتری کوانتومی به گزارش ما دیجیتال، دانشمندان راهی را جهت نظارت با دقت بالا برای باتری خودرو های برقی با سنسورهای کوانتومی الماسی ابداع کردند که می تواند مسافت پیمایش این خودرو ها را افزایش دهد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای سای تک دیلی، محبوبیت خودرو های برقی بعنوان یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای خودرو های معمولی با سوخت بنزین رو به افزایش است. این مسئله باعث تلاشهای تحقیقاتی با هدف ساختن باتری های با بهره وری بالا برای خودرو های برقی شده است.
یکی از موارد مهم ضعف و ناکارآمدی در این باتری ها ناشی از برآورد غیردقیق شارژ باتری است. خروجی باتری در هر زمان خاص برای ارزیابی وضعیت شارژ اندازه گیری می شود و این برای محاسبه مسافت باقی مانده قابل سپری شدن با شارژ باتری استفاده می شود.
جریان برق به صورت معمولی در باتری های خودرو های برقی می تواند به صدها آمپر برسد اما سنسورهای تجاری قادر به سنجش تغییرات کوچک در سطح میلی آمپر نیستند و این مسئله باعث قطعیت نداشتن حدود ۱۰ درصد در مورد میزان برآورد شارژ باتری می شود.

اکنون تعدادی از پژوهشگران به چاره ای دست پیدا کرده اند. آنها تکنیکی برای رصد باتری بر مبنای سنسورهای کوانتوم الماسی ابداع نموده اند که می تواند شارژ باتری را با دقتی تا حد یک درصد مورد سنجش قرار دهد. این گروه تحقیقاتی از موسسه فناوری توکیو ژاپن نتایج خویش را در نشریه «گزارش های علمی» منتشر نمودند.


دکتر ماتسوکو هاتانو اظهار داشت: ما سنسورهای الماسی ساختیم که نسبت به جریان های میلی آمپر حساسیت دارند و به اندازی کافی جمع و جور هستند که میتوان آنها را در خودرو های برقی جاسازی کرد.
وی تصریح کرد: افزایش کارآمدی استفاده از باتری به میزان ۱۰ درصد باعث کاهش وزن باتری به میزان ۱۰ درصد می شود و این منجر به کاهش انتشار گازهای دی اکسید کربن به میزان دهم۲ درصد می شود. امیدواریم که این پیشرفت ما را یک گام به جامعه عاری از کربن نزدیک تر کند.


منبع:

1401/06/18
11:04:50
5.0/5
172
تگهای خبر: آموزش , باتری , دانش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات