جابه جایی اجسام بدون دخالت دست!

جابه جایی اجسام بدون دخالت دست! ما دیجیتال: به گزارش ما دیجیتال، دانشمندان روشی برای جابجایی اجسام با استفاده از امواج صوتی ابداع نموده اند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیاتایمز، همه گیری کووید-۱۹ خیلی از کسب و کارها را مجبور کرد تا با برقراری حداقل تماس، فعالیت کنند. باآنکه خیلی از مردم حالا می توانند تحویل بدون برقراری تماس را انتخاب کنند یا از انتخابهای پرداخت بدون تماس استفاده نمایند اما مصرف کنندگان در آینده خواهند توانست واقعاً اقلام خویش را بدون احتیاج به دست جابجا کنند! محققان دانشگاه مینه سوتا متد جدیدی برای جابجایی اجسام بدون دست و با استفاده از امواج فراصوت بوجود آورده اند.
با انجام تحقیقات بیشتر، این رویکرد جدید می تواند به صورت رایج در صنایع تولیدی و رباتیک مورد استفاده قرار بگیرد بگونه ای که دستگاه ها برای حرکت نیازی به منبع نیروی داخلی نداشته باشند.
مطالعات پیشین نشان داده است که امواج نور و صدا می توانند اجسام را دستکاری کنند. با این وجود، این اجسام باید کوچک تر از طول موج صوت یا نور باشند. مطالعه حاضر این یافته ها را با متد جدیدی که قادر به حرکت اجسام بزرگ تر است، گسترش داده است.
این روش بر مبنای اصول فیزیک فراماده بوجود آمده است. فرامواد برای تعامل با امواجی مانند نور و صدا طراحی شده اند. هنگامی که یک الگوی فراماده روی سطح یک شی قرار دارد، انسان می تواند از صدا برای حرکت دادن آن در جهتی خاص بدون تماس با آن استفاده نماید.
اوگنجن ایلیچ(Ognjen Ilic) نویسنده ارشد و استادیار دپارتمان مهندسی مکانیک می گوید: ما مدتی است می دانیم که امواج، نور و صدا می توانند اجسام را حرکت دهند. آنچه پژوهش ما را متمایز می کند اینست که اگر سطح آنها را به صورت یک سطح فراماده یا «فراسطح» بسازیم، می توانیم اجسام بسیار بزرگ تری را حرکت دهیم و به دام بیاندازیم. زمانی که این الگوهای کوچک را روی سطح اجسام قرار می دهیم، می توانیم صدا را در هر جهتی که می خواهیم منعکس نماییم. و با انجام این کار، می توانیم نیروی صوتی اعمال شده بر یک جسم را کنترل نماییم.داستان های علمی تخیلی به حقیقت تبدیل می شود
این دستگاه شبیه به فناوری های فیلمهای علمی تخیلی مانند «پیشتازان فضا» است.
متیو استاین(Matthew Stein)، نویسنده ارشد این مطالعه و دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه مینه سوتا توضیح می دهد: دستکاری بدون تماس یک حوزه تحقیقاتی قابل توجه در اپتیک و الکترومغناطیس است، اما این تحقیق روش دیگری را برای حرکت بدون تماس پیشنهاد می دهد که مزایایی را عرضه می دهد که روش های دیگر امکان دارد نداشته باشند.
این گروه تحقیقاتی می خواهد این روش را با فرکانس های بالاتر اصلاح نماید و به آن اجازه دهد روزی مواد و اشیاء با اندازه های مختلف را جابجا کنند.
ایلیچ می گوید: در خیلی از زمینه های علوم و مهندسی، بخصوص در رباتیک، احتیاج به حرکت دادن اشیا و انتقال سیگنال کنترل شده وجود دارد. اغلب این کار از راه اتصالات فیزیکی یا حمل منبعی از انرژی برای انجام یک کار صورت می گیرد. من فکر می کنم که ما در اینجا مسیر جدیدی ترسیم کرده ایم و نشان داده ایم که بدون تماس فیزیکی، میتوان اجسام را حرکت داد و این حرکت را به آسانی با برنامه ریزی آنچه روی سطح آن جسم است کنترل کرد.
منبع:

1401/09/18
12:34:01
5.0/5
635
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات