انتشار یک ویدئوی مفهومی عجیب از چگونگی حاملگی در آینده

انتشار یک ویدئوی مفهومی عجیب از چگونگی حاملگی در آینده به گزارش ما دیجیتال، یک ویدئوی مفهومی که بوسیله ی یک مرکز زایمان انتشار یافته است، ایده حاملگی در آینده را نشان داده است که با کمک رحم مصنوعی صورت می گیرد.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک مرکز زایمان که می گوید، می تواند سالانه ۳۰ هزار نوزاد را در رحم مصنوعی پرورش دهد، ممکنست نرخ پایین زاد و ولد در جهان را که "ایلان ماسک"(Elon Musk) آنرا مهم ترین تهدید برای تمدن بشری می داند، حل کند.
یک ویدیوی مفهومی جدید، بینندگان را به سفری در "مرکز رحم مصنوعی اکتولایف"(The EctoLife Artificial Womb Facility) می برد. در این ویدئو، صدها جنین که دارای بند ناف برای دریافت اکسیژن و مواد مغذی هستند، در غلاف های شفافی قرار دارند که دمای آنها کنترل می شود.
"هاشم الغیلی"(Hashem Al-Ghaili)، تهیه کننده فیلم و بیوتکنولوژیست، فیلمی شبه واقعی را ارایه داده است تا گفت وگویی را درباره ی فناوری هایی شروع کند که امکان زایمان را برای بانوانی که رحم خودرا برداشته اند، فراهم می آورد. این فناوری، میزان زایمان های زودرس را می کاهد و با کاهش جمعیت مبارزه می کند.


در این فرایند، از لقاح برون تنی استفاده می شود و به والدین امکان می دهد تا بادوام ترین و بالاترین رحم از نظر ژنتیکی را انتخاب کنند. این رحم را می توان طوری مهندسی ژنتیکی کرد که برای سفارشی سازی خاصیت هایی مانند قدرت بدنی و از بین بردن بیماریهای ارثی آماده شود.
بااینکه این ویدئو فقط یک مفهوم است اما الغیلی اظهار داشت که این کار بر طبق ۵۰ سال تحقیقات علمی پیشگامانه پژوهشگران سراسر جهان انجام شده است و توسعه چنین غلاف های زایمانی را می توان از اکنون شروع کرد تا طی چند دهه آینده گستردش یابند.
این ویدیو که مانند یک آگهی تبلیغاتی برای اکتولایف است، نشان میدهد زوج های نابارور هم می توانند بچه دار شوند. در این ویدئو عنوان می شود که مرکز دارای ۷۵ لابراتوار است. هر کدام از لابراتوار ها دارای ۴۰۰ غلاف رشد هستند که برای تقلید از شرایط واقعی رحم مادر طراحی شده اند و حسگرهایی دارند که بر زندگی نوزاد نظارت می کنند.


این سیستم شامل ضربان قلب، اعتدال و اشباع اکسیژن است. همچنین، غلاف ها مجهز به دوربینی هستند که با هوش مصنوعی کار می کند، جنین را از نظر ناهنجاری های ژنتیکی بالقوه بطور مداوم مورد بررسی قرار می دهد و روند کلی رشد را زیر نظر دارد.
به والدین اپلیکیشنی داده می شود که فیلم زنده از نوزاد را پخش می کند و موارد حیاتی را نمایش می دهد. این ویدئو نشان میدهد که والدین می توانند پیام هایی را برای پخش شدن در رحم مصنوعی ضبط کنند و یک لیست پخش موسیقی برای نوزادان خود داشته باشند.


بااینکه این ویدئو بر بهبود نرخ تولد متمرکز است اما همین طور نشان میدهد که این سیستم مانند یک مزرعه زایمان برای زنانی است که به سبب درد و دوره بهبودی مورد نیاز بعد از زایمان، از حاملگی می ترسند. غلاف های زایمان می توانند جایگزینی برای زوج های مبتلا به ناباروری و کسانی باشند که می خواهند خودشان نوزاد را حمل کنند.
راوی ویدیو می گوید: با درد زایمان و انقباض های عضلانی خداحافظی کنید. اکتولایف، یک جایگزین ایمن و بدون درد را ارائه می دهد که به شما کمک می نماید تا نوزاد خودرا بدون استرس به دنیا بیاورید.
والدین برای پروسه تحویل باید دکمه ای را که روی غلاف قرار دارد، فشار دهند. سپس، مایع آمنیوتیک از داخل غلاف تخلیه می شود، رحم مصنوعی باز می شود و به والدین امکان می دهد تا نوزاد خودرا برای اولین بار در آغوش بگیرند.


ماسک در جریان رویداد "وال استریت ژورنال"(Wall Street Journal) در دسامبر ۲۰۲۱ اظهار داشت: اگر کاهش نرخ زاد و ولد ادامه یابد، تمدن فرو خواهد ریخت.
این اظهار نظر زمانی عنوان شد که جمعیت جهان به ۷.۹ میلیارد نفر رسیده بود و جمعیت بتازگی به هشت میلیارد رسیده است. این غول فناوری هشدار داد که جهان به شدت به انسان نیاز دارد.
نرخ زاد و ولد در کشورهای توسعه یافته سال هاست که به شدت کم شده و همین موضوع، نرخ کلی زاد و ولد را پایین آورده است. تا سال ۲۰۲۰، هر زن به طور متوسط دو و نیم فرزند داشت. این در حالیست که ۵۰ سال پیش، هر زن پنج فرزند داشت.
نرخ زاد و ولد در بریتانیا و آمریکا حتی پایین تر است. این آمار در بریتانیا به ۱.۷۴ و در آمریکا به ۱.۷۷ می رسد. تصور می شود که تحصیلات عالی، پیش گیری از حاملگی و افزایش ورود زنان به محل کار، از دلیلهای این روند نگران کننده باشند.
این ویدیوی جدید، یک پیشرفت به نظر می آید. رحم مصنوعی از سال ۱۹۲۳ که برای اولین بار در یک سخنرانی ازطریق یک زیست شناس انگلیسی عرضه شد، بحث جامعه علمی بوده است. سپس در سال ۱۹۵۵، دانشمندان از مخزنی رونمایی کردند که به رشد جنین کمک می کرد. این طرح شامل مایع آمنیوتیک، دستگاه اتصال به بند ناف، پمپ های خون، کلیه مصنوعی و سیستم گرمایش آب بود. در هر حال، این فناوری هنوز درحال پیشرفت است و دانشمندان به گزینه های بیشتری فکر می کنند که از یک غلاف یا مخزن تشکیل می شوند.
در سال ۲۰۲۰، پژوهشگران موفق شدند یک رحم مصنوعی زنده را در خرگوش ایجاد کنند. "آنتونی آتالا"(Anthony Atala)، پژوهشگر "موسسه پزشکی ترمیمی ویک فارست" (WFIRM) و همکارانش، بافت رحم را از سلول های رحم خرگوش ها ساختند و آنها را روی یک چارچوب زیست تخریب پذیر پرورش دادند. این روش پیشگامانه پیش تر در انسان استفاده شده است تا عملکرد اندام های لوله ای مانند مجرای ادرار و اندام های توخالی ویژه همچون مثانه را بازگرداند.
پژوهشگران موسسه ویک فارست با کاشت چارچوب های مهندسی شده زیستی در ۱۴ خرگوش، نشان دادند که رحم مصنوعی می تواند ساختارهای مورد نیاز را برای پشتیبانی از تولید مثل طبیعی بوجود آورد. شش ماه بعد از کاشت چارچوب ها در بدن خرگوش های ماده، این حیوانات اجازه یافتند تا بطور طبیعی با خرگوش های نر بارور جفت گیری کنند.
"رناتا ماگالهاس"(Renata Magalhaes)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خرگوش های دارای این ساختارهای سلولی، توانایی حاملگی طبیعی را در بخش های بازسازی شده رحم داشتند. این پژوهش، روزنه های جدیدی را برای ایجاد جایگزین های بافتی مشتق شده از سلول های بیمار می گشاید که می توانند به درمان نقص های رحم کمک کنند.
نوزادان طراحی شده نیز یک موضوع علمی-تخیلی نیستند برای اینکه کارشناسان بطور خستگی ناپذیری برای تکمیل این روش کار کرده اند. دانشمندان چینی برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ اعتراف کردند که ژن مسئول تالاسمی بتا را که یک اختلال خونی کشنده است، با بهره گیری از یک روش ویرایش ژن به نام "کریسپر/کَس۹"(CRISPR/Cas9) تغییر داده اند.
فناوری کریسپر دقیقا بخش های مورد نظر را در کد ژنتیکی تغییر می دهد اما پژوهشگران گفتند که نتایج آنها، موانع جدی را در استفاده از این روش روی جنین انسان نشان داد.
این موضوع، شایعات در خصوص انجام شدن آزمایش های ژنتیکی مشکوک از نظر اخلاقی توسط تعدادی از پژوهشگران را تایید نمود. تعدادی از دانشمندان با وحشت به این ایده واکنش نشان دادند برای اینکه نگران سوءاستفاده از آن توسط والدین برای انتخاب ژن هایی که به نوه های خود منتقل می کنند، بودند.
ویدئوی منتشرشده توسط اکتولایف که شبیه به صحنه ای از فیلم "ماتریکس"(The Matrix) محصول سال ۱۹۹۹ است، هم اکنون فقط یک مفهوم بشمار می رود اما می توان از آن در آینده بهره برد برای اینکه جهان با کاهش جمعیت روبه رو است.منبع:

1401/09/23
10:49:47
5.0/5
323
تگهای خبر: اپل , اختلال , پروژه , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات