با محصولی ایرانی؛

تولید عدد تصادفی کوانتومی با نرخ بالا و قابل قبول ممکن شد

تولید عدد تصادفی کوانتومی با نرخ بالا و قابل قبول ممکن شد به گزارش ما دیجیتال، محصولی برای تولید عدد تصادفی کوانتومی با نرخ بالا و قابل قبول که مورد استفاده در زمینه های مختلف مانند امنیت اطلاعات، امنیت مالی، محاسبات و... است، طراحی و تولید شد.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، در تمامی سیستم های دیجیتالی که به هر منظوری از الگوریتم های رمزنگاری استفاده می نمایند، از سیستم دزدگیر ساده تا کامپیوترها و سرورهای مراکز حساس، همگی دارای یک پروسه و یا سامانه ی تولید عدد تصادفی هستند که از آن به عنوان مولد کلیدهای رمزنگاری خود استفاده می نمایند.
تولید اعداد تصادفی با الگوی غیر قابل پیش بینی، یک نیاز بسیار ضروری، در سامانه های حساس ارتباطاتی است. مولد عدد تصادفی کوانتومی تولید شده در شرکت دانش بنیان فرهیختگان حامی علم و صنعت با کمک قوانین مکانیک کوانتومی، با بهره بردن از نویز فاز لیزر قادر به تولید عدد تصادفی کوانتومی با نرخ بالا و قابل قبول است که این اعداد طی سازوکارهای استاندارد ارتباطاتی در اختیار کاربران هدف قرار می گیرد.
این محصول با قابلیت اضافه شدن به سرورهای اصلی سامانه های مختلف امنیت داده سبدی از اعدد تصادفی غیر قابل پیش بینی را به وجود می آورد که همین موضوع موجب ایجاد امنیت بالایی برای سامانه های ارتباطاتی می شود. در حقیقت در سامانه های مبتنی بر رمزنگاری کوانتومی، از QRNG به عنوان هسته اصلی تولید داده های مربوط به رمزنگاری استفاده و برای سامانه های امنیتی این چنینی یک نیاز ضروری تلقی می شود.
در صورتی که سامانه های رمزنگاری کوانتومی از منابع کلاسیکی تولید عدد تصادفی استفاده کنند، گرفتار ضعف امنیتی خواهند شد و از جانب مقابل استفاده از مولدهای عدد تصادفی کوانتومی موجب تقویت سامانه های رمز نگاری کلاسیک فعلی نیز می شود و امنیت آنها را تا حد زیادی بهبود می بخشد.
همچنین از این طرح در بخش های تحقیقاتی مربوط به توسعه فناوری های کوانتومی و بحث های زیست فناوری نوین نیز می توان استفاده نمود. در این محصول با بهره گیری از یک چیدمان نوری و به وسیله بخش های پردازشی رشته اعداد تصادفی با مبانی مکانیک کوانتومی تولید می شود، این سامانه بر پایه نور لیزر کار می کند.
این محصول دارای قابلیت ترکیب با دیگر سامانه ها، عملکرد عالی و بدون نقص با اتکا به سامانه های خود پایشگر و رابط های فراوان و گسترده است. از تعداد تصادفی باکیفیت بالا می توان در خیلی از زمینه ها مانند امنیت اطلاعات، امنیت مالی، محاسبات و... استفاده گردد.
سامانه ی تولید اعداد تصادفی کوانتومی می تواند به عنوان سامانه های رمزنگاری، محاسبات شبکه های عصبی، تولید رمز یک بار مصرف و برای منابع غیرقابل پیش بینی در هسته مرکزی تولید اعداد تصادفی مورد استفاده قرار بگیرد.
از این محصول برای بانکها جهت تولید رمزهای غیرقابل پیش بینی، برای مراکز نظامی برای کدرمزهای سامانه های ارتباطی مرزی و جنگ، برای مراکز تحقیقاتی جهت انجام شبیه سازی های نزدیک به واقعیت و برای مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه های زیستی و فیزیکی و موسسات مختلف جهت دستیابی به اعداد تصادفی واقعی جهت قرعه کشی و... نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
این محصول تنها در انحصار چند شرکت قلیل در دنیا است که بومی سازی آن بسیار راهبردی است، این کار در کشور برای نخستین بار توسط شرکت فرهیختگان حامی علم و صنعت انجام شده است.
سامانه تولید اعداد تصادفی کوانتومی نخستین محصول صنعتی در زمینه فناوری کوانتومی در غرب آسیا و نخستین مولد تصادفی واقعی امن با کمک فناوری کوانتومی در کشور شمرده می شود و تامین امنیت داده در سامانه های رمزنگاری پساکوانتوم و تولید عدد تصادفی کاملا امن با نرخ ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه بصورت برخط از خاصیت های مهم این محصول است.
همچنین این محصول قابلیت استفاده بدون حضور اپراتور با بهره گیری از رابط کاربری هوشمند را دارد و در زیرساختهای مالی و بانکی فعلی برای افزایش امنیت قابل استفاده می باشد.


منبع:

1401/08/11
09:44:55
5.0/5
178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات