نتایج مثبت یک درمان جدید سرطان خون بر ۷۳ درصد از بیماران

نتایج مثبت یک درمان جدید سرطان خون بر ۷۳ درصد از بیماران ما دیجیتال: ما دیجیتال: یک درمان جدید سرطان خون در سه چهارم بیماران آزمایشی موفقیت آمیز بوده است.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، داده های جدید از یک کارآزمایی بالینی که فاز یک و دو خودرا می گذراند، نشان میدهد که یک نوع ایمنی درمانی(ایمونوتراپی) تجربی در ۷۳ درصد از بیماران مبتلا به مولتیپل میلوما که نوعی سرطان خون مرگبار است، موفقیت آمیز بوده است. بر طبق این داده های امیدوارکننده، درخواستی به سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا(FDA) برای عرضه این دارو به بازار ارسال شده است.
این ایمنی درمانی آزمایش شده تالکتاماب(talquetamab) نام دارد. این درمان که با عنوان آنتی بادی های درگیرکننده سلول های T با فعالیت دوگانه شناخته می شود، نوع نسبتا جدیدی از رویکرد ایمنی درمانی است.
برخلاف آنتی بادی های مونوکلونال سنتی، آنتی بادی های دوگانه برای اتصال به دو آنتی ژن مختلف مهندسی شده اند. در این مثال، تالکتاماب به گیرنده CD۳ سلول های ایمنی T، و گیرنده GPRC۵D، که در سطوح بالایی در سلول های پلاسمای سرطانی یافت می شود، متصل می شود.
ایده پشت ایجاد آنتی بادی های دوگانه این است که از آنها برای پل زدن بین سلول های ایمنی و سلول های سرطانی استفاده گردد. آنها بطور همزمان پرچم هدف را بر روی سلول های سرطانی می کارند و به سلول های ایمنی نقشه ی راهی برای رسیدن به آن هدف می دهند.
دهه ها است که این فناوری درحال توسعه است، اما چند سال است که این آنتی بادی های دوگانه در نهایت به مرحله استفاده بالینی رسیده اند. هم اکنون سه نوع درمان با آنتی بادی های دوگانه مورد تایید اداره غذا و داروی آمریکا در بازار وجود دارد که عمدتاً سرطان ها را مورد هدف قرار می دهد و بیش از ۱۰۰ آنتی بادی دیگر در مرحله آزمایشات بالینی با هدف درمان سایر بیماریها همچون آلزایمر تا دیابت وجود دارند.
داده های فاز یک و دو تالکتاماب که بتازگی اعلام شده متشکل از صدها بیمار مبتلا به مولتیپل میلوما بوده که دو دوز مختلف و برنامه های مختلفی از دریافت دارو را بصورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار دریافت کرده اند. بطور کلی، در بین تمام گروههای تحت درمان، کارآزمایی ها نشان داد که ۷۳ درصد از افراد به درمان پاسخ مثبت دادند.
داده های آزمایشی فاز ۲ هنوز بطور رسمی در یک مجله معتبر منتشر نشده، اما داده های فاز ۱ بتازگی در مجله پزشکی نیوانگلند انتشار یافته است. این داده ها نشان میدهد که بیشتر بیمارانی که تحت درمان با تالکتاماب بوده اند عوارض جانبی خفیفی را تجربه کرده اند و تنها حدود پنج درصد از آنها مجبور به توقف درمان به سبب بروز عوارض جانبی شده اند.1401/09/22
12:38:26
5.0/5
327
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات