پایان ماموریت ۲۶ روزه به ماه

کپسول اوریون چه زمانی به زمین بازمی گردد؟

کپسول اوریون چه زمانی به زمین بازمی گردد؟ ما دیجیتال: به گزارش ما دیجیتال، کپسول اوریون مأموریت آرتمیس ۱ ناسا امروز(یکشنبه) ۱۱ دسامبر به مأموریت خود پایان می دهد و به زمین باز می گردد.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای اوریون ناسا با سقوط در اقیانوس آرام به مأموریت ۲۶ روزه خود به ماه پایان خواهد داد.
اوریون مقرر است در سواحل غربی باخا کالیفرنیا در ساعت ۱۲: ۴۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱: ۱۰ به وقت ایران) برای تکمیل ماموریتش که قبل از سپیده دم ۱۶ نوامبر آغاز شد، به آب های اقیانوس آرام برخورد کند. بازگشت این کپسول به زمین به صورت زنده از راه وب سایت ناسا قابل مشاهده می باشد.
ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱، نخستین پرواز آزمایشی ناسا با موشک و کپسولی است که مقرر است از آن برای بازگرداندن فضانوردان به سطح ماه تا سال ۲۰۲۵ تحت برنامه آرتمیس استفاده گردد. این کپسول در طول ورود مجدد به جو و همزمان با استقرار چتر نجاتش برای فرودی بی خطر، با بحرانی ترین چالش خود یعنی جان سالم به در بردن از دمای بسیار بالا در جو زمین رو به رو خواهد شد.
مایک سارافین(Mike Sarafin)، مدیر مأموریت آرتمیس ۱ ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز پنجشنبه(۸ دسامبر/۱۷ آذر) اظهار داشت: ما موارد دشواری پیش رو داریم.
عملیات فرود اوریون از ساعت ۱۲ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۰: ۳۰ به وقت ایران) شروع می شود. در این زمان کپسول آرتمیس از ماژول خدمات خود که توسط آژانس فضایی اروپا ساخته شده و حاوی آرایه های خورشیدی، موتور و پیشرانه است، جدا می شود. به نقل از ناسا، ماژول خدمات دیگر مورد نیاز نیست و بگونه ای جدا می شود که هیچ خطری برای اوریون یا افراد حاضر روی زمین نداشته باشد.
ورود اوریون در ساعت ۱۲: ۲۰ به وقت منطقه زمانی شرقی به جو شروع می شود. اوریون با سرعت ۲۵ هزار مایل در ساعت(۴۰ هزار کیلومتر در ساعت) با جو زمین برخورد خواهد نمود که تقریبا ۳۲ برابر سرعت صوت است. دمای آن باید تا ۵۰۰۰ درجه فارنهایت(۲۸۰۰ درجه سانتیگراد) بالا برود که حدودا برابر با نیمی از گرمای خورشید است.
ناسا برای کاهش سرعت اوریون و حفظ آن در مسیر، یک روش جدید ورود مجدد به نام «جست و خیز»(skipping) را آزمایش خواهد نمود که در آن اوریون مانند یک سنگ درحال جست و خیز وارد جو زمین خواهد شد. بعد از آن، این فضاپیما برای فرود نهایی، ورود جوی دومی را به انجام می رساند.
در ساعت ۱۲: ۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱: ۰۵ به وقت ایران) اوریون در ارتفاع حدود ۴۰ هزار پا(نزدیک به ۱۲۲۰۰ متر) از زمین قرار می گیرد، در آن زمان خیلی از رویدادها به صورت متوالی اتفاق خواهند افتاد. ظرف مدت چهار دقیقه، فضاپیما مجموعه ای از چتر نجات ها را به کار می گیرد تا سرعت فرود خویش را کم کند. انتظار می رود که اوریون در زیر چترهای اصلی خود با سرعتی در حدود ۲۰ مایل در ساعت(۳۲ کیلومتر در ساعت)، ظهر امروز در ساعت ۱۲: ۴۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱: ۱۰ به وقت ایران) به آب برخورد کند.
جاد فریلینگ(Judd Frieling)، مدیر پرواز آرتمیس ۱ ناسا، در روز پنجشنبه اظهار داشت: وقتی به آب برخورد نماییم، حدود دو ساعت در آب خواهیم ماند. این بازه زمانی به ناسا این امکان را می دهد تا وضعیت اوریون و دمای آنرا بعد از برخورد به آب آزمایش کند. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، اوریون در ساعت ۱۵ به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۳: ۳۰ به وقت ایران) از آب با استفاده از کشتی بازیابی شود.
ناسا برای بازیابی فضاپیمای اوریون از اقیانوس آرام درحال همکاری با نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است. ملیسا جونز(Melissa Jones)، مدیر فرود و بازیابی ناسا اظهار داشت: ناو یواس اس پورتلند(USS Portland ) نیروی دریایی آمریکا برای بازیابی اوریون در محل حاضر است و غواصان نیروی دریایی و ناسا هفته ها برای اجرای برنامه بازیابی تمرین کرده اند.
پس از بازگشت اوریون به زمین، ناسا دو رویداد دیگر هم پیش رو دارد.
در ساعت ۱۵: ۳۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۰: ۰۰ به وقت ایران)، ناسا یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهد نمود تا در مورد بازگشت اوریون به زمین و به صورت کلی این مأموریت صحبت کند. این جلسه به صورت زنده از تلویزیون ناسا پخش خواهد شد و افرادی چون رئیس ناسا، بیل نلسون و مدیران مأموریت آرتمیس ۱ در آن صحبت خواهند کرد. سپس در ساعت ۱۸ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۲: ۳۰ صبح دوشنبه به وقت ایران)، ناسا آخرین ویدئو از لحظات قابل توجه مأموریت آرتمیس ۱ را برای جشن گرفتن این مأموریت پخش خواهد نمود.
ناسا به بررسی کپسول اوریون خواهد پرداخت تا دریابد سیستم های آن در طول پرواز ۲۶ روزه به ماه تا چه اندازه خوب عمل کرده اند. اگر همه چیز خوب پیش برود، ناسا می خواهد در سال ۲۰۲۴ نخستین مأموریت سرنشین دار با اوریون را تحت عنوان آرتمیس۲(Artemis ۲)، به فضا بفرستد. در این مأموریت فضانوردان روی سطح ماه فرود نخواهند آمد. مأموریت دیگری به نام آرتمیس ۳ هم برای انجام نخستین فرود روی ماه بعد از دهه ها برای سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است.
منبع:

1401/09/20
14:36:11
5.0/5
288
تگهای خبر: بازی , خدمات , سیستم , وب سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات