اعلام زمان اعطای جوایز نوبل ۲۰۲۲

اعلام زمان اعطای جوایز نوبل ۲۰۲۲ به گزارش ما دیجیتال، بنیاد نوبل ضمن اعلام زمان معرفی اسامی برگزیدگان بخش های مختلف جایزه نوبل، طی سوم تا دهم اکتبر (۱۱ تا ۱۸ مهر) از برگزاری مراسم جمعی اعطای جوایز سالجاری و قدردانی از برگزیدگان دو سال کرونایی این جایزه در دسامبر پیش رو (آذر/دی ۱۴۰۱) اطلاع داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، آلفرد نوبل (۱۸۳۳ تا ۱۸۶۹) شیمی دان، مهندس، مخترع و تاجر سوئدی و مالک کارخانه اسلحه سازی بوفور سوئد، کمی پیش از مرگ در ۲۷ نوامبر ۱۸۹۵ سومین و آخرین وصیت نامه خویش را نوشت و در آن ۹۴ درصد از اموالش (۳۱ میلیون کرون سوئد مطابق با ۱۸۶ میلیون دلار آمریکا به تاریخ ۲۰۰۸) را به اهدای پنج جایزه در رشته های شیمی، فیزیک، زیست شناسی یا پزشکی، ادبیات و صلح اختصاص داد.
همچنین جایزه ای که امروزه از آن بعنوان نوبل اقتصاد یاد می شود، از سال ۱۹۶۸ راه اندازی و نخستین دوره آن یک سال بعد اهدا شد. این جایزه به یاد نوبل هر سال به پژوهشگران برجسته علم اقتصاد اعطا می شود و هزینه آنرا بانک مرکزی سوئد تأمین می کند.
با این که عمل به وصیت نوبل دشوار بود، بنیاد نوبل در سال ۱۸۹۷ تشکیل شد تا هم بر روند هزینه کرد اموال و هم برگزاری جایزه نظارت کند. بنیاد نوبل همینطور نهادهای مختلفی را مسئول بررسی و تعیین برنده هر کدام از جوایز کرد. چونکه نوبل در وصیت نامه خود به صورت کلی دریافت کنندگان جوایز را به این شکل معرفی کرده است: یک فرد که مهم ترین کشف یا اختراع را در زمینه علوم فیزیک، یک فرد که مهم ترین کشف یا ارتقا را در زمینه شیمی، یک فرد که مهم ترین اقدام را در زمینه داروسازی یا فیزیولوژی و فردی که بهترین اثر را در زمینه ادبیات آفریده است. همینطور فردی که مهم ترین اقدام را در زمینه نزدیکی ملت ها، کاهش یا محو دشمنی ها یا برای ارتقا و حفظ وحدت و صلح انجام داده باشد.
جایزه نوبل؛ ۹۷۴ فرد و ۲۸ نهاد برنده در ۱۲۰ سال برگزاری
بنیاد نوبل کمیته نروژی را مسئول انتخاب برنده نوبل صلح کرد، جایزه پزشکی نوبل توسط دانشگاه علوم پزشکی کارولینسکا سامان می گیرد. فرهنگستان علوم پادشاهی سوئد هم برندگان دو جایزه شیمی و فیزیک را تعیین می کند. جایزه نوبل ادبیات هم توسط فرهنگستان سوئد (در واقع فرهنگستان زبان و ادب سوئد) انتخاب می شود.
این بنیاد دستورالعمل مشخصی را در مورد نحوه تقسیم اعطای نوبل در سال ۱۹۰۰ تدوین کرد و این دستورالعمل به تایید شاه اسکار دوم پادشاهی سوئد هم رسید. با وجود صراحت وصیت نامه نوبل، نخستین جایزه در سال ۱۹۰۱ و پنج سال پس از درگذشت وی اهدا شد. این جایزه از آن زمان تابحال هرساله غیر از سالهای جنگ های جهانی یعنی ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ (و سال هایی که جایزه در یکی از بخش ها برنده نداشته است) طی بیشتر از ۱۲۰ سال برگزار شده و در مجموع با احتساب افرادی که بیشتر از یک مرتبه جایزه نوبل را دریافت کرده اند، ۹۴۷ فرد و ۲۸ نهاد منتخب نوبل در رشته های مختلف بوده اند. ارزش جایزه نوبل در سال ۲۰۲۱ و با عنایت به درآمدهای بنیاد نوبل حدود ۱۰ میلیون کرون سوئد (تقریبا یک میلیون دلار آمریکا) بوده است.
اعلام جوایز؛ مهر ماه/اعطای جوایز؛ دسامبر (آذر/دی)
جوایز نوبل امسال و پس از دو سال کرونایی از سوم تا دهم اکتبر (۱۱ تا ۱۸ مهر ۱۴۰۱) اعلام می شود. بنیاد نوبل همینطور تصمیم گرفت مطابق سالهای پیش از همه گیری کرونا هفته نوبل را در ماه دسامبر (آذر/دی) در استکهلم با حضور برندگان جوایز نوبل در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ (۱۳۹۹ و ۱۴۰۰) برگزار کند. مراسم اصلی اعطای جوایز در سالن کنسرت شهر استکهلم برگزار می گردد.
اعلام جوایز نوبل مطابق معمول با برنده جایزه پزشکی روز دوشنبه (سوم اکتبر، ۱۱ مهر) ساعت ۱۱: ۳۰ به وقت محلی (ساعت ۱۴ به وقت تهران) در دانشگاه علوم پزشکی کارولینسکا شروع می شود.
جایزه فیزیک، جایزه بعدی است که برنده آن روز سه شنبه (چهارم اکتبر، ۱۲ مهر) ساعت ۱۱: ۴۵ به وقت محلی (۱۴: ۱۵ به وقت تهران) در فرهنگستان علوم پادشاهی سوئد اعلام خواهد شد.
در ادامه برنده جایزه شیمی روز چهارشنبه (پنجم اکتبر، ۱۳ مهر) ساعت ۱۱: ۴۵ به وقت محلی (۱۴: ۱۵ به وقت تهران) در فرهنگستان علوم پادشاهی سوئد معرفی می گردند.
جایزه ادبیات جایزه دیگری از مجموع جوایز نوبل است که برنده یا برندگان آن روز پنجشنبه (ششم اکتبر، ۱۴ مهر) ساعت ۱۳ به وقت محلی (۱۵: ۳۰ به وقت تهران) در فرهنگستان سوئد معرفی می گردند.
روز جمعه (هفتم اکتبر) ساعت ۱۱ به وقت محلی (۱۳: ۳۰ به وقت تهران) هم بنیاد نوبل به معرفی برندگان جایزه صلح می پردازد که در کمیته نوبل نروژی معرفی می شود.
بنیاد نوبل پس از تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه (هشتم و نهم اکتبر، ۱۶ و ۱۷ مهر) روز دوشنبه (یازدهم اکتبر، ۱۸ مهر) ساعت ۱۱: ۴۵ به وقت محلی (۱۴: ۱۵ به وقت تهران) برنده یا برگزیدگان جایزه اقتصاد را در فرهنگستان علوم پادشاهی سوئد معرفی می کند.منبع:

1401/06/28
11:30:40
5.0/5
338
تگهای خبر: آموزش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات